MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 22-vjecarja shet virgjerine ne internet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 33
Location : Genova

22-vjecarja shet virgjerine ne internet Empty
MesazhTitulli: 22-vjecarja shet virgjerine ne internet   22-vjecarja shet virgjerine ne internet Icon_minitimeFri Jan 30, 2009 4:30 pm

Nuk ra dakord me shifren prej 3. 8 milione dollaresh te nje australiani, kerkon me shume

3.8 milione dollare per virgjerine? Kaq do te fuse ne xhep Natalie Dylan, nje 22-vjecare nga San Diego ne Kaliforni, e cila ka nxjerre virgjerine ne ankand. Oferta me e mire ka ardhur nga nje australian 39-vjecar, por mesa duket vajza ka ndermend t'ia rrise vleren vetes akoma me shume. Ne nje interviste per CNN, vajza nuk dinte t'i pergjigjej pyetjes "pse meshkujt jane gati te paguajne shifra te tilla per virgjerine e nje femre?"

Miti i virgjerise qe ne lashtesi

Dylan nuk eshte nje prostitute. Ajo nuk po thyen ligjin, ndonese ne Nevada prostitucioni eshte i ligjshem. Ajo po e ben kete thjesht per argetim. Ideja se virgjeria ka nje vlere te madhe ka ardhur qe ne ditet e para te njerezimit. "Nese nje mashkull eshte i pari qe prek nje femer, atehere ai e ka te sigurt se femijet qe do te vijne nga ajo marredhenie do te jene te tijet", arsyetojne antropologet amerikane. "Ne qyteterimet e hershme, grate gjithnje jane konsideruar si prona te burrave" sqaron Laura Carpenter, profesore e sociologjise ne Universitetin e Vanderbilt ne Tenesi. Ne Shtetet e Bashkuara, deri ne vitet '50, grate e ruanin virgjerine deri naten e pare te marteses. Por me daljen e pilulave kontraceptive, te kombinuara me shpalosjen e nje kulture te re, seksi paramartesor u be nje gje e zakonshme. Ne ditet e sotme, 95 per qind e amerikaneve kane kryer marredhenie seksuale para se te mbushin 25 vjec. Por ne kultura te tjera seksi vazhdon te mbetet tabu, madje ka disa te cilat i nenshtrohen kirurgjise per te "kthyer" virgjerine e tyre.

Dylan : "Virgjeria,thjesht biznes"

22-vjecarja amerikane e cila ka zgjedhur emrin Natalie Dylan per t'u prezantuar para te tjereve, nuk eshte vajza e pare qe nxjerr ne shitje pafajesine e saj seksuale. Ne shtator te muajit te shkuar, nje modele italiane planifikoi te shiste veten per 1 milione dollare. Por Dylan u frymezua nga nje vajze peruane e cila beri te njejten gje. Analistet thone se ankandi i cuditshem eshte nje tregues i menyres sesi bota po e sheh ndryshe seksualitetin. Nje studim i diteve te fundit i publikuar ne gazeta te shumta te Pediatrise ne Shtetet e Bashkuar,a tregon se humbja e virgjerise ne mosha te vogla ka nderlikime te shumta si per meshkujt, ashtu dhe per femrat. Keto te fundit e shohin kete akt si simboliken e dorezimit te vetes. Ndersa meshkujt e konsiderojne si nje gje qe duhet "hedhur" sa me shpejt e per te cilen duan te mburren para shokeve. Familja e Dylan eshte konservatore dhe jo e krishtere. Nena e vajzes nuk eshte dakord me kete vendim te saj, megjithate i ka thene se do te vazhdoje t'i qendroje prane gjithsesi. Per Dylan ankandi per virgjerine e saj eshte thjesht biznes. "Edhe nese nuk e shes virgjerine time, do te jem gjithnje vajza per te cilen prostitucioni nuk eshte i gabuar", tha ajo.


Koha jone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
 
22-vjecarja shet virgjerine ne internet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek: