MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kur marrėdhėnies nė ēift i mungon ana e fortė e seksuale

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Kur marrėdhėnies nė ēift i mungon ana e fortė e seksuale   Sat Jan 17, 2009 4:01 am

Ndodh qė edhe pse jeta nė ēift funksionon, asaj t'i mungojė ana e fortė e seksuale. Si i bėhet? Edhe kur ka njė pėrputhje tė mirė seksuale, mund tė ndodhė qė erotizmit t'i mungojė fantazia. Bėhet fjalė pėr ato "devijimet" e vogla qė thyejnė paksa rutinėn. Ėshtė njė situatė qė mund tė zgjasė, por qė ka njė zgjidhje tė thjeshtė. Tė pyesėsh: Pėrse heshtet? Ēfarė bėhet? Tė bėsh surpriza, tė organizosh mbrėmje romantike dhe nė shtrat tė kėrkosh ato gjėra qė tė pėlqejnė: shpesh mjafton tė ēlirosh fantazinė dhe emocionet.

Pėrputhja seksuale

Lidhjet vetėm me bazė seksuale janė gjithmonė tė rrezikuara. Ka ēifte qė si arsye tė lidhjes sė tyre kanė vetėm pėrputhjen seksuale. Megjithėse kjo mund tė vlejė vetėm pėr njėrin prej partnerėve. Bėhet fjalė pėr lidhje tė pabarabarta? Nė pėrgjithėsi janė burrat qė i parapėlqejnė kėto situata, pėr tė evituar pėrfshirjen emocionale. Kėto pasoja i pėrjetojnė gratė, tė cilat nėse nuk vetėvlerėsohen, besojnė se aq meritojnė. Femrat i pėrjetojnė mirė kėto eksperienca, nė momentin kur gjejnė partnerin e duhur, pra "eksperimentojnė". Por nė kėtė rast ato rrezikojnė, tė mbėrthehen nė lidhje tė parakohshme, qė po tė zgjasin, dėmtojnė vetėvlerėsimin e tyre. Nė njė marrėdhėnie duhet tė vendosin tė dy partnerėt rreth asaj qė u pėlqen tė bėjnė. Shpesh herė ndodh qė tė vendosė ai kur duhet bėrė dashuri dhe gjithmonė kėrkon tė drejtojė lojėn, ėshtė i ėmbėl dhe pasionant. Pra, njė partner ideal. Ėshtė pėr tė ardhur keq qė nė momentin e tė bėrit dashuri, kthehet nė egoist. Ėshtė njė situatė e shpeshtė, me rrėnjė kulturore dhe psikologjike. Si lind nevoja pėr tė drejtuar gjithmonė lojėn? Nga pasiguria: ndihet superior vetėm brenda modelit tradicional tė aktivit, nėse do tė ishin tė barabartė, ose do tė ndryshoheshin rolet, pavetėdija e tij do tė provokonte njė krizė sigurie. Si tė pėrballemi me situatėn? Me njė komunikim tė butė dhe real. Pėr shembull, lojėra erotike qė ndryshojnė zakonet e mėsuara: ai nuk do tė ndihet i vėnė nė provė e do t'ju ndjekė natyrshėm.

Mungesa e marrėdhėnieve

Ka periudha tė caktuara kur abstinenca, mungesa e marrėdhėnieve, mund tė jetė njė zgjedhje e ndėrgjegjshme pėr t'i drejtuar energjitė nė fusha tė tjera. Nė pėrgjithėsi hiqet dorė nga seksi nė pritje tė njė takimi mė domethėnės. Ose, nėse preferohet qė energjitė tė drejtohen tjetėrkund: Ndodh kur jetohet nė njė moment krijues. Nė kėtė rast ėshtė e vlefshme pėr tė ndėrtuar identitetin. Kur duhet reflektuar? Nėse abstinenca kthehet nė shqetėsim. Por edhe kur ekziston dėshira pėr tė bėrė dashuri, por evitohen raportet nga frika pėr tė hyrė nė kontakt me tjetrin. Ka njė problem nėse ėshtė njė mėnyrė pėr tė ngritur barriera.
Ēifti i pėrkryer
Ēifti i ri i pėrkryer ėshtė elastik. Qė tė dy mund tė mos jenė nė njė mendje me njėri-tjetrin, madje edhe tė grinden, por pastaj ia nisin sėrish nga e para, me po atė zjarr dashurie. Ēifti i ri i pėrkryer ėshtė spontan. Qė tė dy janė tė hapur ndaj ndryshimit, tė gatshėm pėr tė ndryshuar mėnyrėn e jetesės, mendimet, humorin dhe zgjedhjet. Ēifti i ri i pėrkryer e shfaq afėrsinė e vet nė prani apo nė mungesė tė tė tjerėve. Qė tė dy e pėrkrahin pjekjen e njėri-tjetrit, dinė ta kuptojnė gjendjen emotive tė tyre, edhe duke arritur t'i fshehin deri nė njėfarė mase dallimet.


Romantizmi nė dashuri


Romantizmi ėshtė njė mėnyrė pėr tė shprehur dashurinė tuaj, ndjenjė e cila bėn t'u rrahė zemra fort sa herė qė jeni pranė partnerit. Mos prisni asnjėherė raste tė veēanta pėr tė shprehur dashurinė tuaj. Sigurohuni tė ushqeni lidhjen dashurore qė keni krijuar duke vėnė nė zbatim disa kėshilla praktike me tė cilat specialistėt sigurojnė se kanė njė efekt mjaft pozitiv nė jetėn e njė ēifti. Shpesh duket e pabesueshme dhe e paarritshme krijimi i njė lidhjeje e cila karakterizohet nga harmonia dhe dashuria mes partnerėve, aq sa kur e sheh tek tė tjerėt tė duket diēka ireale, por qė sipas studiuesve ėshtė krejt e kundėrta. E rėndėsishme ėshtė qė tė transmetosh dhe tė pėrcjellėsh ndjenja dhe emocione te partneri apo partnerja, duke bėrė qė ai apo ajo tė ndihet e dėshiruar. Thuaji partneres ose partnerit "tė dua", tė paktėn njė herė nė ditė. Edhe pse mund tė jetė i sigurt, personi qė keni nė krah ka nevojė t'u dėgjojė ta thoni kėtė fjalė.


Mos flisni pa u menduar


Nuk duhet tė flasėsh asnjėherė pa u menduar! Dhe kjo kėshillė vlen dhe ėshtė e rėndėsishme edhe pėr marrėdhėniet nė ēift. Mendohuni dy herė para se tė flisni nėse jeni me nerva. Mos u pėrpiqni tė flisni nėse jeni tė mėrzitur, thjesht heshtni ose qėndroni larg njėri-tjetrit. Dilni pėr pak ēaste tė merrni ajėr dhe tė qetėsoheni, dhe kur tė riktheheni sėrish tek partneri do tė shihni se mėrzia ka mbetur pas dhe do tė jeni gati tė pėrkėdhelni dhe puthni njėri-tjetrin. Mos pėrdorni sekretet e partnerit apo dobėsitė e tij gjatė njė zėnke pėr tė lėnduar, apo edhe nė njė situatė tė zakonshme. Ajo ēfarė juve u duket e parėndėsishme, idiote, mund tė jetė diēka shumė serioze pėr partnerin tuaj. Merrni nė konsideratė atė ēfarė ėshtė e rėndėsishme pėr njeriun e zemrės dhe mos e diskutoni atė me miqtė apo familjen tuaj.


Mosha dhe jeta seksualeJeta seksuale ėshtė njė moment i rėndėsishėm pėr ēdo njeri dhe i pazėvendėsueshėm, jo vetėm pėr riprodhimin, por edhe pėr cilėsinė e jetės. Njė jetė e kėnaqshme seksuale tė ēliron nga streset, ka efekte qetėsuese, ėshtė element i rėndėsishėm nė marrėdhėniet e ēiftit dhe harmoninė familjare. Ndėrkaq, aftėsia seksuale varet nga denduria e raporteve. Nė bazė tė statistikave, del qė nė periudhėn e jetės aktive seksuale (deri nė 40 vjeē), i aftė seksualisht quhet ai person qė realizon minimalisht 2 akte seksuale nė javė. Nėse denduria e raporteve ėshtė mė e paktė, do tė thotė se kėtu ka njė problem. Meqenėse faktori moshė ėshtė pėrcaktues nė jetėn seksuale, ne themi qė vendi ynė, duke pasur njė popullsi me moshė tė re, ka jetė aktive seksuale. Pėrgjithėsisht, aktiviteti seksual pushon mbi moshėn 70-vjeēare. Sipas statistikave, meshkujt 70-vjeē nė 62% tė rasteve e tė pamundur aktin seksual.


IkubInfo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Kur marrėdhėnies nė ēift i mungon ana e fortė e seksuale
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Berisha nė Kosovė marrėveshje ndėrshtetėrore
» Ēfarė pėrmbante Marrėveshja ndėrmjet Ahmet Zogut dhe Nikolla Pashiē?!
» Lavdrim Muhaxheri duke e marrė nė pyetje djalin qė e ekzekutoi me antitank (Video +18)
» Bahri Rashica:Na ka marrė malli
» Acarohen marrėdhėniet Greqi-Shqipėri, helikopterėt fuluturojnė nė kufi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | Computers and Internet | Software | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs