MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ndėrtesat e sė ardhmes? Gradacela marramendėse

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Ndėrtesat e sė ardhmes? Gradacela marramendėse   Fri Dec 19, 2008 1:07 am

Nėse ekonomia botėrore rritet, fantazia e arkitektėve tė mėdhenj mbushet me ambizie. Njė gamė e gjerė projektesh tė ofrohen nė website e CNN. 19 prej tyre i sjell prestigjiozja italiane Corriere. Arkitektėt iu kanė vėnė kėtyre ndėrtesave edhe emrat.
“Citylife di Milano” ėshtė projektuar tė jetė ndėrtuar deri nė 2015 nė territorin e panairit tė Milanos. Ajo do tė ketė njė stacion autobusi dhe njė park prej 160 mijė metra. Gradacedoa ėshtė parashikuar tė ndėrtohet 190 metra e lartė me 40 kate. Mė saktė do tė jenė dy godina tė larta pranė njėra tjetrės. E dyta 20 metra mė e ulėt me 34 kate.
Konstruksionet ambizioze janw tashmw tw prezantuara nė website e CNN. Njėra prej tyre quhet Triangle qė ėshtė nė formė piramide, e lartė 180 metra dhe ėshtė projektuar tė ndėrtohet nė Paris nė vitin 2014. Kjo ndėrtesė parashikohet tė ngrihet pranė Kullės Eiffel nė qendėr tė kryeqytetit francez. Njė shtet tjetėr ku ėshtė projektuar ndėrtesė gjigande ėshtė Rusia, nė qytetin San Peterburg. Ajo ėshtė parashikuar tė ngrihet nė 2012 dhe do tė jetė plot 400 metra e lartė. Gradacela do tė quhet Okhta Cender do tė jetė gradacela mė e lartė nw shtetin e madh rus. Po nė 2012 nė kryeqytetin e Britanisė sė Madhe do tė ndėrtohet The Shard, aty ku sot ėshtė olimpianda e Lodrės. Ndėrtesa e re do tė jetw 300 e lartw.
Projektet ambicioze nuk pėrfundojnė kėtu. Azia ėshtė destinacioni i radhės. Ėshtė kontinenti i dytė ku janė planifikuar njė numėr i madh gradacelash madhėshtore. Nė Pakistan njė gradacelė 593 metra e lartė. Njė tjetėr do tė jetė nė Dubai me 200 kate dhe 150 ashensorė qė do tė jetė edhe gradaleca mė e lartė nė botė. Mbi 1000 metra e lartw.
Do tė spostohemi nė kontinentin amerikan, ku do tė ndėrtohen gradacela tė tjera me shumė kate, pasi siē dimė Amerika ėshtė vendi i gradacelave. The Bow di Calbary do tė ngrihet nė Canada nė vitin 2010 dhe do tė jetė e gjatė plot 230 metra. Ndėra gradacela e Chicagos do tė quhet Chicago Spire e lartė 609 metra. Ndėrsa nė New York gradacela me 550 kate do tė quhet Freedom Tower. Punimet pėr ndėrtimin e saj kanė nisur nė 2006 dhe do tė pėrfundojnė nė 2013.

Gazeta: Shekulli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Ndėrtesat e sė ardhmes? Gradacela marramendėse
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fotot e javės: Hotelet e sė ardhmes, fatkeqėsitė dhe sportet alternative

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a free blog