MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Shefi nuk tė dėgjon, sepse ėshtė shef

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

Shefi nuk tė dėgjon, sepse ėshtė shef Empty
MesazhTitulli: Shefi nuk tė dėgjon, sepse ėshtė shef   Shefi nuk tė dėgjon, sepse ėshtė shef Icon_minitimeFri Jan 16, 2009 4:10 pm

Shefi nuk tė dėgjon, sepse ėshtė shef 4343_210Kur bėhesh shef je mė pak i aftė "tė kuptosh se ēfarė mendojnė dhe ndjejnė tė tjerėt".
"Pushteti e bėn njeriun tė marrė pėrsipėr mė shumė rrezik dhe shpeshherė rreziku ėshtė gjė e mirė" – thotė psikologu, Adam D. Galinsky i Kellogg School of Management at Northwestern University in Evanston, Ill.
Por pushteti nga ana tjetėr tė bėn qė tėmos pėrfillėsh vartėsit e tu.
Pra nė total, pushteti nuk ėshtė njė gjė e keqe, thotė Galinsky, autori i kėrkimeve tė sjelljes sė njerėzve qė janė me pushtet. Por duhet pak ndihmė.
"Pushteti ėshtė si njė petale me gaz" – thotė ai. "Por ato qė tė ndihmojnė tė mos pėrplasesh janė rrotat". Ai qė do ti ketė nėn kontroll kėto rrota duhet tė tregojė vėmendje pėr opinionet dhe ndjenjat e vartėsve tė tij.
Duket sikur kjo ėshtė njė punė e lehtė, por kėrkimet kanė treguar se tė paktė janė shefat qė sillen siē duhet me vartėsit e tyre.
Pėr ti shkuar nė fund kėrkimeve tė tyre, specialistėt bėnė katėr eksperimente me studentė.
Nė njėrin prej eksperimenteve, 57 studentė (41 femra dhe 16 meshkuj) u ndanė nė dy grupe. Anėtarėve tė njė grupi u ėshtė kėrkuar tė shkruajnė njė ese pėr kohėn kur kanė patur nė dorė diēka, pra kanė patur njė pushtet tė caktuar mbi dikė. Ndėrsa tė tjerėve ju kėrkua tė shkruajnė kohėn kur dikush tjetėr i ka kontrolluar, pra kohėn kur kanė qenė vartės.
Pastaj secilit pjesėmarrės i ėshtė dhenė njė lapustil dhe u ėshtė kėrkuar tė shkruajnė germėn "E" nė ballin e personit qė kishin pėrballė.
Ky mund tė duket njė eksperiment prej kalamajsh por ka dhėnė rezultat sa herė qė ėshtė zhvilluar.
Ja se ēfarė ndodhi:
Shumica e studentėve shkruan esenė e tė qenit shef , e shkruajtėn Enė ballin e tjetrit me kėmbėt nga ana e kundėrt.
Pra ata qe e konsideronin veten shef e shkruajtėn E ashtu siē do shfaqej tek ata imazhi dhe jo se si e shihnin tė tjerėt.
Ndėrkohė qė ata qė kishin shkruar esenė sikur ishin pa pushtet e shkruajtėn E ashtu sic duhej. Edhe njė sugjestion mund ta ēojė njeriun nė atė drejtim.
Por ēuditėrisht studiuesit kanė marrė rezultate tė ndryshme nga kėrkimet nė vende tė ndryshme. Kėshtu nė SHBA pjesėmarrėsit e studimit e lidhnin pushtetin me veprimin dhe lidershipin, ndėrkohė qė nė Azi e lidhnin mė shumė me pėrgjegjėsinė.
"Nė SHBA, pushteti konceptohet si njė mundėsi pėr tė marrė pėrsipėr rrezik dhe shans. Ata fokusohen nė qėllimet e kompanisė dhe i udhėheqin njerėzit drejt egocentrizmit dhe nė plotėsimin e dėshirave tė tyre" – thotė Galinsky. "SHBA ka kultura tė ndryshme por nė Azinė Lindore ka kulturė tjetėr".
Nė Azi kultura ėshtė e tillė qė tė kushtėzon tė kushtosh vėmendje pėr idetė e tė tjerėve.
Nėse shefat nuk mėsojnė si ti dėgjojnė vartėsit e tyre, ka mė pak shanse pėr tė qenė tė suksesshėm. Kėshtu pushteti ėshtė vetėm njėra anė e ekuacionit.
"Lidhja e anasjelltė midis pushtetit dhe tė dėgjuarit i lejon shefat tė pėrmbushin detyrat e tyre nė kohė afat shkurtėr por i ēon drejt dėshtimit nė njė kohė afatgjatė.
Nė kėtė rast ka vend dhe shprehja: "Sillu mirė me vartėsit nė rrugėn e ngjitjes se mund ti takosh drejt asaj tė zbritjes".

Marre nga : Gazeta Shekulli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Shefi nuk tė dėgjon, sepse ėshtė shef
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Ndjenje dhe dashuri :: Revista e lushnja.com-
Kėrce tek:  
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | identifikimi