MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Beqja nė ditėn botėrore tė shėndetit: “ Spitalet tona janė mė tė pasigurta”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Beqja nė ditėn botėrore tė shėndetit: “ Spitalet tona janė mė tė pasigurta”   Tue Apr 07, 2009 4:41 pm

Beqja nė ditėn botėrore tė shėndetit: “ Spitalet tona janė mė tė pasigurta”

E Marte, 07 Prill 2009 13:23 POLITIKE
Tiranė, 7 prill, NOA- Nė ditėn botėrore tė shėndetit, Organizata Botėrore e Shėndetėsisė bėn apel pėr spitale mė tė sigurtė nė raste urgjence.

Por, sipas Nėnsekretarit pėr Programin, Ilir Beqja, dita botėrore e shėndetit e gjen shėrbimin shėndetsor shqiptar e nė vecanti shėrbimin spitalor nė njė gjendje skandaloze.


“Spitalet shqiptare vazhdojnė tė mos kenė barna pėr situata normale. Nė spitalet shqiptare nuk realizohen ekzaminimet, spese mungojnė elementėt bazė. Ėshtė e patolureshme pėr qeverinė e kryeministrit Berisha qė edhe barnat do t’i furnizojė vetėm nė muajin e fushatės elektorale” – u shpreh Beqja gjatė deklaratės sė tij pėr shtyp.

Ai vuri nė dukje se, spitalet shqiptare vazhdojnė tė mos kenė shtretėr tė lirė nė repartet e reanimacionit.

Duke iu referuar fakteve statistikore ai deklaroi se, spitalet shqiptare kanė sot 2 herė mė pak shtretėr pėr 100 mijė banorė se spitalet e vendeve tė anėtarėsuar sė fundmi nė Bashkimin Europian. “Megjithatė Ministria e Shėndetėsisė bėhet ortake nė afera korruptive tė privatizimit tė spitaleve.Sot, nė ditėn botėrore tė shėndetit ne mbėshtesim pėrpjekjet dhe angazhimin e bluzave tė bardha, edhe pse ata janė braktisur nga politika e 18 vjetėve dhe u ėshtė nėpėrkėmbur dinjiteti profesional dhe njerėzor. Mbėshtesim mjekėt e talentuar e tė pėrkushtuar qė realizojnė transplante, edhe pse mjekėt e talentuar nuk i kanė munguar kėtij vendi”- tha Bejtja.

Duke pėrmendur zgjedhjet e qershorit, Bejtja garantoi shqiptarėt se me ardhjen nė pushtet tė sė majtės, pas 82 ditėsh ndryshimi do tė vijė edhe pėr shėndetėsinė. Ai siguroi pėr njė sistem shėndetsor tė ndershėm, tė barabartė, cilėsor, tė shtrirė nė tė gjithė vendin.

s.v/NOA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
 
Beqja nė ditėn botėrore tė shėndetit: “ Spitalet tona janė mė tė pasigurta”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Problematika shqiptare-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create your own blog