MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mars, zbulohet zona me shenja jete

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Mars, zbulohet zona me shenja jete   Tue Dec 23, 2008 4:50 pm

Shkencetaret zbulojne nje tjeter sekret jetesor per planetin Mars. Syte elektronike te sondes Mars Reconnaissance Orbiter” te NASA-s kane zbuluar nje zone ne planetin e kuq, e cila mund te jete me e pershtatshme se zonat e tjera per te mirepritur zhvillimin e jetes.

Vendi i zbuluar quhet “Gropa e Nilit” dhe eshte i pasur me perberes karbonike e minarale te tjere qe gjenden edhe ne uje. Perberes te ngjashem jane vene re edhe ne zona te tjera por ne sasi me te vogla. “Gropa e Nilit” eshte nje zone me diameter 1500 kilometra.


Gjate viteve te para te jetes se tij, Marsi kishte nje atmosfere te perbere nga karboni anhidrik qe e bente ambientin marsian te ngjashem me ate te Tokes ne fillimet e evolucionit. Per kete, shkencetaret mendojne se ne planetin e kuq jane zhvilluar jete ne formen e njeqelizoreve.


“Edhe pse nuk kemi gjetur elemente karbonike qe te kene lidhje me atmosferen antike, kemi marre proveza nga e gjithe siperfaqja marsiane qe kishte gjurme te shirave te rene rreth 3.5 miliarde vjet me pare. Kemi zbuluar te pakten nje zone qe mund te kete qene me shume mikepritese e jetes se shume te tjera ne planet”, shprehet Bethany Ehlmann nga Universiteti Providence.Top-Channel
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Mars, zbulohet zona me shenja jete
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» E pabesueshme - nė Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?
» Shpresa Krasniqi:FJALA E RASTIT E MBREMJES PERKUJTIMORE NE NENTEVJETORIN TE NDERRIMIT JETE TE BABAIT TIM(HAXHI KRASNIQI)
» Gjon Neēaj: Zbulohet pasaporta e Bajram Currit
» Monda Korca: "Cdo gje ne jete buron nga dashuria.", Interrviste me aktorin Anastas Nika, Bisedoi Raimonda Moisiu, Gazeta Tirana Observer
» Besnik R. Bardhi:LLAMBA ELEKTRIKE DHE MESUESJA ME JETE TE SHKURTE

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Sosblogs