MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Truke tė vogla pėr ti mbijetuar stresit nė punė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 33
Location : Genova

Truke tė vogla pėr ti mbijetuar stresit nė punė Empty
MesazhTitulli: Truke tė vogla pėr ti mbijetuar stresit nė punė   Truke tė vogla pėr ti mbijetuar stresit nė punė Icon_minitimeThu Feb 12, 2009 11:36 pm

Truke tė vogla pėr ti mbijetuar stresit nė punė 12117910Sipas studimit tė “Forbes”, nga Van Dusen. Tu mbijetosh ritmeve tė punės mund tė duket e pamundur, pasi njė pushim mund tė ngjajė me njė mirazh sesa me njė projekt konkret, fundjava mund tė transformohet nė njė maratonė pėr tė barazuar me punėn e lodhshme….[/td][/tr]
[tr][td align=justify]Rezultati i tė gjithė kėsaj ėshtė njė lodhje mendore e rrezikshme. Megjithatė fatmirėsisht ekzistojnė truke tė vogla pėr tė shkarkuar stresin dhe t’i japėsh jetės sėrish gjallėri dhe oksigjen.

-“Fikni”, kur ndiheni nėn presion, dhe kushtojuni vetes duke u marrė me ndonjė hobi tuajėn si muzika, piktura, futbolli ose noti, por edhe njė masazh dhe njė gjumė tė mirė ėshtė i vlefshėm.

- Reduktoni ushqimet e sofitikuara si kafeja dhe alkooli, mesoni tė hani fruta dhe perime, ushqime integrale, fibra, sepse aparati tretės do tė pakėsojė efektin e peshės.

- Bėni ushtrime tė frymėmarrjes, nėse ėshtė e mundur nė ajėr tė pastėr. Duke marrė frymė cdo 6 sekonda dhe duke e nxjerrė frymėn po nė 6 sekonda. Kėtė ushtrim pėrsėriteni 3 herė sepse ju lejon qė t’i jepni trurit oksigjendhe pakėson tensionin.

- Hani nė qetėsi: tė lejon qė t’i kushtosh ushqimit kohėn e duhur, tė shijosh atė qė po ha, tė pėrqėndrohesh te aroma dhe shija.

- Bėni ushtrime fizike duke eleminuar toksikat nga trupi duke djersitur pasi tė bėn tė ndjehesh mirė si mendėrisht edhe fizikisht, aktiviteti fizik, tė favorizon qarkullimin e gjakut dhe ndihmon mendjen tė shpėrqėndrohet.

Sapo tė jetė e mundur lejojini vetes pushime ose njė fundjavė ku tė bėni ato qė doni, tė ēoheni vonė tė shėtisni, tė hani tė bėni diēka qė keni projektuar nga kohė. Kėnaqėsia qė do tė ndjeni janė antistresi mė i mirė pėr ditėt e ardhshme tė superpunės.

Xhuljeta Lamkaj : Gazeta Shekulli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
 
Truke tė vogla pėr ti mbijetuar stresit nė punė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions