MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Mos e shmangni ushqimin e mengjezit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Ledi

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 37
Location : Athens

Mos e shmangni  ushqimin e mengjezit Empty
MesazhTitulli: Mos e shmangni ushqimin e mengjezit   Mos e shmangni  ushqimin e mengjezit Icon_minitimeThu Feb 19, 2009 1:01 pm

Mos e shmangni ushqimin e mёngjesit


Ushqimi i mėngjesit, apo vakti siē quhet ndryshe, nё kuptimin e mirёfilltё do tё thotė ndėrprerje e urisė.Ёshtё
e vėrtetё se trupi ёshtё i uritur gjatё natės dhe pёr kёtё ai ёshtё i
pėrgatitur, por, ёshtё shumё e dėmshme pёr shėndetin e organizmit kur
uria vazhdon tё zgjasė nga njėra darkė deri nё drekėn e ditės tjetėr.

Studiuesit nga Universiteti Massachusetts kanё zbuluar se kapėrcimi i
ushqimit tё mėngjesit rrit rrezikun nga obeziteti pёr 4.5 herё.

Ndёrsa, nёse pritni mё shumё se 90 minuta pas zgjimit qё uria tё kalojё, rreziku nga trashėsia rritet po thuajse 50%.

Ėshtё e rёndёsishme po ashtu tё flini mirё para ngrėnies sё mėngjesit:
Nёse flini mё pak se 4 orё, ērregullohen hormonet tё cilat kontrollojnė
apetitin dhe rreziku pёr tё shtuar nё peshё rritet nё rreth 234%.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mos e shmangni ushqimin e mengjezit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Kultura :: Tema shoqėrore-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions