MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Emigrantėt, t'i njohėsh pėr tė larguar frikėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 33
Location : Genova

Emigrantėt, t'i njohėsh pėr tė larguar frikėn Empty
MesazhTitulli: Emigrantėt, t'i njohėsh pėr tė larguar frikėn   Emigrantėt, t'i njohėsh pėr tė larguar frikėn Icon_minitimeTue Mar 31, 2009 1:30 am

Emigrantėt, t'i njohėsh pėr tė larguar frikėn Shqipe10Duket si njė modė, por nuk ėshtė. Flitet gjithandej me tone tė larta dhe tė pashpresa. Nuk ka diskutim apo debat ku ata tė mos pėrfshihen. Problemi i emigrantėve, i racizmit dhe i raporteve me krimin, po tėrheq vėmendjen e tė gjithėve dhe episodet e fundit kanė nxitur njė pėrplasje tė re politike e gjyqėsore. Fenomeni i emigracionit, i lidhur me fakte tė ndryshme, sjell pėr pasojė tendencėn e kriminalizimit tė tė huajve nė Itali.

Nė orėt e fundit ėshtė dėgjuar shumė, madje edhe si njė "gjueti" ndaj tė huajve dhe tė ndryshmes sė pėrgjithėsuar, siē bėnin dikur popujt europianė pėr tė mbrojtur identitetin nga tė tjerėt, qė ishin fajtorė vetėm sepse kishin tradita tė tjera. Vala kolektive i lidh, emigracionin, racizmin dhe kriminalitetin, duke shkaktuar pėrgjegjėsi tė drejtpėrdrejta.

Qė fenomeni i emigracionit shkakton disa ndryshime dhe pėrplasje psikologjike dhe sociale, kjo ėshtė e pamohueshme, por ėshtė gjithashtu e vėrtetė se nuk mund tė thuhet se ekziston njė lidhje e ngushtė mes vėshtirėsisė sė adaptimit tė tė huajve dhe kriminalitetit. Nuk ėshtė vėrtetuar asnjė lidhje e drejtpėrdrejtė mes problemeve me gjuhėn dhe atyre sociale, qė tė huajt kanė me episodet kriminale.

Natyrisht, niveli i kriminalitetit tė tė huajve nuk e kalon atė tė vendeve ku ata emigrojnė. Ėshtė njė e dhėnė qė del nga studimet e bėra sė fundmi nė disa prej vendeve europiane. Emigracioni duhet parė nė lidhje me vendet ku ai ėshtė i pėrqendruar, e kėto vende kanė karakteristika tė ndryshme mes tyre. Nė shumė prej kėtyre vendeve, integrimi ėshtė natyrisht mė i lehtė, sepse ata e marrin shumė shpejt shtetėsinė, ndėrsa nė Itali, ka ende kontraste dhe sjellje tė ndryshme kundėr pranimit tė tė huajve, bazuar mbi frikėn e ngjyrės sė ndryshme tė lėkurės, racės dhe kulturės. Nė rastin kur ndodh njė krim, emigranti duhet konsideruar si njė subjekt, dhe jo si njė i huaj.

Ai ėshtė njė person njėsoj si tė gjithė tė tjerėt. Emigrantėt dhe tė rinjtė veēanėrisht, tentojnė tė rrinė sė bashku, tė jenė tė bashkuar, sepse kanė nevojė t'i pėrkasin grupit tė origjinės pėr tė pasur identitet dhe autonomi. Brenda tyre mund tė ketė pakėnaqėsi dhe probleme qė bėhen mė evidente pėr shkak tė diversitetit. Ne vetė mund tė kemi krizė identiteti nė prani tė tė huajve, diversitetit qė ata paraqesin, ndihemi tė kėrcėnuar nė strukturėn sociale apo nė jetesėn e pėrditshme dhe nė gjėrat tė cilave u besojmė.

Duhet kuptuar se emigracioni ėshtė traumatik dhe i ndėrlikuar, imponon ndryshime radikale tė identitetit dhe rrėnjėve. Emigranti ėshtė nė kėrkim tė mundėsisė pėr ruajtjen e vetvetes, pėrpiqet tė mbahet fort pas origjinės sė tij kulturore dhe sociale, pėr tė jetuar nė njė botė tė ndryshme dhe armiqėsore, qė nuk e kupton pėrpjekjen e tij pėr t'u pėrshtatur nė realitetin e ri social. Shpesh ne i akuzojmė ata, i pėrēmojmė dhe i keqtrajtojmė, i shohim si pushtues, njerėz qė duhen larguar, sepse nuk i pėrkasin kulturės sonė.

I shohim me sy armiqėsor, sepse jemi tė bindur se ata do tė marrin punėn, shtėpitė e gjithēka tjetėr. E kemi harruar se edhe italianėt dikur kemi pėrjetuar nė tokė tė huaj tė njėjtėn lloj dhune dhe jemi pėrballur me tė njėjtat probleme. Emigrantėt tanė kanė fjetur dhe kanė jetuar nė vagonė trenash, nė baraka, ashtu siē bėjnė emigrantėt nė Itali tani. Natyrisht, jo tė gjithė tė huajt janė njerėz tė ndershėm e tė respektueshėm, ashtu siē nuk ishin edhe shumė prej italianėve qė emigruan shumė kohė mė parė, por nuk duhet t'i paragjykojmė ata pėr kėtė arsye.

Bindja apriori; "emigrantėt kanė lidhje me krimin", duhet tė fshihet nga mendja jonė dhe dyshimet duhet tė zhduken gjithashtu. Duhet tė dalim nga stereotipat e atrofizuara, edhe pse ėshtė mė komode tė mbetemi tė lidhur me to. Racizmi dhe paragjykimi nuk tė ēojnė askund: janė vetėm fryt i frikės sė pandėrgjegjshme. Duhet tė rritemi nė planin shoqėror dhe atė politik, nėse duam tė emancipohemi dhe tė bėhemi njė vend shumetnik, njėsoj si vendet e tjera tė industrializuara. Nuk duhet tė dėnojmė tė gjithė tė huajt pėr krimet qė pak prej tyre kanė bėrė, por duhet t'i gjykojmė ata pėr mėnyrėn se si sillen dhe si pėrfshihen nė shoqėrinė tonė.* shkruar nga: Nunzio Smacchia "Gazzeta Del Mezzogriono"

Burimi Informativ: GAZETA SHQIPTARE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
KLEA
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
KLEA

Numri i postimeve : 76
Join date : 28/03/2009
Location : MILANO

Emigrantėt, t'i njohėsh pėr tė larguar frikėn Empty
MesazhTitulli: Re: Emigrantėt, t'i njohėsh pėr tė larguar frikėn   Emigrantėt, t'i njohėsh pėr tė larguar frikėn Icon_minitimeTue Mar 31, 2009 7:25 pm

Sa per rrefugjatllikun eshte nje e keqe qe na ka rene mbi kuriz, por ama ka rrefugjat Italie, Gjermanie, Britanis se madhe, Frances dhe ka refugjat ne greqi. E keta te fundit kan emrin rregugjat se ne fakt jan me teper ne nje gjendje skllaverie e poshterimi.

Nuk kan asnje te drejte, pervec asaj per te punuar ne punra qe nuk duan te bejne greket, dhe jan komplet ne meshire humorit te qeveris greke. Trajtohen ashtu sic trajtohen plehrat, kur do nxjer Fshesen dhe i fshin.... [/QB][/QUOTE]
Jam shum dakort me ty pėr kto tė fundit, kjo, pėr faktin se Greqia nuk ka as potencialin ekonomik, as civilizimin e kėtyre vėndeve dhe kryesisht ėshtė njė vend Ballkanik qė kemi pasur shum konflikte historike nė tė kaluarėn (pak rėndėsi ka se kush ishin fajtorė)......Por megjithatė qėndrojnė shumė mė lartė se ne nga ana e civilizimit.Vėrtet jemi keqtrajtuar nga qeveria(greke),Media e qarqe tė ndryshme nacionaliste por ka pasur edhe shumė politikanė,gazetarė dhe njerėz intelektualė grekė qė e kanė mbrojtur zėrin e emigrantve shqiptarė mė shumė sesa politikanėt tanė tė korruptuar (qė pėr tė nxjerrė njė pashaportė duhet tė lem l***)dhe ne duhet te jemi mirnjohės atyre njerzve.Sa pėr rracizmin nė Greqi ndaj shqiptarėve nė shumicat e rasteve ai ėshtė
"kultivuar" edhe nga vet shqiptarėt.Pėr tė patur njė favorizim mė tė mirė nė punė, shkolla,rajone policie,konsullata etj,etj kanė pėrdorur si kriter origjinėn,fenė(qė skishim hiē)apo emrin (ortodoks) dhe duke e shfaqur atė dhe para njėri-tjetrit duke na ulur edhe mė shumė dinjitetin.Ja pra KY ESHTE POPULLI YNĖ....... kjo esht e shkruajtur nga cun qe ka perjetuar kete rruge
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.ambra.forumattivo.com
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 42
Location : Athine.

Emigrantėt, t'i njohėsh pėr tė larguar frikėn Empty
MesazhTitulli: Emigrantėt, t'i njohėsh pėr tė larguar frikėn   Emigrantėt, t'i njohėsh pėr tė larguar frikėn Icon_minitimeTue Mar 31, 2009 9:49 pm

Greqia dhe emigrantėt.
Po te shohim me njė mėnyrė disi tė kujdesėshme artikullin e lartėshkruar do tė kuptojmė shumė ndrshime nė mnyrėn se si artikull bėrėsi i parashtron gjėrat dhe se si ai funksionon ideologjikishtė, pra gjėja e parė qė bie ndesh ėshtė disniveli ndėrmjet vėndit ku jeton ai me krahasimin e njė shteti tjetėr p.sh greqin, pasi nė greqi jetojnė mė shumė se tetėqindmijė EMIGRANTĖ shqiptar dhe kjo ėshtė tepėr e rėndė pėr njė vend si shqipėria kur numuri total i popullsis sė saj nuk i kalon te trė milon e gjysėm banor.
Bėmat e shtetit (hellen) karshi shqiptareve janė tė pa shoqė dhe jo vetėm kaq por edhe mė keq akoma, ka patur raste kur organet policore greke kanė kaluar nė ekstrem, po po nė ekstrem. Duke keqpėrdoruar e rrahur egėrsishtė e baranbarishtė shqiptarėt, shumė herė kėto akte janė denoncuar edhe nga organizata jo qeveritare qė u kan dalė nė mbrojtie emigranteve por pa rezultat se asnjėher dhe kurr nuk ėshtė dėnuar askush dhe pse provat kan qėn tepėr tronditėse e tė fuqishme.
Ndihma qe emigrantėt shqiptarė i japin greqis ėshtė jo e pakėt por ndoshta dhe jo e shumėt, thjeshtė ėshtė KOLOSALE.......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://Lushnja.com
Sponsored content
Emigrantėt, t'i njohėsh pėr tė larguar frikėn Empty
MesazhTitulli: Re: Emigrantėt, t'i njohėsh pėr tė larguar frikėn   Emigrantėt, t'i njohėsh pėr tė larguar frikėn Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Emigrantėt, t'i njohėsh pėr tė larguar frikėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions