MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Te rejat e fundit nga teknologjia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 36
Location : Athens

MesazhTitulli: Te rejat e fundit nga teknologjia   Thu Jan 15, 2009 2:34 am

Super-kopmjuteri
Eshte parashikuar viti 2012 per debutimi i tij, por
karakteristikat teknike te ketij super-kompjuteri bėjnė qė ekspertet e
informatikes ne te gjithė boten te enderrojne. Shoqeria japoneze
"Riken" po punon pėr ate qė do te jetė pa pik dyshimi , kompjuteri me i
shpejt dhe me i fuqishem i historise. Emri i tij nuk eshte bere ende i
ditur, por nga sa ėshtė deklaruar deri tani, do te jetė ne gjendje te
llogaris 10 Petaflop ne sekonde, qė do te thote 10 milion trilion
llogaritje ne sekondė (10.000.000.000.000.000.000.000.000 llogaritje ne
njė sekonde).
Ky super-kompjuter do te jetė i fuqishem 73 herė me i
shpejt se "Blue Gene/L" , super-kompjuteri i IBM qė sot udheheq
klasifikimin e 500 super-kompjuterave me te fuqishem dhe me te shpejtet
ne bote. Sipas zerave, rekord, nuk do te jene vetėm karakteristikat pėr
te ndertuar kėtė super-kompjuter, kesaj shoqerie do ti duhet te
shpenzojne vleren prej 100 miliard Yen, ekuivalenti i rreth 74 milion
Euro-ve.
Perdorimi
Superkompjuteri do te perdoret pėr te simuluar
eksperimente shkencore te cdo tipi por edhe pėr te bere teste
farmakollogjike pėr prodhimin e medikamenteve te reja , pėr te simuluar
evenimente komplekse kozmik, si psh. formimi i galaktikave etj.

Njesia matese e 1 petabyte!
1000 - kilo
1000000 - mega
1000000000 - giga
1000000000000 - tera
1000000000000000 - peta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Te rejat e fundit nga teknologjia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» FJALIMI i Azem Hajdarit nė vitin 1992: Unė di shumė, ndaj duhet tė zhdukem. Jam viktimė e kėsaj diktature tė re
» Lajmi i fundit: PDK pajtohet qė Behgjet Pacolli tė zgjedhet president
» Ramadan Asllani: Hasan Remniku - Kaēaku i fundit i Kosovės

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shkenca dhe jeta :: Informatikė dhe Internet-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Free blog