MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Shkurtesa tė dobishme pėr Windows

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Ledi

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 37
Location : Athens

Shkurtesa tė dobishme pėr Windows Empty
MesazhTitulli: Shkurtesa tė dobishme pėr Windows   Shkurtesa tė dobishme pėr Windows Icon_minitimeWed Feb 04, 2009 2:12 am

Shumica prej nesh i di disa shkurtesa nė tastierėn tė cilėn e
pėrdorim pėr punėn e pėrditshme. Mirėpo, nganjėherė ėshtė mirė t’i
rikujtojmė apo tė mėsojmė edhe ndonjė shkurtesė tė re; disa prej tyre
mund tu lehtėsojnė dhe pėrshpejtojnė dukshėm punėn nė kompjuter.
Shumica
e urdhrave nė Windows mund tė gjenden edhe nė tastierė. Nė aspektin
kohor ėshtė shumė e vlefshme tė pėrdoren disa nga urdhrat mė tė
shpeshta. Nėse kombinohet pėrdorimi i shpeshtė i kėtyre urdhrave me
miun, puna kryhet shumė mė shpejt. U ofrojmė njė listė tė shkurtesave
tė cilat gjithsesi duhet t’i dini.

Tasti Windows + D – Shtypja e kėtij kombinimi tė
tasteve minimizon tė gjitha dritaret e hapura dhe shfaq desktopin, edhe
njė shtypje kthen gjendjen e mėparshme.

Tasti Windows + E – Hap Windows Explorer (jo Internet Explorer) pėr qasje mė tė shpejt nė dosjet e diskut.

Tasti Windows + F – Nis mekanizmin pėr kėrkim.

Alt + Tab – Kalim nga njė program i hapur nė tjetrin.

Tasti Windows + Tab – Kalim nga njė program i hapur nė tjetrin nė mėnyrėn flip (funksionon vetėm nė Vista).

Alt + F4 – Mbyll dritaren apo programin aktiv i cili ėshtė hapur aktualisht.


Ctrl+ESC – hap pėrzgjedhėsin Start

Ctrl + C – Kopjon pėrmbajtjen e pėrzgjedhur.

Ctrl + X – Kėput pėrmbajtjen e pėrzgjedhur.

Ctrl + V – Ngjit (anglisht. paste) pėrmbajtjen e kopjuar apo tė kėputur.

Kėto nė asnjė mėnyrė nuk janė tė gjitha shkurtesat tė cilat mund tė
pėrdoren nėpėr sistemet operative Windows, por bien nė mesin e mė tė
shpeshtave. Lista e plotė e shkurtesave mund tė gjendet KĖTU.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Shkurtesa tė dobishme pėr Windows
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shkenca dhe jeta :: Informatikė dhe Internet-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions