MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Dita Shen Valentinit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

Dita Shen Valentinit Empty
MesazhTitulli: Dita Shen Valentinit   Dita Shen Valentinit Icon_minitimeMon Feb 09, 2009 1:26 pm

Dita Shen Valentinit San_va10Shėn Valentini ka njė tė kaluar prej 2000 vjetėsh qė nėpėr shekujsh ėshtė festuar nė tradita tė ndryshme. Njė nga traditat e praktikuara shekuj mė parė, ishte pėr tė gjetur njė tė dashur nė ditėn e tė dashuruarve.Shėn Valentini ka njė tė kaluar prej 2000 vjetėsh qė nėpėr shekujsh ėshtė festuar nė tradita tė ndryshme. Njė nga traditat e praktikuara shekuj mė parė, ishte pėr tė gjetur njė tė dashur nė ditėn e tė dashuruarve, pėr ēka organizoheshin shorte. Nė atė periudhė, ishin njerėz tė veēantė ata qė merreshin me kėtė llojė riti. Ndėrmjetėsi merrej vesh me vajzėn e cila duhet tė shkruante emrin e personit qė pėlqente nė njė copė letėr dhe t'ja jepte ndėrmjetėsit qė tė merrte pjesė nė short, dhe tė fitonte njeriun e preferuar.

Nė shekullin e 16-tė, pikėrisht mė 14 shkurt, si shenjė dashurie jepeshin dhurata tė kėtilla si; dorėza, ēorape dhe shami. Nė shekullin e 17-tė, Puritenėt amerikanė, qė ishin njė shoqėri e krishterė, me arsyetimin se ėshtė dita e tė dashuruarve ėshtė njė besim i kotė, u munduan ta ndalonin. Edhe kėtė here dashuria triumfoi, dhe ata nuk ia dolėn ta ndalojnė kėtė festė. Dhuratat e asaj kohe ishin veshjet dhe njė shishe verė. Ne atė periudhė, 14 Shkurti festohej nė Francė, Itali, Gjermani etj.

Nė njė fshat tė vogėl tė Francės, pleqtė e fshatit ndaheshin nė dy grupe dhe shėtisnin shtėpi pėr shtėpi pėr tė zgjedhur tė rinjtė tė cilėt dilnin nėpėr dritare dhe thonin emrat e njėri-tjetrit, e mė pastaj vajza i dėrgonte njė veshje tė re si shenjė ftese mashkullit pėr mbrėmjen e njohjes qė organizohej nė qendėr tė qytetit. Nėse ftesa i pranohej nga djali, si pėrgjigje vinte njė shishe vere.

Atė natė nė mbremjen e Shėn Valentinit, nėse vajza apo djali nuk e pelqenin njėri-tjetrin, po atė natė ndizej njė zjarr i madh dhe digjeshin tė gjitha veshjet qė ishin dėrguar pėr ftesė. Nė vitin 1776 kjo tradite u ndalua.Nė shekullin e 18-tė, shfaqen kartolinat e para pėr ditėn e dashurisė. Ishte zakon qė ato kartolina tė punoheshin vet nga personi qė do i dėrgonte. Kartolinat zbukuroheshin me germa tė florinjta dhe dantella. Nė to shkruhej poezi dashurie, dhe mė pastaj dėrgoheshin.

Ndėrsa disa kartolina zbukuroheshin me zemra dhe brenda i futej qeskė parfumi. Kėto kartolina sot ruhen si antikitete tė vlefshme nėpėr muze. Mbas vitit 1850 u shtypėn kartolinat e para pėr ditėn e shėn Valentinin dhe u nxorėn nė treg pėr t'u shitur. Qė prej asaj kohe, shėn Valentini u pėrdor edhe pėr interese fitimi nė biznes.


IkubInfo


Edituar pėr herė tė fundit nga NIKO nė Thu Feb 12, 2009 11:41 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Ledi

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 37
Location : Athens

Dita Shen Valentinit Empty
MesazhTitulli: Re: Dita Shen Valentinit   Dita Shen Valentinit Icon_minitimeTue Feb 10, 2009 4:09 pm

Dita Shen Valentinit StoryShen
Valentini njihet ne te gjithe boten si "Padroni i te dashuruarve". Ky
percaktim lindi nga nje sere legjendash, te cilat jane shtuar me
kalimin e kohes. Trendafili i bashkimit, femijet, pellumbat, dashuria
sublime, te gjitha gjerat qe e kane bere ate nje feste model per te
dashurit

Qe te dashuruarit te duhen per te gjithe jeten, dhe me
shume ne kete dite, nuk mjafton vetem dita e "Shen Valentinit". Jane
disa elemente, qe na vine nga shekujt e kaluar dhe jane shtuar ne kohe,
qe e bejne kete feste kaq te madhe dhe kaq popullore ne te githe boten.


Dita Shen Valentinit Rose2Trendafili i bashkimit
Shen
Valentini ishte duke degjuar nje dite, teksa ziheshin dy te rinj te
fejuar, te cilet po kalonin pertej kopshtit te tij. Valentini iu doli
perpara sakaq, me nje trendafil te bukur ne dore. Me nje fytyre te
qete, e te shndritshme qe rrezatonte plaku i mire dhe trendafilin e
mbajtur lart e dhuroi per ciftin. Ky veprim pati fuqine magjike qe te
bente paqe mes dy te rinjve te dashuruar. Kur ai u dhuroi te dyve lulen
e purpurt, iu kerkoi te dyve te shrengonin bishtin e lules me kujdes
per te mos u shpuar dhe shpjegoi lidhjen e dy personave te martuar.
Paskesaj, dashuria e tyre ishte kthyer si me pare. Te dy te rinjte u
kthyen menjehere tek ai. Me deshiren e tij dhe vullnetin e te rinjve,
ishte pikerisht Shen Valentini, i cili bekoi martesen e tyre te lumtur.
Me tu bere e njohur kjo gje u be nje proces ndaj Valentinos. Por prifti
kishte dhe preokupime te tjera, me te cilat duhej patjeter te merrej,
prandaj percaktoi per ate bekim daten katermbedhjete te muajit. Dhe
katermbedhjete e muajit mbeti, por u ngushtua ne ate te shkurtit, sepse
ne ate dite ai vajti te celebronte dasmen ne parajse.

Femijet
Shen
Valentini mbante dhe kujdesej per nje kopesht shume te bukur prane nja
lugine. Ne kete livadh, ai lejonte qe te luanin te gjithe femijet. Ai
here pas here dilte ne dritaren e kishes per ti pare, e per te ndjere
pak nga gezimi dhe hareja e tyre feminore. Kishte te njejtat virtyte si
Jezusi, i cili thoshte; "Sinite parvulos venire da me". Kur behej nate
ai zbriste ne kopesht dhe te gjithe femijet e Zotit lodronin rreth tij.
Atehere ai i bekonte te gjithe. Pastaj i jepte secilit nga nje lule me
keshillen, qe t'ia conin nenes, duke bere keshtu qe te ktheheshin ne
shtepi heret dhe te rritej dashuria dhe respekti per prinderit. Ne kete
kegjende kuptohet mjaft mire origjina e dhuratave te vogla, te cilat
sot iu jepen personave te dashur.

Dita Shen Valentinit Angels-loveDashuria sublime
Ishte
nje vajze e bukur me emrin Serapia, e cila jetonte ne sheshin Terni,
aktualisht sheshi Clai. Andej kalonte shpesh nje djale i ri. me emrin
Sabino. Syte e tij nuk shqiteshin nga ato te Serapias. Kjo beri qe
djaloshi te na dashurohej dhe i kerkoi te behej gruaja e tij. Por
prinderit e saj nuk donin sepse Sabino ishte pagan , ndersa ata ishin
kristiane. Atehere, vajza, i sugjeroi te shkonin tek prifti i tyre, te
mesonin e te bekoheshin prej tij. Gje, te cilen Sabino, per dashurine e
te dashures se tij e beri. Por, kur kjo pengese u kapercye, doli nje
tjeter me e madhe. U zbulua se Serapi vuante nga nje semundje e rende.
Deshperimi i prinderve dhe i te riut ishte shume i madh. Menjehere
familjaret sollen ne shtratin e vajzes priftin. Sabino iu lut njeriut
te shenjte qe ai mos ta ndante nga e dashura e tij. Valentino ngriti
duart dhe zerin ndaj babait te te gjitheve. Dhe nje gjume bamiresie
bashkoi perjetesisht dy zemra me rrahje te sinkronizuara, ndersa
shtrengoheshin ne perjetesi.Dita Shen Valentinit Pellumbi2Pellumbat
Na
ishte nje here ne Terni nje prift i madh, por edhe shume i mire dhe i
zoti. Ai kishte nje kopesht te madh, te cilin ne kohen e lire e ujiste
dhe kultivonte lule. Prifti, te cilin te gjithe e therrisnin njeriu i
mire, kishte me te vertete nje zemer te bardhe. Nje dite te bukur ate
erdhen disa ushtare dhe e futen ne burg Priftin e mire. Me pas e cuan
tek mbreti i asaj kohe, i cili ishte shume i keq. Kuptohet se ai e
denoi me burgim te perjetshem. Dhe prifti i madh qe quhej Valentin,
duke qendruar ne burg mendonte per femijet, te cilet i donte shume e qe
nuk do te kishin me nje vend te sigurte per te luajtur. Cfare te bente?
Atehere, iu lut Zotit dhe ai i dergoi dy nga pellumbat e tij. Pellumat
te udhehequr nga nje instikt misterioz gjeten burgun ku ishte
Valentini. Ne qafen e njerit prej pellumbave ishte i varur nje celes.
Ishte pikerisht celesi i kopshtit. Valentini shkroi nje leter, brenda
se ciles vendosi dhe celesin. Eshte e lehte te imagjinosh ate cfare
ishte shkruar. "Te gjithe femijeve qe dua... nga Valentini juaj".

Per Shen Valentinin flet dhe Shekspiri
Shen
Valintini eshte cituar edhe nga Ofelia tek Hamleti i Uilliam
Shekspirit. Ky fakt permendet kur gruaja e re, kur ajo eshte ne
prezencen e nenes se Hamletit, Gertruda. Dita Shen Valentinit Rose20Shen Valentino ne Amerike dhe jo vetem ...
Kulti
i Shen Valentinit ne Amerike nis ne vitet 1800, kur zhvillohej lufta
civile. Ne Shtetet e Bashkuara dhe ne Kanada, ne 14 shkurt, te rinjte
shkembenin "valentinet", kartolina te lezetshme ne te cilat jane te
shkruara mesazhe dashurie. Ne disa shkolla organizohen festa, ndersa ne
qender te klases vendoset nje shishe shumengjyreshe, brenda se ciles
futen te gjithe "valentinet" qe shkembejne shoket e klases. Me mbarimin
e festes, te gjithe letrat shperndahen duke i lexuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Ledi

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 37
Location : Athens

Dita Shen Valentinit Empty
MesazhTitulli: Re: Dita Shen Valentinit   Dita Shen Valentinit Icon_minitimeTue Feb 10, 2009 4:37 pm

Gezuar Sh.Valentinin te gjithe te dashuruarve.
Dita Shen Valentinit My.php?image=20070559498qb5mx2
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Ledi

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 37
Location : Athens

Dita Shen Valentinit Empty
MesazhTitulli: Re: Dita Shen Valentinit   Dita Shen Valentinit Icon_minitimeTue Feb 10, 2009 4:40 pm

Gezuar Sh.Valentinin te gjithe te dashuruarve.
Dita Shen Valentinit URL%5D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Ledi

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 37
Location : Athens

Dita Shen Valentinit Empty
MesazhTitulli: Re: Dita Shen Valentinit   Dita Shen Valentinit Icon_minitimeTue Feb 10, 2009 4:42 pm

Gezuar Sh.Valentinin te gjithe te dashuruarve.

Dita Shen Valentinit 20070559498qb5mx2
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Ledi

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 37
Location : Athens

Dita Shen Valentinit Empty
MesazhTitulli: Re: Dita Shen Valentinit   Dita Shen Valentinit Icon_minitimeTue Feb 10, 2009 4:45 pm

Ledi shkruajti:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Dita Shen Valentinit Empty
MesazhTitulli: Re: Dita Shen Valentinit   Dita Shen Valentinit Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dita Shen Valentinit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Ndjenje dhe dashuri :: Revista e lushnja.com-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions