MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Avokati i Bollanos nė gjyq: “Prokuroria, ksenofobe”. Prokurori: “Jo, se ai ėshtė deklaruar shqiptar”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Avokati i Bollanos nė gjyq: “Prokuroria, ksenofobe”. Prokurori: “Jo, se ai ėshtė deklaruar shqiptar”   Tue Apr 07, 2009 4:38 pm

Avokati i Bollanos nė gjyq: “Prokuroria, ksenofobe”. Prokurori: “Jo, se ai ėshtė deklaruar shqiptar”

E Marte, 07 Prill 2009 11:27 KRONIKE
Vlorė, 7 prill, NOA - Seanca e radhės nė gjykimin e Vasil Bollanos, kryebashkiakut tė Himarės, vijoi sot me dėgjimin e argumentave tė paraqitura nga avokati i tij mbrojtės, Petraq Curri.


Nė analizėn e tij pėrfundimtare, Curri deklaroi se klienti qė ai pėrfaqėson nė kėtė gjyq ėshtė totalisht i pafajshėm dhe po gjykohet pa tė drejtė si pjesė e njė procesi penal.

Sipas tij, prokuroria e ka tė pamotivuar akuzėn e saj pėr konsum tė veprės penale tė shpėrdorimit tė detyrės dhe shkaktimit tė dėmit material ndaj shtetit, pėr shumė arsye. Madje Curri shkoi dhe mė tej duke e cilėsuar prokurorinė si ksenofobe dhe tė veshur me nota tė theksuara nacionalizimi, fakt ky qė u replikua nga prokurori i ēėshtjes, Sokol Malja.

Sipas kėtij tė fundit, tė tilla shprehje nė njė gjykim janė pa vend duke pasur parasysh se nė provėn e depozituar nga prokuroria ku pasqyrohet marrja nė pyejte e Vasil Bollanos, ai e ka dhėnė kombėsinė e tij si shqiptare.

“Nuk ka vend kėshtu, - tha Malaj, - pėr kėtė aludim gjatė gjykimit kur ne jemi pėrballė shtetasve me tė njėjtėn kombėsi si e jona”.

Mė tej, avokat Curri deklaroi se Bollano si pushtet lokal, ka marrė njė masė adniminstrative nė zonėn qė ėshtė nė juridiksion tė tij dhe si i tillė nuk mund tė gjykohet penalisht.

Ai deklaroi se nuk kemi tė bėjmė me asnjė element tė veprės penale dhe nuk ka asnjė dėm material, pasi toka ku janė vėnė tabelat as ėshtė tjetėrsuar nė asnjė formė dhe as ka ikur nga vendi, ndėrsa tabelat e hequra nuk janė dėmtuar, por janė tė magazinuara.

Pasi u dėgjua nga ana e gjykatės mbrojtja dhe replika e prokuriorit lidhur me ēėshtjen e ksenofobisė dhe nacionalizmit, gjyqtari i ēėshtjes, Shkėlzen Selimi, vendosi tė japė vendimin e detajuar nė datė 21 prill, duke e konsideruar kėtė seancė tė mbyllur.

n.e/NOA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
 
Avokati i Bollanos nė gjyq: “Prokuroria, ksenofobe”. Prokurori: “Jo, se ai ėshtė deklaruar shqiptar”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fatos Lubonja: E majta dhe tė pushkatuarit pa gjyq
» Prokuroria Speciale heton veprimtarinė e SHIK-ut
» Pėrse Enver Hoxha e kritikonte Ēe Guevarėn
» Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike
» Sylejman Aliu:Pėrse Dik Marti nuk pėrmend krimet serbe mbi shqiptarėt?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Tema e shtypit tė ditės-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Sosblogs