MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Gjerat qė njerėzit pėlqejnė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 33
Location : Genova

Gjerat qė njerėzit pėlqejnė Empty
MesazhTitulli: Gjerat qė njerėzit pėlqejnė   Gjerat qė njerėzit pėlqejnė Icon_minitimeWed Feb 18, 2009 3:11 am

Gjerat qė njerėzit pėlqejnė 12348711Njerėzit duan ata qė interesohen pėr ta, pėr mendimet e tyre,qė janė tė vėmendshėm kur flasin dhe qė diskutojnė nė lidhje me to..
Njerėzit i duan ata qė shprehin interesim pėr ta

Njerėzit duan ata qė interesohen pėr ta, pėr mendimet e tyre,qė janė tė vėmendshėm kur flasin dhe qė diskutojnė nė lidhje me to. Njerėzit duan ata qė i ndihmojnė dhe qė u falin dhurata. Dhurata mund tė jete shumė modeste, por ajo sjell gėzim dhe jep siguri. Tė gjithė e dimė se sa mirė ndihet njė femer kur merr njė dhuratė nga partneri i saj, aq mė tepėr kur kjo dhuratė nuk bėhet nė ditė festash, por nė njė ditė krejt tė zakonshme. Njerėzit kanė nevojė pėr dikė qė t'i shprehin hallet dhe interesat e tyre, dhe nuk kanė nevojė pėr dikė qė thotė: duhet tė dini kėtė dhe atė dhe tė bėni kėtė dhe atė. Kjo nuk ka efekt.

Njerėzit duan ata qė janė tė ngjashėm me ta[/b]

Prandaj njerėzit janė dhe egoist, sepse pėlqejnė ata persona qė ngjajnė me veten e tyre, pelqejnė shijet e tyre, miratojnė vendimet e tyre. Sigurisht qė njerėzit nuk i tėrhqin ata persona qė janė krejt tė ndryshėm nga vetja e tyre, u shmangen atyre. Rast tipik marrin femrat. Ato terhiqen pas meshkujve qė tregojnė interes pėr to, shoqerohen me ta vetėm se gjejne gjėra tė pėrbashkėta dhe nė momentin kur mashkulli shfaq diĒka ndryshe nga shijet e femrės ajo menjeherė shfaq psakėnaqėsi.

Njerėzit duan ata qė i dėgjojnė

Njerėizit İ duan ata qė dėgjojnė se Ēfarė i mundon, jo tė dėgjojnė tek flasin pėr vete, por tė dėgjojnė bashkėbiseduesin se ēfarė thotė dhe ti japin guxim pėr t’u shprehur. Kjo ėshtė e ngulitur nė natyrėn e njeriut. Njeriu deshiron tė flasė pėr ēėshtjet qė e preokupojnė dhe dėshiron qė bashkėbiseduesi tė marrė pjesė nė kėto cėshtje. Pėr njeriun janė shumė tė rėndėsishme ngjarjet nė jetėn e tij personale, siē ėshtė diplomimi, posti i ri nė punė, njė marrėdhėnie e re, martesa, lindja, vdekja, prandaj njeriu nuk rri pa reaguar ose komentuar nė lidhje me kėto ngjarje, sė paku duke e uruar apo ngushėlluar personin tjetėr pėr arritjet ose humbjet.

Njerėzit i duan ata qė i respektojnė dhe nderojnė

Pėr nga natyra e tij, njeriu e do atė qė e do, e respekton dhe e nderon. Nėse nga personi tjetėr nuk respektohet dhe nderohet, as ai nuk e respekton dhe nderon pavaresisht nga pozita.

Njerėzit i duan ata qė ua korigjojnė gabimet pa ua lėnduar ndenjat

Duhet te kemi takt ne tė folur,te marrim parasysh situatėn nė tė cilėn ndodhemi, personin qė po komunikojmė. Menyra mė e mirė pėr tė kritikuar eshtė qė tė pėrmendim mė parė gjėrat me tė cilat jemi dakort, pastaj vėrejtjet. Kjo gje duhet tė respektohet sidomos nė marredhėniet nė ēift. Qė tė mos kalojmė nė debate tė kota duhet tė dimė tė shprehim pakėnaqėsitė nė mėnyrė tė tillė qė tė mos e lėndojmė partnerin. ”Fjala e fundit tė mos thuhet e para”.


CdoDite
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
 
Gjerat qė njerėzit pėlqejnė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek: