MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Prilli, muaji i mbeshtetjes se forte nderkombetare.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Prilli, muaji i mbeshtetjes se forte nderkombetare.   Fri May 01, 2009 11:51 am

Prilli, muaji i mbeshtetjes se forte nderkombetare
Zyrtarizimi i aplikimit te Shqiperise si vend kandidat ne BE, shenon piken kulmore te nje muaji te mbushur me deklarime te partnereve nderkombetare ne mbeshtetje te perspektives evropiane te vendit. Data 1 Prill ishte konfirmimi i qarte i kesaj, me hyrjen ne fuqi te MSA per vendin u hap nje perspektive e re. Pasditen e 1 Prillit ne Uashington, Shqiperia zyrtarizon marredheniet e saj me Aleancen e Atlantikut te Veriut. Pas tre ditesh ne Samitin e NATO-s, qe perkonte me 60-vjetorin e krijimit, Shqiperia do te ulej si anetare me te drejta te plota e Aleances. Mberritja deri ketu do te ishte shperblimi per reformat e qeverise gje qe u konfirmua qarte ne fjalimet e Sekretarit te Pergjithshem Skefer si dhe Presidentit amerikan Obama.

Madje Obama do te pershendeste serisht, angazhimin e qeverise per reforma gjate nje konference per shtyp.

Per autoritet shqiptare, kish ardhur momenti qe vendi te hidhte nje tjeter hap te rendesishem po aq historik. Aplikimi per statusin e vendit kandidat ne BE, do te kishte aprovimin e kancelarive nderkombetare sikunder dhe Presidences se radhes se unionit, Republikes ceke. Ish zv/presidenti i Komisionit Evropian, ne detyren e ministrit te Jashtem italian do te theksonte rendesine e aplikimit te Shqiperise nisur nga detyrimet e permbushura te qeverise Berisha qe garantonin hedhjen e ketij hapi.

Ne daten 24 prill kete here ne kryeqytetin francez, qeveria merr nje tjeter mbeshtetje te forte per te aplikuar. Bernar Kushner, minister i Jashtem francez do te garantonte kryeministrin Berisha per mbeshtetjen pa rezerva te vendit te tij.

Ministri i jashtem francez do te garantonte mbeshtetje per projektin ambicioz te qeverise, liberalizimin e vizave. Mbeshtetje qe do te bazohej sic tha ai, ne ritmin e jashtezakonshem te reformave per te cilat Kushner do te pergezonte Kryeministrin Berisha. Vendi ka ndryshuar rrenjesisht vleresoi Kushner, i cili preferoi te ndalet kryesisht ne rezultatet e luftes ndaj krimit dhe korrupsionit. Kryediplomati francez tha i sigurt se Shqiperia ka nje imazh te ri ne syte e Evropes. Imazh qe sic theksoi ai ofron siguri jo vetem per investimet franceze.

Nisur dhe nga kjo mbeshtetje ne rritje nderkombetare, qeverise nuk i mbetej vec te zyrtarizonte daten e aplikimit. Kerkesa kryetarit te qeverise ceke njekohesisht President i Keshillit te Evropes Mirel Topolanek, do t'i dorezohej zyrtarisht ne 28 prill.

Qeveria do te merrte ne konsiderate per kete vendim jo vetem ftesen e qeverise ceke por dhe mbeshtetjen e shume kancelarive nderkombetare qe procesi te mbyllej sa me pare.

Ne Prage, qeveria ceke do te theksonte mbeshtetjen e forte per qeverine shqiptare. Mbeshtetje kjo qe vinte per shkak te nje ritmi te jashtezakonshem reformash sic theksoi kryeministri Topolanek.

Qeveria shqiptare merrte garancite e te gjitha autoriteteve te larta ceke per te mundesuar sa me pare integrimin e Shqiperise ne BE. Madje Presidenti cek u shpreh i bindur se, me perpjekjet e medha te qeverise shqiptare sikunder deri tani, Shqiperia do te arrije ta realizoje kete projekt madhor te saj, ne nje kohe shume te shkurter. Presidenti cek e konsideroi Kryeministrin Berisha si liderin qe e shnderroi Shqiperine ne nje vend shume suksesshem. Te tjera garanci per mbylljen sa me pare te procesit per integrimin e Shqiperise, kryeministri Berisha mori dhe gjate takimeve Zv/Presidenti i Senatit te Parlamentit, Kryetari i Dhomes se Deputeteve. Mbeshtetje qe sic konfirmohet zyrtarisht, ka si baze reformat, ritmi i te cilave siguron realizimin brenda afatesh te shpejta te afrimit te Shqiperise me BE.

Marre nga Tv Klan
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
 
Prilli, muaji i mbeshtetjes se forte nderkombetare.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dita ndėrkombėtare e Emigracionit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs