MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Shqiptarėt kryesojnė drogėn, ulet kriminaliteti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 33
Location : Genova

Shqiptarėt kryesojnė drogėn, ulet kriminaliteti Empty
MesazhTitulli: Shqiptarėt kryesojnė drogėn, ulet kriminaliteti   Shqiptarėt kryesojnė drogėn, ulet kriminaliteti Icon_minitimeFri May 30, 2008 5:47 pm

Shqiptarėt kryesojnė drogėn, ulet kriminaliteti Images11
Publikohet raporti mbi situatėn nė vendet e Ballkanit dhe problematikat
Nė raportin mė tė fundit tė OKB-sė ėshtė theksuar problemi i trafikut tė drogės nėpėrmjet Ballkanit, duke nėnvizuar sėrish Shqipėrinė. Por pėr herė tė parė ėshtė theksuar rėnia e kriminalitetit, duke i renditur vendet e Ballkanit si mė tė sigurtėt.

Droga
Nė njė raport tė fundit tė Kombeve tė Bashkuara ėshtė ngritur sėrish problemi i kalimit transit tė drogave tė rėnda nėpėrmjet Shqipėrisė. Theksohet se nga vetė pozicioni strategjik, kalimi i drogave nėpėrmjet Shqipėrisė bėhet edhe mė i lehtė. Ndėrsa theksohet se shqiptarėt gjithnjė e mė shumė janė duke rritur influencėn mbi trafikimin e lėndėve narkotike dhe se rreth 80 pėr qind e trafikut bėhet nėpėrmjet Shqipėrisė. Nga ana tjetėr, nuk lihet pa pėrmendur se dhe njė sasi e konsiderueshme heroine apo lloje tė tjera drogash janė kapur prej policisė shqiptare.

Jashtė vėmendjes sė raportit nuk ka mbetur as Maqedonia, Kosova, si dhe Mali i Zi, ku sėrish kalimi transit i drogės ėshtė cilėsuar mjaft problematik. Pa pėrjashtuar as bashkėpunimin ndėrmjet organizatave, theksohet se tashmė shqiptarėt nė kėto shtete qarkullojnė miliona euro tė pėrfituara prej drogės.

Ndėrsa nėnvizohet se nė rajonin e Ballkanit qarkullojnė rreth 100 tonė drogė nė vit, me njė vlerė rreth 20-30 milionė dollarė.

Jashtė vėmendjes sė raportit nuk ka mbetur trafiku i qenieve njerėzore, i cili theksohet si njė fenomen i pėrsėritur nė Shqipėri, ashtu si dhe nė zona tė tjera tė Ballkanit. Ndaj dhe pėr kėtė ėshtė tėrhequr vėmendja pėr marrjen e masave.

Siguria

Nė raportin e Kombeve tė Bashkuara thuhet se Ballkani ėshtė bėrė njė nga rajonet mė tė sigurta tė Evropės. Raporti u publikua tė enjten nga zyra e Kombeve tė Bashkuara pėr Drogėn dhe Krimin. Kjo zyrė arrin nė pėrfundimin se pėrqindja e vrasjeve, pėrdhunimeve dhe plaēkitjeve ėshtė mė e ulėt sesa nė Evropėn Perėndimore.

Zyrtari i OKB-sė, Antonio Maria Kosta, pėrmend atė qė ai e quan “qarkun vicioz tė paqėndrueshmėrisė politike” si arsyen qė shkaktoi krim dhe trazira gjatė dekadės sė fundit. Por ai shtoi se kjo prirje e krijuar gjatė shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė ėshtė ndėrprerė.

Nė raport thuhet megjithatė se lidhjet mes biznesit, politikės dhe krimit nė rajon vazhdojnė tė ekzistojnė. Por shtohet se krimi i organizuar po bie dhe nuk ėshtė mė njė rrezik madhor. Nė raport thuhet se pėrqindja e vrasjeve nė Ballkan ra afro 50 pėr qind nga viti 1998 deri nė vitin 2006. Po ashtu, thuhet se Evropa Perėndimore ka njė pėrqindje dy herė mė tė lartė pėr vjedhjet dhe pėrqindja e plaēkitjeve tė armatosura ėshtė 15 herė mė e lartė atje krahasuar me Evropėn Juglindore. [/td][/tr][/table]gazeta metropol
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
 
Shqiptarėt kryesojnė drogėn, ulet kriminaliteti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions