MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Legalizimi nė Ambasadėn Greke, tani vetėm nė postė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 35
Location : Athens

MesazhTitulli: Legalizimi nė Ambasadėn Greke, tani vetėm nė postė   Wed Jan 21, 2009 7:45 pm

Sipas bisedės me zėdhėnėsin e Postės Shqiptare, z. Bruno Gjymshana

Posta
Shqiptare ka nisur qė nga dita e martė shėrbimin e legalizimit tė
dokumentave nė Ambasadėn Greke nė Tiranė, pėr qytetarėt shqiptarė qė
jetojnė nė Greqi.

Burime nga Posta Shqiptare, bėnė tė ditur se
tashmė ēdo qytetar mund t’i dėrgojė dokumentat nga rrethi apo qyteti ku
banon pėr nė Ambasadėn Greke me postė dhe ky shėrbim kryhet brėnda 48
orėve nga momenti i postimit.




Shėrbimi i ri i legalizimit tė dokumenteve pėr shtetasit
shqiptarė, qė punojnė dhe jetojnė nė Greqi, ka pėr qėllim jo vetėm
lehtėsimin e nevojave tė qytetarėve dhe shmangien e radhėve tė
stėrzgjatura nė dyert e ambasadės, por dhe lehtėsimin e punės sė kėtij
institucioni pėr t’iu pėrgjigjur nė kohė nevojave dhe kėrkesave tė
qytetarėve.

Tarifat e shėrbimit postar pėr legalizimin e
dokumenteve pėr qytetarėt nė rrethe ėshtė 380 lekė, ndėrsa pėr ata tė
Tiranės 240 lekė. Informacioni pėr mėnyrėn e aplikimit gjendet nė ēdo
sportel tė Postės Shqiptare tė ēdo qyteti.

Sipas Postės
Shqiptare, qytetarėt mund tė paraqiten pranė zyrave postare tė rrethit
ku banojnė pėr tė postuar dokumentet e tyre pėr legalizim pa qenė
nevoja tė shkojnė nė Tiranė pėr t’i dorėzuar ato.

Tashmė Posta
Shqiptare ka njė pėrvojė tė suksesshme nė realizimin e shėrbimeve tė
kėtij lloji si ai i legalizimit tė dokumenteve nė Ministrinė e Punėve
tė Jashtme, shpėrndarjen e dokumentave hipotekore, etj.

Tribuna
kontaktoi me zėdhėnėsin e Postės Shqiptare Sh.A., zotin Bruno
Gjymshana, i cili shpjegoi hollėsisht procedurėn, se si njė emigrant qė
ndodhet nė Greqi, mund tė autorizojė (me anė tė njė deklarate
pėrgjegjėsie –ipefthini dilosi), njė tė afėrmin e vet nė Shqipėri, pėr
t’i kryer procedurėn. Deri mė tani, ishte e nevojshme qė tė
interesuarit tė telefononin nė zyrėn konsullore tė Ambasadės greke nė
Tiranė, tė mbyllnin takim, qė shpesh lihej pėr tre katėr muaj mė vonė e
tė shkonin vetė tė paraqiteshin, ose duhej tė shkonte gjithsesi dikush
qė kishte lidhje tė afėrt familjare me tė interesuarin.

Tashmė, ky problem tejkalohet dhe zgjidhja e ofruar mendojmė se ėshtė mė e mira e mundshme.

“Nė
tė gjitha sportelet e Postės Shqiptare ka filluar shėrbimi i
legalizimit tė dokumentave pėr shtetasit Shqiptarė. Kushdo qė ka patur
njė eksperiencė tė tillė mė parė ka ndeshur me shumė vėshtirėsi
burokratike dhe financiare. Shėrbimi i legalizmit tė dokumentave pėr
shtetasit shqiptarė qė punojnė dhe jetojnė nė Greqi, ka filluar qė mė
datėn 5 Janar 2009 dhe ka pėr qėllim jo vetėm lehtėsimin e nevojave tė
qytetarėve dhe shmangien e radhėve tė stėrzgjatura nė dyert e
ambasadės, por dhe lehtėsimin e punės sė kėtij institucioni pėr t’iu
pėrgjigjur nė kohė nevojave dhe kėrkesave tė qytetarėve. Ato mund tė
paraqiten pranė zyrave postare tė rrethit ku banojnė pėr tė postuar
dokumentat e tyre pėr legalizim pa qėnė nevoja tė shkojnė nė Tiranė pėr
t’i dorėzuar ato.

Tashmė Posta Shqiptare ka njė pėrvojė tė
suksesshme nė realizimin e shėrbimeve tė kėtij lloji si ai i
legalizimit tė dokumentave nė MPJ, shpėrndarjen e dokumentave
hipotekore etj. Ky shėrbim i ri i lehtėson qytetarėt tė cilėt kanė
nevojė tė kryejnė legalizimin e dokumentave nė Amasaden greke. Pėr ta
pėrfituar kėtė shėrbim, qytetarėt mund tė paraqiten prane zyrave
postare nė qytetin ku banojnė, pa qėnė e nevojshme tė vijnė nė Tiranė.

Ėshtė
shėrbim qė do te krijojė lehtesira jo vetem per kursimin e shpenzimeve,
por dhe pėr shmangien e radhėve tė gjata si dhe kursimin e kohės sė
qytetarit. Ėshtė shėrbim qė kryhet brenda 48 orėve nga momenti i
postimit.

Pėr menyren e aplikimit informacion i plotė gjendet
nė ēdo sportel tė Postės shqiptare tė ēdo qyteti. Po aty ėshtė i gjithė
informacioni i duhur pėr mėnyrėn sesi do tė aplikohet.

Tarifat e shėrbimit postar janė:

- pėr qytetarėt nė rrethe 380 lek

- pėr qytetarėt e Tiranės 240 lek.



Mėnyra e aplikimit:

1.
Pėr ēdo shtetas qė ėshtė prezent nė legalizimin e dokumentit kėrkohet
pėrveē dokumentit qė do tė legalizohet njė fotokopje e pashaportės sė
tij.

Dokumenti tė jetė i legalizuar mė parė nė MPJ nė Tiranė
si dhe tė jetė kryer pagesa e detyrimit pėr Ambasadėn Greke pranė Alfa
Bank nė shumėn 2500 lek pėr ēdo dokument qė do tė legalizohet nė
Ambasadėn Greke.



2. Pėr shtetasit shiptarė tė cilėt nuk janė prezentė

pėrveē
dokumentit qė do tė legalizohet, kėrkohet njė deklaratė pėrgjegjėsie e
cila merret nė autoritetet policore Greke ose pranė bashkive tė kėtij
shteti si dhe fotokopja e pasaportės tė personit tė autorizuar pėr
kryerjen e kėtij shėrbimi. Theksojmė qė deklaratat e pėrgjegjėsisė
duhet tė jenė vetėm nga autoritet Greke.

“Posta Shqiptare ju
garanton pėr siguri, shpejtėsi dhe komoditet pėr mbarėvajtjen e kėtij
shėrbimi si dhe i bėn thirrje tė gjithė qytetarėve tė paraqiten pranė
zyrave postare tė qyteteve tė tyre pėr ta pėrfituar kėtė shėrbim, pasi
nuk ėshtė nevoja tė vijnė deri nė Tiranė duke humbur nė kėtė mėnyrė
kohė dhe para”, pėrfundon zėdhėnėsi i Postės Shqiptare, z. Gjymshana.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Legalizimi nė Ambasadėn Greke, tani vetėm nė postė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ibrahim D. Hoxha: Gjėmat dhe kobet greke nė Ēamėri
» DY LIBRA TĖ SHKRIMTARIT PILO ZYBA, NĖ GJUHĖN GREKE
» Sa greke ka ne Shqiperi?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: ē'eshtja kombetare :: Emigrimi-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a free blog