MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 VIP-at, injorantėt e mėdhenj tė shkencės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

VIP-at, injorantėt e mėdhenj tė shkencės Empty
MesazhTitulli: VIP-at, injorantėt e mėdhenj tė shkencės   VIP-at, injorantėt e mėdhenj tė shkencės Icon_minitimeMon Jan 12, 2009 12:25 pm

[Nėse do t‘i dėgjoni me kujdes, atėherė do ta kuptoni se edhe personat VIP janė injorantė, sidomos kur bėhet fjalė pėr shkencėn dhe mjekėsinė. Le ta nisim me kėngėtaren e famshme tė muzikės soul
[tr][td]Nėse do t‘i dėgjoni me kujdes, atėherė do ta kuptoni se edhe personat VIP janė injorantė, sidomos kur bėhet fjalė pėr shkencėn dhe mjekėsinė. Le ta nisim me kėngėtaren e famshme tė muzikės soul, Maraja Keri, qė albumit tė fundit ka vendosur t‘i vėrė njė emėr tė veēantė, ekuacionin e famshėm tė Ainshtajnit pėr energjinė. Kėngėtarja bukuroshe e shpjegoi zgjedhjen e saj duke e interpretuar kėshtu formulėn e krijuesit tė teorisė sė relativitetit: "Emancipimi ėshtė baras Maraja Keri shumėzuar pėr dy".

Sa keq qė dyshi (kėtė me siguri e dinė edhe fėmijėt e vegjėl) nuk do tė thotė tė shumėzohet me dy, por ta ngresh nė katror njė numėr, pra ta shumėzosh me vetveten. Nėse do tė flisnim nga ana shkencore, ekuacioni i famshėm i fizikės shpjegohet kėshtu: energjia e njė trupi ėshtė e barabartė me masėn e tij shumėzuar me shpejtėsinė e dritės nė katror. Por, nėse fizika ėshtė e vėshtirė dhe ndonjėherė edhe gabimet falen, mund tė themi se injoranca mė e madhe qė tregojnė njerėzit e famshėm ėshtė e lidhur me fushėn e mjekėsisė. Pėr kėtė arsye, sajti anglez "Sense about science" ka menduar tė denoncojė "pseudoshkencėn" dhe pėr tė treguar gabimet shkencore qė qarkullojnė nė media. Sajti sapo ka publikuar klasifikimin e fundit mbi gafat mė tė mėdha, duke u kujtuar personaliteteve ndėrkombėtare, aktorėve, njerėzve tė politikės dhe opinionistėve tė fushave tė ndryshme, se do tė ishte mirė t‘u bėnin ndonjė telefonatė ekspertėve tė njė fushe tė caktuar, para se t‘u afrohen mikrofonave tė gazetarėve.

Tom Kruiz, qė tė gjithė e dinė se ėshtė njė pasues i "Scientology", lėvizjes fetare tė themeluar nga Ron Hubbard, ndaj nuk duhet tė na befasojė me qėndrimet e tij ndaj psikiatrisė: "Psikiatria nuk funksionon dhe tė studiosh efektet e saj ėshtė njė krim kundėr njerėzimit", ka treguar aktori dhe producenti i famshėm amerikan. Ja se si iu pėrgjigj Harriet Ball, psikiatėr nė "King‘s College" tė Londrės: "Meqenėse psikiatria nuk i ka akoma tė gjitha pėrgjigjet pėr tė pėrballuar sėmundjet mendore shumė komplekse, njė seri trajtimesh, pėrfshi kėtu edhe ilaēe pėr depresionin, ose skizofreninė dhe psikoterapi tė ndryshme, ato mund tė pakėsojnė vuajtjet e njerėzve". Kėrkimi nuk ėshtė njė fushė zakonisht familjare pėr personalitetet e spektaklit, tė ekonomisė, apo politikės, por Ivanka Trump, vajza e miliarderit amerikan Donald Trump dhe gruas sė tij tė parė, Ivana, nuk e la t‘i shpėtonte rasti pėr tė shprehur opinionin e saj gjatė njė feste tė organizuar nga Ana Vojciski, gruaja e njė prej themeluesve tė "Google", ku ofrohej njė test gjenetik i aftė tė dallonte 95 shėnues gjenetikė, pėrfshi kėtu atė tė ngjyrės sė flokėve dhe predispozitėn pėr obezitetin.

"Kam shumė pak probabilitet tė bėhem obeze dhe kjo mė bėn mjaft tė lumtur", pati thėnė Ivanka pas testit. Ka shumė mundėsi qė modelja dhe biznesmenia amerikane nuk e di qė gjenet janė tė rėndėsishėm pėr obezitetin, por qė testi tė cilit iu nėnshtrua nė festėn ku ishte e ftuar, tregonte vetėm njėrin, ndėrsa nė origjinė tė sėmundjes janė tė tjerė gjene pėrgjegjės. Pikėrisht nė kėtė temė, atė tė kėrkimeve gjenetike, kanė rėnė nė grackė edhe politikanėt, pėrfshi kėtu edhe ish-kandidaten pėr zėvendėspresidente nė Shtėpinė e Bardhė, madje edhe Presidenti i ri Barak Obama. E para vendosi tė shpaloste njohuritė e saj gjatė njė diskutimi: "Kėrkimet gjenetike, ato pėr mizat e frutave, nuk kanė rėndėsi pėr tė mirėn e publikut". Tėrėsisht gabim, sepse studimet mbi drozofilėn janė thelbėsore pėr tė kuptuar se si funksionojnė gjenet dhe kanė njė impakt tė madh mbi kėrkimin.

Obama e ka pohuar shumė herė se vaksinat mund tė jenė shkak pėr sėmundjen e autizmit, por ky opinion ėshtė pėrgėnjeshtruar menjėherė nga bota e akademikėve. Vetėm sa pėr ta ditur, edhe pse faktet shkencore kanė hedhur poshtė idenė se dietat Detox mund tė kenė ndonjė efekt pozitiv pėr shėndetin, tė ndryshme janė bindjet e prezantueses sė famshme televizive e opinionistes amerikane Oprah Uinfrej dhe supermodeles angleze Kejt Mos, qė besojnė ende tek efektet ēudibėrėse tė kėtyre regjimeve ushqimore. Kritika e fundit nga ekspertėt e "Sence about science" ėshtė pėr yllin hollivudian, aktoren 49-vjeēare, Demi Mur, qė beson verbėrisht te fuqia pastruese e shushunjave, sigurisht sepse nuk e di qė gjaku nuk ėshtė njė helm qė duhet eliminuar. Por, klasifikimi nuk mbyllet kėtu. Xhorxh Bush dhe Silvio Berluskoni janė cilėsuar shpesh si mbretėrit e gafave, edhe pse jo nė fushėn e shkencės.

Tė gjithė i kujtojnė gafat e Presidentit mė pak tė dashur pėr amerikanėt nė historinė e kėtij kombi, por sipas kėtij sajti mė pikantja ėshtė ajo me mbretėreshėn Elizabet. Kur sovrania e Anglisė vizitoi Shtėpinė e Bardhė, ja se ēfarė tha Bush pėrpara 7 mijė personave: "Amerikanėt janė krenarė tė presin madhėrinė tuaj sėrish nė Shtetet e Bashkuara, nė njė komb qė ju e njihni shumė mirė. Ju jeni takuar me plot 10 presidentė amerikanė. Ju keni ndihmuar vendin tonė tė festojė dyqindvjetorin mė 1776-ėn, mė falni, mė 1976-ėn". Ėshtė e vėrtetė qė vizita e fundit e Elizabetės nė SHBA ka ndodhur shumė vjet mė parė, por sigurisht, jo nė fund tė viteve 1700. Pas tij, sigurisht qė vjen Berluskoni, ku mė e bukura mbetet ajo pėr Musolinin: "Musolini s‘ka vrarė kurrė njeri. Musolini i dėrgonte njerėzit me pushime nė azil tė brendshėm. Kampet e internimit tė regjimit fashist ishin ‘si kampe pushimi", ndėrsa pėr Obamėn: "Ėshtė i ri, i mirė dhe pak i nxirė". Sigurisht qė nga vitet e shumta tė tyre nė politikė do tė ketė patjetėr edhe gabime, por kur bėhet fjalė pėr njerėz tė tillė qė kanė nė dorė fatet e kombeve, gafat janė tė pafalshme.

Albumi im? E=MC2
Emancipimi=M.Carey shumėzuar me 2
Maraja Keri

Pa dyshim qė autizmi ėshtė njė sėmundje gjithmonė e nė rritje mes fėmijėve
Xhon MekKejn

Dieta e purifikimit mė ka ndryshuar mėnyrėn e tė parit tė ushqimit
Oprah Uinfrej

Jam i bindur se psikiatria nuk funksionon. Kur duhen studiuar efektet e saj, jam i sigurt se bėhet fjalė pėr njė krim kundėr njerėzimit
Tom Kruiz

Dieta Detox? Po e besoj. Pasi linda vajzėn Lila, mes tė tjerash m‘u desh tė hiqja dorė nga tosti i mėngjesit dhe tė isha e kujdesshme nė ato qė haja
Kejt Mos

Pėrdor shpesh shushunja. Ato kanė njė enzimė tė vogėl qė e lėshojnė nė gjak. Kur tė pickojnė humbet pak nė peshė dhe njėkohėsisht edhe dezintoksikohesh
Demi Mur

Ka pak probabilitet tė bėhem obeze, sepse nuk e kam gjenin qė e favorizon. Sigurisht qė kjo gjė mė bėn shumė tė lumtur
Ivanka Trump


Gazeta: Shqip

[/td][/tr][/table]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
VIP-at, injorantėt e mėdhenj tė shkencės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Ndjenje dhe dashuri :: Revista e lushnja.com-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions