MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Kryeministri: Superfuqi energjetike, 4-vjecarin e ardhshem

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 33
Location : Genova

Kryeministri: Superfuqi energjetike, 4-vjecarin e ardhshem Empty
MesazhTitulli: Kryeministri: Superfuqi energjetike, 4-vjecarin e ardhshem   Kryeministri: Superfuqi energjetike, 4-vjecarin e ardhshem Icon_minitimeSat Apr 11, 2009 2:02 am

Kryeministri premtoi dje ne Lushnje se gjate katervjecarit te ardhshem Shqiperia do te kthehej ne nje superfuqi energjetike, per te gjithe rajonin e Ballkanit. Sipas Berishes, kjo perspektive e qeverise bazohet vetem ne baze te shifrave. Ne kete kuader kryeministri permendi se ne vitin 2008 qeveria ka importuar 2.4 miliarde kilovat /ore energji elektrike, ne menyre qe te mos nderprisnim furnizimin me energji. Po keshtu Berisha theksoi se vetem ne keto dy muaj te fundit nisin punimet per 20 hidrocentrale, vetem keto dy muaj nisin punimet per parqet e eres, vetem keto dy muaj shtohen burimet e reja, si termocentrali i Vlores. Nga ana tjeter kryeministri Berisha, theksoi se qeveria kishte arritur te bente realitet edhe premtimin e bere ne vitin 2005, sipas te cilit nuk do te kishte me nderprerje energjie ne vend.

Te vecantat, batuta dhe bllokim rruge.

Nje banor i zones i eshte drejtuar kryeministrit me fjalet: "Edi Rama mbjell peme, e ne ndertojme rruge". Kryeministri i eshte pergjigjur: "Mbjell kumbulla te kuqe, qe nuk iu kemi pare kokrrat. Ende se kam zbuluar se ku e ka gjetur faren". Ne pritje te ardhjes se ambasadorit italian ne prerjen e shiritit te perurimit, i jane drejtuar kryeministrit duke i thene: "Me thone se kemi bllokuar autostraden". Berisha: "Ne kemi bllokuar autostraden?! Te vije nje perfaqesues i ambasades italiane dhe do te presim shiritin e inaugurimit qe ta zhbllokojme autostraden". Nderkohe rruga ka qendruar e bllokuar per 30 minuta, deri ne perfundim te perurimit.

Investimet mes shifrave

3 vjet e 8 muaj- 1 miliarde e 600 milione dollare investime ne fshatra

2 here me shume- investime ne mandatin e dyte

100 km rruge te asfaltuara, rrethi i Lushnjes

100 km pritet te asfaltohen ne Fier

21.5 km-autostrada e perfunduar Lushnje-Fier

20 milione euro investimi italian

Gazeta Koha jone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
 
Kryeministri: Superfuqi energjetike, 4-vjecarin e ardhshem
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions