MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Marrėdhėnia nė ēift, tani ėshtė e hapur

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Marrėdhėnia nė ēift, tani ėshtė e hapur   Mon Dec 01, 2008 6:02 pm

Nėna ime ma pėrsėriste vazhdimisht: "Kam dashur vetėm babain tėnd. Ka qenė i vetmi mashkull nė jetėn time". Tani do t‘i pėrgjigjesha: "Goxha sakrificė, qė ke qėndruar gjithė jetėn me njė burrė.Ky ėshtė ēelėsi i suksesit sė kohėrave tona, i evolucionit (ose i ndėrlikimit) tė ēiftit. Ėshtė e thjeshtė tė thuash ‘kam dashuruar vetėm njė burrė‘, nėse qėndron mbyllur gjithė ditėn nė shtėpi, nėse nuk punon jashtė, nėse nuk e organizon ditėn tė shkosh nė palestėr, pub, nėse nuk udhėton kurrė vetėm, por shoqėrohesh gjithmonė nga bashkėshorti dhe fėmijėt". Portreti i dy ēifteve dhe dy epokave ėshtė pėrcaktuar nga njė psikoterapeute, e cila sapo ka publikuar edhe njė libėr manual, i cili u drejtohet ēifteve. Nė kėtė libėr flitet pėr seksin, tradhtinė dhe mėkatet e ēiftit. "Ata kanė njė mėnyrė personale pėr tė pėrballuar problemin, qė gjithsesi rrezikojnė tė bien nė krizė. Por, nė krahasim me ēiftet e tjera, jetojnė njė eksperiencė mė shumė. Nė lidhje me kėtė, unė nuk gjej ndonjė motiv pėr t‘i dėnuar. Fundja kanė rregullat e tyre, qė janė shumė tė ashpra; kanė kufijtė e tyre; njė pėrshtatje, qė nuk ekziston te ēiftet e tjera", thotė psikoterapeutja.

A ekziston ende ndjenja e posesivitetit? Dhe a ėshtė njėsoj si ajo e kohėrave tė mėparshme? Te njeriu ndjenja e posesivitetit ėshtė e lindur. Ėshtė mburoja e llojit dhe shtysa pėr vazhdimėsinė qė na imponohet. Por dalėngadalė, me kalimin e kohės, ėshtė venitur dhe ka ndryshuar. Sot nuk mund tė thuhet "je vetėm i imi, jam vetėm e jotja", sepse nuk ka kuptim. Ne jetojmė nė kėtė botė dhe nuk i pėrkasim vetėm njė njeriu. Ėshtė historia qė na pėrket ne, lidhja duhet tė jetė nė duart tona, gjithmonė nėse historia na intereson. Nė kėtė rast nuk mund tė quhet mė ndjenja e posesivitetit. Le ta quajmė "kufiri" i ēiftit, tė cilin duhet ta pėrcaktojmė ne. Ndjenja e posesivitetit ėshtė zhvilluar edhe brenda shtresave tė ndryshme shoqėrore. Ajo lidhet me kushtet ekonomike, sociale, shpėrndarjen gjeografike, origjinėn kulturore. Njė ēift borgjez ka njė ndjenjė posesiviteti, ndryshe nga njė ēift popullor ose njė tjetėr i pasur. Gjithēka varet nga mėnyra e jetės qė bėjnė. Ndryshe nga e shkuara, numri i divorceve ėshtė nė rritje. Shpesh ndarjet janė traumatike, tragjeditė familjare sa vijnė e bėhen mė tė shpeshta: mos vallė ėshtė efekti i ndjenjės sė posesivitetit qė shkakton kėto ndryshime? "Gjithmonė them nė mėnyrė provokuese, se telashet mes njė ēifti kanė filluar sepse partnerėt janė parė nė sy.

Ēdo tė thotė kjo? Dikur ekzistonin role dhe rregulla shumė precize: gruaja mbyllur nė shtėpi, ndėrsa burri jashtė shtėpisė. Pėr kėtė nuk diskutohej kurrė. Ky ishte njė rregull qė me apo pa dėshirė zbatohej me pėrpikėri nga tė gjitha gratė. Shpesh bėhej dashuri nė errėsirė, pa pėrkėdhelje apo fjalė tė ėmbla. Martesat bėheshin me shkuesi dhe gjithēka ishte e ngurtė, pra marrėdhėnia nuk ishte e hapur. Sot gjėrat kanė ndryshuar, mund tė njohim shumė partnerė dhe nė fund tė zgjedhim atė qė na pėlqen. Duam apo jo, ky ėshtė njė ndryshim shumė i madh. Por ju do tė pyesnit se ēfarė ėshtė mė mirė? Nuk mė takon mua t‘jua them. Me siguri njė ēift qėndron bashkė sepse ka dėshirė", thotė psikoterapeutja.

Njė psikolog tjetėr amerikan ėshtė disi dakord me mendimin e psikoterapeutes, edhe pse mendimi pėr ēiftin e ditėve tė sotme ėshtė mė kritik. Sipas tij, gjendja ėshtė shumė shqetėsuese. Ja si shprehet: "Zakonisht e jetojmė keq marrėdhėnien tonė nė ēift, sepse tėrhiqemi gjithnjė e mė shumė nga gjėrat e pahijshme. Njė prej tyre janė edhe videot porno. Jeta e njė ēifti ėshtė e vėshtirė: fėmijė pėr tė rritur, shumė punė, pak pushim, para pėr tė shpenzuar, largėsia nga njėri-tjetri. Shpesh jemi tė prirur ta nėnvleftėsojmė dėshirėn qė tė qėndruar bashkė. Ndoshta pėr shumė ēifte kjo e bėn mė tė bukur momentin e takimit, por a ja vlen vėrtet kjo"?

Pėr temėn nė fjalė, psikologu amerikan ka hapur edhe njė faqe interneti, slogani i sė cilės ėshtė: "Kush dashuron shumė, nuk dashuron siē duhet", "Kush tradhton gruan e tij, tradhton zgjedhjen qė ka bėrė". Sajti vizitohet dhe komentohet ēdo ditė nga miliona njerėz. "Femrat? Janė ato qė komandojnė dhe bėjnė ndryshimin. Nuk mund tė ‘pėrvetėsohen‘. Janė tė lira, tė dashura, unike edhe pse ndonjė herė nė vend tė fundit veshin pantallona. Liria i bėn mirė ēiftit, por edhe pak xhelozi nuk bėn keq. Ėshtė e vėrtetė qė kohėrat kanė ndryshuar, por konflikti mashkull-femėr nuk do tė dalė kurrė jashtė mode. Ju do tė pyesnit nėse e duroj tradhtinė? Mua gratė nuk mė kanė tradhtuar kurrė. Dhe e di pse? Sepse i kam bėrė tė lumtura", pėrfundon psikologu.

Dashuria nė kohėrat e shkuara

Dikur ekzistonin role dhe rregulla shumė precize: gruaja mbyllur nė shtėpi, ndėrsa burri jashtė shtėpisė. Pėr kėtė nuk diskutohej kurrė. Ky ishte njė rregull qė me apo pa dėshirė zbatohej me pėrpikėri nga tė gjitha gratė. Shpesh bėhej dashuri nė errėsirė, pa pėrkėdhelje apo fjalė tė ėmbla

"Femrat? Janė ato qė komandojnė dhe bėjnė ndryshimin. Nuk mund tė ‘pėrvetėsohen‘. Janė tė lira, tė dashura, unike edhe pse ndonjė herė nė vend tė fundit veshin pantallona. Kohėrat kanė ndryshuar, por konflikti mashkull-femėr nuk do tė dalė kurrė jashtė mode Dikur martesat bėheshin me shkuesi dhe gjithēka ishte e ngurtė, pra marrėdhėnia nuk ishte e hapur. Sot gjėrat kanė ndryshuar, mund tė njohim shumė partnerė dhe nė fund tė zgjedhim atė qė na pėlqen. Duam apo jo, ky ėshtė njė ndryshim shumė i madh.


Gazeta: Shqip
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Marrėdhėnia nė ēift, tani ėshtė e hapur
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Berisha nė Kosovė marrėveshje ndėrshtetėrore
» Ēfarė pėrmbante Marrėveshja ndėrmjet Ahmet Zogut dhe Nikolla Pashiē?!
» Lavdrim Muhaxheri duke e marrė nė pyetje djalin qė e ekzekutoi me antitank (Video +18)
» Bahri Rashica:Na ka marrė malli
» Acarohen marrėdhėniet Greqi-Shqipėri, helikopterėt fuluturojnė nė kufi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a blog