MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Berisha: Nesėr aplikojmė nė BE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Berisha: Nesėr aplikojmė nė BE   Mon Apr 27, 2009 4:02 pm

ADI SHKEMBI
Shqipėria do tė aplikojė nesėr zyrtarisht pranė presidencės ēeke pėr marrjen e statusit tė vendit kandidat nė BE. Kėtė e bėri tė ditur dje Kryeministri Berisha, i cili mblodhi qeverinė pėr tė miratuar vendimin pėr dorėzimin e kėrkesės. “Nė emėr tė Republikės sė Shqipėrisė, nė vijim tė rezolutės sė Kuvendit tė Shqipėrisė pėr integrimin e Shqipėrisė nė Bashkimin Evropian, tė datės 29 janar 2009, mbėshtetur nė aspiratėn dhe vullnetin mbizotėrues tė popullit shqiptar, pėr t’u bėrė pjesė e Bashkimit Evropian, kemi nderin qė, nė pėrputhje me nenin 49 tė Traktatit tė Bashkimit Evropian, tė paraqesim aplikimin e Republikės sė Shqipėrisė pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian. Pėrfitojmė nga rasti pėr t’i ripėrsėritur Shkėlqesisė Suaj sigurimet e konsideratės sonė mė tė lartė”, thuhet nė kėrkesėn qė do ti dorėzohet Kryeministrit tė Ēekisė, Topolanek, dhe qė mban firmėn e Presidentit Bamir Topi dhe Kryeministrit, Sali Berisha.
Berisha
Nė fjalėn e tij para kabinetit, kreu i qeverisė e cilėsoi vendimin e Tiranės zyrtare si tė njė rėndėsie historike. Sipas tij, ky pėrbėn njė moment dhe njė akt tė njė rėndėsie pėrcaktuese nė procesin e anėtarėsimit tė plotė tė Shqipėrisė nė BE. “Ky vendim i yni nuk vjen si njė vendim i njėanshėm, por vjen si njė vendim plotėsisht i bashkėrenduar me vendin qė ka Kryesinė e radhės sė Bashkimit Evropian, vjen si njė bashkėrendim me vendet anėtare tė Bashkimit Evropian, tė cilat mbėshtesin kėtė akt dhe kėtė vendim, vjen si njė bashkėrendim me Komisionin Evropian”, u shpreh kreu i qeverisė. Berisha theksoi se gjatė kėtyre muajve janė zhvilluar negociata intensive me tė gjitha kancelaritė e vendeve tė Bashkimit Evropian dhe ėshtė marrė prej tyre mbėshtetja pėr tė aplikuar. Kreu i qeverisė bėri tė ditur se ky proces mbėshtetet nga rreth 96 pėr qind e shqiptarėve. Nė fund ai vlerėsoi kontributin e opozitės nė mbėshtetjen e reformave, si dhe falenderoi administratėn pėr punėn e kryer gjatė kėtyre viteve. “Dua tė falėnderoj opozitėn pėr reformat qė ka votuar nė parlament dhe dua ta siguroj atė se ky akt nuk ėshtė elektoral, se ky akt ėshtė nė zbatim tė rezolutės qė kemi votuar bashkėrisht nė parlament dhe se ky akt ėshtė interesi mė i mirė i tė gjithė shqiptarėve, pavarėsisht nga bindjet e tyre politike. Ky akt ėshtė themelor nė programin politik tė tė gjitha forcave politike serioze tė vendit”, theksoi mė tej kreu i ekzekutivit. Kėrkesa zyrtare e Shqipėrisė do tė paraqitet gjatė paradites sė tė martės nė vizitėn qė kryeministri Berisha dhe delegacioni shqiptar do tė zhvillojnė nė Pragė.


“Vetėm 3 eurodeputetė komunistė janė kundėr”
Kryeministri Berisha tha dje nga qyteti i Elbasanit se tė vetmit qė kundėrshtojnė integrimin e Shqipėrisė nė BE janė tre eurodeputetė komunistė. Ndėrkohė, sipas tij, tė gjitha vendet e tjera kanė mbėshtetur aspiratėn e vendit tonė. “Ne firmosėm marrėveshjen e Asociim – Stabilizimit dhe atė e ratifikuan nė parlamentet e tyre, nė njė kohė nga mė tė shkurtrat, 27 vendet evropiane, duke thėnė fjalėt mė tė mira pėr ju dhe tė gjithė shqiptarėt, pėr qeverinė dhe reformat e realizuara. Sapo jam kthyer nga njė vizitė, nga njė vend mik, dhe mora vesh se tė vetmit kundėrshtarė nė Parlamentin Evropian kishin qenė 3 deputetė komunistė - kėtė po jua them thjesht pėr kureshtje, - tė cilėt u ngritėn nė parlament dhe thanė qė po e votuat Shqipėrinė, ju fusni Ballkanin nė luftė. Ndėrsa miqtė tanė ishin pėrgjigjur se Ballkanin e fusim nė Evropė dhe Shqipėrinė e fusim nė Evropė”, u shpreh kreu i ekzekutivit. Berisha mori pjesė dje nė inaugurimin nisjes sė punimeve pėr ndėrtimin e rrugės qė lidh Elbasanin me Gjinarin, investim i buxhetit tė shtetit, me vlerė 460 milionė lekė. Kjo rrugė ka njė gjatėsi 22 kilometra dhe sipas projektit, pėrfshihet sistemimi, asfaltimi dhe ndriēimi i saj, veēanėrisht nė segmentet e rrugės qė kalojnė nėpėr qendrat e banuara tė kėsaj zone.

Gazeta panorama!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Berisha: Nesėr aplikojmė nė BE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shaip Beqiri:Brenga e maestro Berishės dhe madhėshtia e cfilitur
» Flora Durmishi: Intervistė me zonjėn Liri Berisha
» Adem Berisha-Ferit Ramadani: ĒKA TĖ THEM TY ADEM BERISHA
» Laura Rushani: Berisha nderon nė Bukuresht Fan Nolin
» Zyra per Mbrojtjen e Konsumatoreve: Leter e hapur drejtuar Kryeministrit Berisha

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Sosblogs