MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 30 vjet pa prerė thonjtė !!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: 30 vjet pa prerė thonjtė !!   Fri May 01, 2009 11:56 am

Ja ku ėshtė gruaja me thonjtė mė tė gjatė nė botė. Ka shumė kohė qė Lee nuk i pret thonjtė dhe kėtė e ka bėrė pėr tė hyrė nė librin e rekordeve "Guinness".
Bėhet fjalė pėr njė gjatėsi prej 8 metrash tė thonjve tė saj. Shumė nga ne do tė mendonin se jeta e saj ėshtė njė ferr, por nėse sheh fotot e jetės sė pėrditshme tė gruas, kupton qė thonjtė nuk i shkaktojnė asnjė lloj problemi. Gruaja me thonjtė mė tė gjatė nė botė arrin tė gatuajė, tė trukohet dhe tė flejė, tamam sikur tė mos kishte rrėnjė nė vend tė duarve.
Fatkeqėsisht, para disa ditėsh, gruaja ka pėsuar njė incident, i cili i ka thyer thonjtė e saj "tė shtrenjtė". Dhe tė mendosh qė nuk i pret qė nga viti 1979 !


Nje tjeter kuriozitet
Ėshtė 26 vjeē, duket si 2 !!
Jerly Lyngdoh ėshtė njė i ri qė jeton nė Meghalaya, qytet qė ndodhet nė jug tė Indisė. Jeton bashkė me familje, sepse e ka tė pamundur tė jetojė i vetėm, kjo sepse sapo ka mbushur 26 vjeē, por nė tė vėrtetė duket si dy vjeē.
Trupi i tij, ėshtė i njėjtė me trupin e njė fėmije 2-vjeēar: krahėt, kėmbėt, koka kanė pėrmasat e njė fėmije, peshon vetėm 10 kilogramė dhe koka e tij peshon po aq sa peshon koka e njė fėmije 1-vjeēar.
E vetmja gjė qė e afron atė me gjithė 26-vjeēarėt e tjerė janė dhėmbėt, tė cilėt janė rritur dhe janė njėlloj si dhėmbėt e tė rriturve.
Rasti i Jerly-t ėshtė me tė vėrtetė i ēuditshėm dhe as mjekėt nuk arrijnė ta shpjegojnė. Mjeku i tij pediatėr mendon se djali vuan nga njė sėmundje qė prek hormonet e hipofizės dhe bėn qė trupi i tij tė mos rritet. Sėmundja e 26-vjeēarit nuk ėshtė gjenetike: vėllezėrit dhe motrat e tij nuk vuajnė nga e njėjta patologji.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
 
30 vjet pa prerė thonjtė !!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kadare: Pesė shekuj tė sundimit osman u flijua vetėm gjuha shqipe! 500 vjet ndėshkim ndaj Skėnderbeut, urrejtja vazhdon...
» Familja Kajana, 100 vjet e persekutuar nga xhonturqit dhe komunistėt
» 'Grupi i Llapit' dėnohet me 13 vjet burgim
» Pėrkujtim:Nėntė vjet pa vėllain e dashur Mehmet Ahmetaj
» Nazim Bllaca u dėnua me 4.5 vjet burg

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Tema e shtypit tė ditės-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs