MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Testi i se vertetes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Ledi

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 37
Location : Athens

Testi i se vertetes Empty
MesazhTitulli: Testi i se vertetes   Testi i se vertetes Icon_minitimeMon Jan 12, 2009 11:55 pm

Poligrafi (polygraph) makinae testit te se vertetes u shpik nga amerikani William Moulton Marston.

Poligrafi baze pershkruan vetem tre shenja baza karakteristike. -Nje
shirit prej aparati tensioni lidhet ne krah per te matur ndryshimet e
tensionit te gjakut. -Tela me elektroda lidhen ne gishta per te matur
rezistencen elektrike te lekures, sipas sasise se djerses ne te.
-Shiritallastiku te lidhur rreth gjoksit per te matur ritmin e
frymemarjes. Te gjitha te dhenat regjistrohen ne nje shirit letre(si
ata qe perdoren per termetet, por me e nderlikuar.)....

Zyrtarisht besohet se ka nje koficient saktesie rreth 75% ne se
perdoret drejt e me sistem te sakte gjate "hetimit". Ne realitet, ne
rastin me te mire, ajo qe do te rregjistroje poligrafi, eshte nje
reagim i ndjeshem emocional ndaj nje pyetje. Nuk mund te njohe se
c'lloj reagimi eshte, por vetem se ekziston. Specialistet e kesaj
makinerie i kushtojne nje rendesi te vecante listes se pyetjeve qe do
te perdorin.
Formula e pyetjeve qe perdoren eshte zakonisht si me poshte.

Zakonisht hetimi fillon me ne "nxemje". Nje "loje" me letrat e
bixhozit. Mbasi lidhin me makinerine ate qe do te kaloj testin, i
tregojne letrat. I thuhet atij se duhet te kalibrojne makinen me nje
test te thjeshte. Mbasi i treojne letrat, i thone te zgjedhi nje leter,
ta shikoje e te mos e tregoje se c'leter eshte. Pastaj i kerkohet te
pergjigjet vetem "jo" ne cdo pyetje ne lidhje me letren. Mbas cdo "jo"
qe thote, specialisti veshtron makinen. Kur ndonje pergjigje eshte e
gabuar ai kundeshton. Kjo vazhdon me shume letra, e te gjitha
specialisti i gjen.... Perfundimi e le te hetuarin te bindet se makina
i tregon te gjitha......
Sekreti eshte se letrat jane me shenje
dhe specialisti e di qe ne fillim se c'leter eshte zgjedhur. E gjitha
kjo eshte nje trik i zgjuar psikollogjik. Mbas kesaj i thuhet personit
se perfundoi kolaudimi i makinerise e se eshte e pamundur qe makina te
beje gabim ne rezultat.
Pyetjet qe jane formluar ne menyre
shkencore (akoma edhe radha e tyre), i jepen te testuarit ti lexoje qe
me pare, keshtu qe shtojne ankthin e tij kurte lidhet me makinen (gjate
testit i shtohen edhe pyetje te tjera, per te clat ai nuk eshte i
pergatitur)
Gjate testit, perdoren tre tipe pyetjesh. Pyejet e
para jane pa asnje lidhje me ceshtjen (psh -si quheni?) me qellim qe te
qetesohet i testuari. Kjo qe trupi i tij te vije ne funksion normal nga
ankth i natyrshem i fillimit. Pyetjet ne lidhje me ceshtjen behen mbas
tre-kater te tilla, dhe behen disa here me forma te ndryshme formulimi.
Midis te parave e kryesoreve, behen disa pyetje te pergjithshme per te
cilat dihet pergjigja.
Me e rendesishmja qe duhet te dije dikush qei neneshtrohet testit te se vertetes eshte: Nuk interesohet njeri per pergjiget e tua, por per reagimin tend ndaj pyetjeve qe te behen.

Nese dikush do te "genjeje" makinen e se vertetes, duhet te beje
kete: Te mos bier ne kurthin e lojes me letra, apo te tilla te
ngjajshme. Mos ta kapi ankthi. Te mos u japin absolutisht asnje rendesi
pyetjeve e pergjigjeve, por te perqendrohet ne kontrollin e ndjenjave
te veta.
Se fundi, mos harroni se e gjithe kjo eshte nje loje
e studiuar mire, gati magjike ne llojin e vet, nje lloj "peshkimi" qe i
behet te testuarit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
sara.sr
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 18
Join date : 15/01/2009

Testi i se vertetes Empty
MesazhTitulli: Re: Testi i se vertetes   Testi i se vertetes Icon_minitimeThu Jan 15, 2009 1:50 am

pertoj ta lexoj ...paske pas shume durim qofsh ti qe je ....

permbajtja me pak fjal ishte..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
tao
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
tao

Numri i postimeve : 26
Join date : 26/11/2008
Age : 107
Location : Lushnja

Testi i se vertetes Empty
MesazhTitulli: Re: Testi i se vertetes   Testi i se vertetes Icon_minitimeThu Jan 15, 2009 10:49 pm

Ledi
je shum i sakte ne pershkrimin vetm perkufizimin e ke gabim(pjesa e nenvizuar)

Tani ka dal 1 lloj tjeter makinerie e cila funksionon ne baze te syrit dhe pulsit te gjakut ,

makineria ka fuqi zmadhuese te syrit dhe kur njeriu genjen ne trup shtohet nje sasi(nga ankthi) hormoni i cili ka veti mbi retinen e syrit ,specialisti e kap kete dhe shenohet ne kompjuter me anene e nje fotoje qe i behet retines,me pas krahasohen fotot dhe dallohet se ku ka genjyer dhe ku jo ,Fillohet gjithashtu me pyetje te thjeshta vetem se kjo ka nje efikasitet prej 88% dhe nuk eshte fare loje psikologjike

E vetmja menyre per kalimin e testit eshte kontrolli i sakte i ndjenjave

me jepni komentet tuaja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Ledi

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 37
Location : Athens

Testi i se vertetes Empty
MesazhTitulli: Re: Testi i se vertetes   Testi i se vertetes Icon_minitimeSat Jan 17, 2009 12:41 am

Mendoj
se nenvizimi eshte i sakte, por per ate lloj makinerie.
Sepse nuk eshte e vetmja makineri qe eshte shpikur per
te lexuar mendimet.

Ne universitetin e kalifornias ne
Berklei te Amerikes shkencetaret kane zbuluar nje tekniki qe duke
cfrytezuar fMRI (functional Magnetic Resonance Imaging ) te
krijoj foto nepermjet perpunimeve qe behen ne tru ne baze te ndryshimeve te
pulsit te gjakut. Nepermjet
kompjuterit analizohen fotot dhe arrijn ne te dhenat perfundimtare te cilat kane nje
efikasitet rreth 80%-90%...(varet nga numri i fotografive)
Nuk po pershkruaj me tej sepse kam
pershtypjen se mund te jete e njejta makineri e cila ke pershkruar dhe
ti me lart.(por nuk ke permendur fMRI prandaj nuk jam shume i sigurt)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Testi i se vertetes Empty
MesazhTitulli: Re: Testi i se vertetes   Testi i se vertetes Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Testi i se vertetes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shkenca dhe jeta :: Shkenca dhe jeta-
Kėrce tek:  
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions