MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Diēka e turpshme…

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 33
Location : Genova

Diēka e turpshme… Empty
MesazhTitulli: Diēka e turpshme…   Diēka e turpshme… Icon_minitimeThu Mar 12, 2009 2:06 am

Diēka e turpshme… 12366810
Bota e seksit ėshtė diēka e turpshme, por edhe njė temė tabu, qė, nė veēanti, nė zonat rurale mund tė thuhet se janė tema tė paprekshme, thotė Florentina.
Komunikimi i fėmijėve me prindėrit e tyre pėr ēėshtje intime ende ēalon. Nė pėrgjithėsi, konsiderohet se raportet prindėr-fėmijė nė kėtė aspekt janė mjaft tė mbyllura, edhe pse kohėve tė fundit mund tė thuhet se ndihet njė liri mė e madhe pėr tė biseduar pėr ēdo ēėshtje, pra edhe pėr ato tema qė deri dje konsideroheshin “tabu.

Informacionet e domosdoshme

E reja Florentina Sinani thotė se nė pėrgjithėsi sa herė qė ka probleme qė lidhen ngushtė me botėn tonė intime tė femrave, ėshtė shumė e lirė me prindėrit t’i diskutojė pa kurrfarė ngurrimi. “Ajo qė jam mė shumė e lirė pėr ēdo gjė, ėshtė nėna ime, e cila mė ka pėrkrahur, por edhe mė ka ndihmuar nė ēdo lloj sfide qė kam pasur para veti”, tha Florentina. Sipas Florentinės, pėr shumėkėnd bota e seksit ėshtė diēka e turpshme, por edhe njė temė tabu, qė nė veēanti nė zonat rurale mund tė thuhet se janė tė paprekshme.

Ajo mendon qė praktikisht nevoja e madhe dhe informacioni mbi problemet dhe seksin nė pėrgjithėsi janė shumė tė domosdoshme pėr tė rinjtė, ngase vetėdija e tyre, nė krahasim mė koleget e tyre nė rajon, ėshtė shumė e ulėt. Seminaret e ndryshme qė do tė duhej tė mbaheshin nė shkolla, ashtu si edhe ligjėratat e kurset e ndryshme, se si duhet mbrojtur nga sėmundjet seksuale, shtatzėnėsia e padėshiruar, pasojat dhe koha e pėrgatitjes pėr tė hyrė nė botėn e pjekurisė, do tė na ndihmonin neve si tė rinj shumė, thotė ndėr tė tjera, Florentina.

Edukata seksuale si lėndė e veēantė

Malėsore Shabani ( 23), nga Prishtina, konsideron se komunikimi mė prindėrit mbi problemet intime qė lidhen ngushtė me botėn e seksit janė shumė tė rėndėsishme pėr tė ardhmen e tyre. “Komunikimi mbi edukatėn seksuale ėshtė shumė i rėndėsishėm tė bėhet nė mėnyrė tė lirshme, dhe do tė duhej tė hynte si njė lėndė e veēantė nė programet e shkollave fillore dhe tė mesme, nė mėnyrė qė nxėnėsit dhe tė rinjtė do ta kishin mė lehtė pėr tė mėsuar elementet bazė pėr jetėn e nesėrme nė ēift”, thotė Malėsorja . Ajo shton se shthurja e adoleshentėve ndodh pikėrisht atėherė kur tė rinjtė nuk kanė njohuri, siē ėshtė pėrkujdesja seksuale dhe edukimi seksual. Prandaj, nė pėrgjithėsi te ne kėtė temė shumė njerėz e konsiderojnė si temė ‘tabu’, ngase disave u vjen turp ta pėrmendin jo vetėm nė shoqėri, por edhe me prindėrit e tyre, ndėrsa edukata ėshtė njė plus i madh, sepse sidomos ne tė rinjtė duhet tė dimė mė shumė, ngase sigurinė nė ēdo proces e kemi mė tė madhe”, shprehet Malėsorja.

Psikologėt: Komunikimi, i domosdoshėm

Komunikimin mbi kėto probleme, psikologėt e konsiderojnė si njė vlerė tė ēmuar, ku tė rinjtė duhet ta ndėrtojnė jetėn e tyre mė tė sigurt. Adoleshentėt edukatėn seksuale dhe komunikimin me prindėrit medoemos duhet ta marrin shumė seriozisht, ngase i ndihmon ata mė lehtė pėr t’i pėrballuar sfidat. “Bota e fuqishme e ndjenjave nė raport me veprimet dhe hapat qė duhet ndjekur asocohet vrullshėm, sidomos te tė rinjtė, ngase ata e ndiejnė veten mė burrėror dhe ecin nėn ndikimin e asaj qė duhet kuptuar si njė proces qė kėnaq ndjenjat e veta, duke harruar dhe duke mos qarė kokėn pėr pasojat e mundshme qė do tė vijnė e do tė shfaqen patjetėr mė vonė, e njė komunikim me prindėrit ėshtė i domosdoshėm”, thotė psikologja Anita Behrami.

Sipas saj, konsultimi mė prindėrit, por edhe mė tė rriturit do t’u ndihmonte shumė tė rinjve qė fazėn e tyre tė adoleshencės ta pėrballojnė pa vėshtirėsi dhe me njė kujdes tė shtuar. Duke ditur mė shumė pėr edukatėn dhe botėn seksuale, do tė shmangen disa procese qė pa dashje mund tė ndodhin, si shtatzėnėsia e padėshiruar, infektimin nga ndonjė sėmundje ngjitėse, siē ėshtė Aids e shumė tė tjera. Dhe, komunikimi i lirė ndihmon tė rinjtė qė tė mos ballafaqohen me kėto rreziqe qė mund tė kenė pasoja, thotė psikologja Behrami. Tė rinjtė duhet thyer tabutė dhe duhet tė jenė mė tė lirė dhe tė hapur pėr ēdo problem qė ata kanė nė jetėn e tyre tė pėrditshme.


/kosovasot/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
 
Diēka e turpshme…
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions