MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Prinderit ne syte e femijeve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Prinderit ne syte e femijeve   Sun Dec 14, 2008 1:58 pm

Shpesh prinderit cuditen me sjelljet ose veprimet e femijeve te tyre. Kjo ndodh pasi ata e shohin femijen me syrin e te rriturit. Por cfare ndodh ne rast te kundert, kur i rrituri shikohet me syrin e femijes. Shkencetaret thone se nga syri i nje foshnjeje, prinderit jane po aq te cuditshem, misterioze e te hutuar, sa edhe femijet e pare nga syri i prinderve. Shkencetaret vezhguan me kujdes dhe krahasuan levizjet e syve dhe kohezgjatjen e perqendrimit te tyre tek nje grup femijesh 1 vjec dhe tek nje grup femijesh 6 muajsh. Rezultatet treguan se femija me pak se nje 1 vjec nuk eshte ne gjendje te parashikoje ose te kuptoje se cfare po perpiqet te beje nje person tjeter. Por nje femije 12 muajsh eshte ne gjendje njesoj si i rrituri te parashikoje veprime te thjeshta te personave perreth. Per shembull, nese nje nene merr nje loder te caktuar, qe foshnja e parapelqen dhe ia zgjat femijes, femija nen nje vjec nuk eshte ne gjendje te kuptoje se cfare po perpiqet te beje e ema, edhe nese kjo nene e ka bere kete veprim shume here me pare. Keshtu ndodh edhe me fytyra ose situata te njohura; foshnjet nen nje vjec nuk jane ne gjendje te kuptojne se cfare po ben personi qe perpiqet t’i ndihmojne. Shkencetaret thone se kjo duket qe tregon se perpara moshes nje vjec, ne trurin e femijes ende nuk ka ndodhur ajo nderthurje neuronesh, qe e ben njeriun te parashikoje hapin e ardhshem. Kjo ndoshta nuk u pergjigjet te gjitha pyetjeve qe kane prinderit e rinj, por te pakten i ben ata te kuptojne pak me mire perse femijet bejne ate qe bejne dhe qe te rriturve u duken veprime te cuditshme.

koha jone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Prinderit ne syte e femijeve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sjelljet e nxėnėsve nė shkollat tona
» Avni Rustemi ne syte e Eqerem bej Vlores
» STOP DISKRIMINIMIT RACIAL TĖ FĖMIJĖVE SHQIPTARĖ NĖ MAQEDONI! (NĖ DITĖN NDĖRKOMBĖTARE TĖ FĖMIJĖVE )
» Keze (Kozeta) Zylo: Cikel poezish
» Miradije Gashi:EDUKIMI I FĖMIJĖVE KĖRKON PĖRKUSHTIM

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Argetim dhe zbavitje :: Gjeagjeza dhe kuriozitete-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a free blog