MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dieta, pa bukė dhe makarona? Lamtumirė kujtesė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Dieta, pa bukė dhe makarona? Lamtumirė kujtesė   Tue Dec 16, 2008 4:31 pm

Dietat e grave kanė avancuar por vazhdojnė tė kenė tė njėjtėn bazė, eliminimin e karbohidrateve. Metoda mė komune pėr tė rrėzuar kilet e tepėrta jep edhe efekte tė dėmshme. Thuaj mirupafshin bukės dhe makaronave dhe njėkohėsisht thuaj lamtumirė edhe memories.
Ky ėshtė konkluzioni i njė studimi tė Universitetit Tufts tė Bostonit botuar nė revistėn italiane “Appetite”. Kėrkimet u bazuan nė impaktin e dietės qė eviton miellin sheqerin dhe patatet dhe konsiston vetėm nė proteina dhe vitamina. Pėrfundimi ėshtė: Ata qė nuk pėrdorin nė ushqimin e tyre karbohidratet vujanė nga kujtesa. Doktor Holly Taylor, thotė se cipa e memories dėmtrohet nga kjo lloj diete pasi mungesa e karbohidrateve bėn qė truri tė mbetet i paushqyer. Studimi u testua nė 19 femra tė moshės nga 22-55 vjeē. “Buka dhe makaronat janė si “karburant” pėr neuronet”, thotė doktor, Taylor.Gazeta: Shekulli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Dieta, pa bukė dhe makarona? Lamtumirė kujtesė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dimal Basha:Lamtumirė LDK!
» Agim Gashi:Je njė moter engjėllore
» BERAT ARMAGEDONI:Lamtumirė, Joshua i Pejės!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs