MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Ku ndodhen dhe sa kushtojnė shtėpitė mė tė shtrenjta nė botė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 33
Location : Genova

Ku ndodhen dhe sa kushtojnė shtėpitė mė tė shtrenjta nė botė Empty
MesazhTitulli: Ku ndodhen dhe sa kushtojnė shtėpitė mė tė shtrenjta nė botė   Ku ndodhen dhe sa kushtojnė shtėpitė mė tė shtrenjta nė botė Icon_minitimeMon Feb 16, 2009 2:25 am

Ku ndodhen dhe sa kushtojnė shtėpitė mė tė shtrenjta nė botė Marvis10Ēmimet tyre janė unike, aq sa dhe vetė shtėpitė. Shtėpia pranė qendrės sė skive Aspen, e princit arab, Bandar bin Sultan kushton 136 milionė dollarė, ndėrkohė qė njė shtėpi nė Stamboll ėshtė 100 milionė dollarė. “Sigurisht qė flitet pėr ēmimet mė tė larta nė qarkullim. Pasuria personale e blerėsve dhe shitėsve tė kėtyre shtėpive ėshtė e tillė qė ato mund tė kenė ēdo gjė qė duan”, shprehet Joshua Saslove nga kompania “Joshua & Co”, njė degė e Pronave tė Mėdha tė Christie’s. Pėr diēka qė duket se i pėrket njė “bote tė vjetėr” kėshtjella rumune e “kontit Drakula”, e ndėrtuar nė vitin 1212 mund tė jetė e kujtdo qė ka 140 milionė dollarė pėr tė shpenzuar nė njė shtėpi.


Blerėsit
Nėse ato shpenzojnė 20 milionė dollarė apo thuajse 200 milionė dollarė, nė Hong Kong, Nju Jork apo Rio de Zhaniero, blerėsit potencialė janė pėrgjithėsisht tė sė njėjtit material. Ato janė udhėtarė tė pėrhershėm tė globit, tė kamur nė para, tė cilėt po kėrkojnė pėr njė shtėpi tė dytė, tė tretė, tė katėrt a tė pestė, dhe qė nuk e kanė problem tė marrin avionin pėr tė shkuar nė njė shtėpi tjetėr tė preferuar. Amerikanėt, arabėt dhe evropianėt kanė blerė prej kohėsh prona nė gjithė globin, por rritja e numrit tė tė pasurve nė Kinė, Indi dhe Rusi po rrit dhe pragun botėror tė luksit.
Tė dhėnat
Ēdo vit, revista “Forbes” harton listat e pronave mė tė shtrenjta tė botės nė treg, nė ēdo kontinent, duke pėrjashtuar Antarktidėn. “Forbes” ka arritur tė mbledhė ēmimet e pronave ndėrkombėtare duke kontaktuar me komisionerėt nė gjithė botėn dhe duke lėnė jashtė listės apartamentet apo tokat djerrė. Sidoqoftė, sipas kėsaj reviste, ėshtė e vėshtirė tė zbulohet ēdo detaj pasi shumė pronarė, ua shesin shtėpitė e tyre vetėm blerėsve tė zgjedhur dhe i fshehin ēmimet reale.


Ēmimi: $165 milionė dollarė
Vendndodhja: Beverli Hills
Kaliforni, SHBA

Dikur nė pronėsi tė manjatit tė medias, William Randolph Hearst, kjo vilė e madhe ka njė sipėrfaqe toke rreth e rrotull prej 2.6 hektarėsh. Pjesa e banueshme e shtėpisė ėshtė rreth 7 kilometra katrorė dhe tre kate. Shtėpia ka 29 dhoma gjumi dhe 40 banjo. Ajo ėshtė ndėrtuar sipas stilit mesdhetar nė vitin 1926 dhe ėshtė shfaqur nė filmin “Kumbari”, tė vitit 1972.


Kėshtjella Bran
Ēmimi: 140 milionė dollarė
Vendndodhja: Brasov, Rumani

Dikur e banuar nga princi rumun Vlad, personi real mbi tė cilin mbėshtet personazhi i kont Drakulės, kjo kėshtjellė e ndėrtuar nė vitin 1212 ka nė zotėrim 8 hektarė. Kėshtjella e pėrbėrė nga 17 dhoma gjumi, ėshtė e vendosur nė majė tė njė shkėmbi dhe ofron pamje panoramike tė fshatit dhe maleve pėrreth. Pronari aktual, Dominic von Hapsburg e ka kthyer shtėpinė nė muzeum.


Ēmimi: 138 milionė dollarė
Vendndodhja: Uindelsham, Surrei
Britani

Mė e madhe se pallati i Bakingamit, kjo shtėpi me 103 dhoma ka 23 hektarė kopshte dhe pyje, duke e bėrė njė shtėpi fshate angleze idilike, pėr ata qė kanė para tė bollshme. Shtėpia ka disa salla vallėzimi dhe disa hyrje tė mėdha. Shtėpia ka njė dhomė paniku, njė fushė skuashi tė brendshme, njė kinema me 50 vende, hapėsirė pėr tetė limuzina dhe njė rrugė private prej mermeri. Banjot janė prej mermeri dhe ka saunat, xhakuzi dhe pishinat e brendshme ofrojnė pamje mjaft panoramike.


Ferma “Starwood”
Ēmimi: 135 milionė dollarė
Vendndodhja: Kolorado, SHBA

Kjo fermė pėrbėhet nga 38 hektarė dhe ėshtė nė pronėsi tė princit Bandar bin Sultan bin Abdul Aziz, ish-ambasadori i Arabisė Saudite nė SHBA. Pėrveē tokės sė pafund qė e rrethon, pjesa e banueshme e fermės “Starwood Ranch” pėrbėhet nga njė sipėrfaqe prej pesė kilometrash me 15 dhoma gjumi dhe 16 banjo. Prona gjithashtu pėrbėhet nga ndėrtesa mė tė vogla, stalla, njė fushė tenisi dhe njė pishinė e brendshme.


“Maison de L’Amitie”
Ēmimi: 125 milionė dollarė
Vendndodhja: Florida, SHBA

Nė vitin 2004, Donald Trump bleu pallatin e ish-ekzekutivit tė shėndetėsisė, Abe Gasmn nė njė ankand falimenti, pėr 41.25 milionė dollarė. “Maison de L’Amitie” tashmė ka njė vlere thuajse tre herė sa ajo me tė cilėn u ble. Me njė version tė rinovuar, pallati tashmė ka njė ballo vallėzimi dhe njė sallė muzikė si dhe pamje panoramike nga oqeane.


“Tranquility”
Ēmimi: 100 milionė dollarė
Vendndodhja: Nevada, SHBA

Nė zonė pa taksa tė Nevadės, pranė liqenit Tahoe, kjo shtėpi qė ka nė pronėsi njė sipėrfaqe prej 89 hektarėsh. Pronari i kėsaj shtėpie ėshtė bashkė-themeluesi i markės “Tommy Hilfiger”. Shtėpia kryesore ka njė hapėsirė tė banueshme prej 1.8 kilometrash dhe ėshtė modeluar sipas njė shtėpie malore evropiane. Shtėpia gjithashtu ka njė qilar tė pėrbėrė nga 3500 shishe vere.


“Shtėpia pėrballė ujit”
Ēmimi: 100 milionė dollarė
Vendndodhja: Stamboll, Turqi

Kjo shtėpi ėshtė e vendosur nė njė pikė shumė interesante, direkt mbi Bosfor nė Stamboll. Shtėpia ka njė sipėrfaqe tė banueshme rreth 2.7 kilometra katrorė. Ajo pėrbėhet nga 64 dhoma, tė cilat kanė dritare tė mėdha me pamje nga Bosfori. Detajet e tjera tė njė prej dhjetė shtėpive mė tė shtrenjta nė botė, pėrfshijnė ornamente me shkėlqim dhe llambadarė kristali.

“Eurasia”
Ēmimi: 100 milionė dollarė
Vendndodhja: Moskė, Rusi

Kjo pronė e konsiderueshme, pėrbėhet nga dhomė e madhe 12 kilometra katrorė, nga dy dhoma miqsh prej 3 kilometra katrorėsh. Shtėpia ka dhe njė qendėr ēlodhėse prej tetė kilometrash, e cila ka njė pishinė dhe banjo turke e ruse, njė palestėr, sauna. Shtėpia e madhe, e cila ėshtė njė prej mė tė shtrenjtave nė botė, ėshtė disa kilometra larg qendrės sė Moskės.


“Toprak Mansion”
Ēmimi: 99 milionė dollarė
Vendndodhja: Londėr, Angli

Me njė ēmim pak nėn 100 milionė dollarė, duke u bazuar nė valutėn e momentit, shtėpia “Toprak Mansion” ėshtė ndėrtuar nga sipėrmarrėsi turk, Halis Toprak. Shtėpia me njė sipėrfaqe 2.8 kilometrash katrorė ka shkallė dyfishe dhe njė ashensor prej xhami. Gjithashtu, shtėpia pėrbėhet nga njė pishinė me njė uri prej xhami dhe njė banjo turke pėr 20 vetė.

“Three Ponds”
75 milionė dollarė
Vendndodhja: Nju Jork, SHBA

“Three Ponds”, e cila pėrfshin mė shumė se 24 hektarė tokė ferme, ka marrė emrin nga liqenet qė e rrethojnė, por gjithashtu ka dhe njė fushė golfi. Shtėpia kryesore rrethohet nga 14 kopshte, njė pishinė, njė dyqan golfi, njė fushė tenisi me bar dhe njė shtėpi miqsh. Shtėpia kryesore, e skicuar nga arkitekti Allan Greenberg ka njė dhomė tė madhe me njė tavan prej kubeje.

Shkruar nga Blendina Cara Gazeta tiranaObserver
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
 
Ku ndodhen dhe sa kushtojnė shtėpitė mė tė shtrenjta nė botė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions