MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Zhvillohet kabllo neural pėr transferin e shėnimeve nga dhe nė tru

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Ledi

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 37
Location : Athens

Zhvillohet kabllo neural pėr transferin e shėnimeve nga dhe nė tru Empty
MesazhTitulli: Zhvillohet kabllo neural pėr transferin e shėnimeve nga dhe nė tru   Zhvillohet kabllo neural pėr transferin e shėnimeve nga dhe nė tru Icon_minitimeWed Mar 11, 2009 9:34 pmKabllo i ndėrtuar nga neuronet njė ditė mund tė pėrdoret pėr transferin e "shėnimeve" nga kompjuteri nė tru tė njeriut. Njė kabllo e tillė ėshtė zhvilluar nė University of Pennsylvania nė SHBA. Hulumtuesit janė tė mendimit se njė teknologji e tillė mund tė ndihmon personave tė cilėt kanė humbur gjymtyrė pėr ta kontrolluar gjymtyren prostetike.

Mendimi pas kėtij hulumtimi ėshtė se neuronet janė mė tė gatshme pėr tu lidhur me neurone tjera, si pėr shembull me trurin e njeriut.

Nė 2001, ekipi hulumtues arriti ta zhvillon njė metodė pėrmes tė cilės fijet neurale janė kultivuar duke i tėrhjekur grupet e neuroneve.
Gjatėsia e fijeve tė tilla arriste deri nė 10 cm. Fijet e tilla janė pėrdor deri tani pėr regjenerimin e nervave tė dėmtuar nė gjymtyrė.

Kabllo neural ėshtė prodhuar nė mėnyrė tė ngjajshme. Grupet e neuroneve janė kultivuar mbi 96 elektroda tė mbuluara me protein pėr tė cilin neuronet kapen. Kur neuronet dhe elektrodat vendosen nė largėsi prej 100 mikrona, qelizat fillojnė tė rriten nė drejtim tė proteinit, duke krijuar kėshtu lidhje neurale.

Me tėrhjekjen graduale tė dy pllakave (njė tė neuroneve dhe tjetra e elektrodave), fijet neurale vazhdojnė tė rriten nė distance e posa
krijuar. Rritja shkon deri nė 1 cm nė ditė.

Doug Smith, krye hulumtuesi, thotė se "pjesen e lirė do ta pėrdorim pėr lidhje me tru, ndėrsa atė tjetren pėr lidhje me kompjuter". Testet tė
cilat kanė konfirmuar se sinjalet elektrike mund tė mbarten nė tė dy drejtimet nė kabllo ishin tė suksesshme. Smith tani pret ta mbart
testin nė shtazė.

Qėllimi kryesor pėr pėrdorimin e neuroneve dhe jo tė materialeve jo-biologjike ėshtė rezistenca e organizmit, e sidomos tė neuroneve,
ndaj metalit apo gjėrave tė ngjajshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 42
Location : Athine.

Zhvillohet kabllo neural pėr transferin e shėnimeve nga dhe nė tru Empty
MesazhTitulli: Zhvillohet kabllo neural pėr transferin e shėnimeve nga dhe nė tru   Zhvillohet kabllo neural pėr transferin e shėnimeve nga dhe nė tru Icon_minitimeThu Mar 12, 2009 11:40 am

Besoje se tashme mund te flasim per eposin e kompjuterizimit te njeriut
dhe jo vetem kaq sa interesante dhe te (embla) duken si informacione aqe ne dilem duhet te na ven keto teknollogji, besoje se ky zhvillim i shpejte i shkences sa optimiste duket aqe i rrezikshem eshte! Kete e them gjithmone sipas mendimit tim personale, pra shkencetaret dhe hulmutuesit bejne punen e tyre dhe kjo eshte per tu levduar por ceshtja eshte me e thelle se e gjithe kjo teknollogji do te shkoje ne duar te rrezikshme te cilet do ta perdorin per interesat e tyre te gjithefare natyre?! paf
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Ledi

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 37
Location : Athens

Zhvillohet kabllo neural pėr transferin e shėnimeve nga dhe nė tru Empty
MesazhTitulli: Re: Zhvillohet kabllo neural pėr transferin e shėnimeve nga dhe nė tru   Zhvillohet kabllo neural pėr transferin e shėnimeve nga dhe nė tru Icon_minitimeFri Mar 13, 2009 2:34 am

...besoje se ky zhvillim i shpejte i shkences sa optimiste duket aqe i rrezikshem eshte!
Ke te drejte Etmond, edhe une jam dakord me mendimin tend.Tashme te gjithe e dime qe shkenca po "ecen" me hapa shume te shpejta dhe sidomos ne degen e informatikes (kompjutrave).Ky zhvillim kaq i shpejte me teknologji te reja ka arritur qe te zgjidh shume probleme te cilat mendohesh deri me sot se ishin te pamundura dhe duke na i hapur me shume horizontet qe cdo gje ta shikojme ne kendveshtrime te ndryshme.Por ky evolucion nqs mund ta quajm keshtu ka dhe shume gjera negative.Zhvillimi i teknologjise ka sjelle si pasoje dhe rritjen e papunesise dhe mbas kesaj si rrjedhoj dhe krizen ekonomike .Ne prodhimin e makinave pothuajse shumica e fuqis punetore eshte zevendesuar nga robotet dhe gjitashtu ne shume e shume dege te tjera.Kurse persa i perket elektronikes jemi "te detyruar" te shperdorojm para pa qene nevoja, sepse eshte sistemi i tille i cili dhe sikur mos te keshe nevoje per dicka ta krijon dhe bashke me te ambicia per te ecur me hapat e teknollogjise. Cdo gje e re qe del ne treg mbas nje kohe shume te shkurter (14-18 muaj sipas statistikave) i humbet vlera dhe detyrohesh ta zevedesoh me nje mall te ri.
Jo gjithmone cdo gje qe shpiket eshte per te miren e njerezimit (psh bomba atomike nga Ajnshtajni).Dhe sic ka thene dhe Ajnshtajni:
Dy gjera nuk kane kufij, budalleku i njeriut dhe universi. Per te dyten nuk ishte i sigurt.
Pra le te shpresojme se zhvillimi i shkences dhe i teknologjise do te jete dhe te perdoret per te miren e njerezimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Zhvillohet kabllo neural pėr transferin e shėnimeve nga dhe nė tru Empty
MesazhTitulli: Re: Zhvillohet kabllo neural pėr transferin e shėnimeve nga dhe nė tru   Zhvillohet kabllo neural pėr transferin e shėnimeve nga dhe nė tru Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Zhvillohet kabllo neural pėr transferin e shėnimeve nga dhe nė tru
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shkenca dhe jeta :: Informatikė dhe Internet-
Kėrce tek:  
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions