MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Si e mendoni ju, jeten ne mergim?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Empty
MesazhTitulli: Si e mendoni ju, jeten ne mergim?   Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Icon_minitimeMon May 26, 2008 1:57 am

Rinija mezi pret te largohet se mendon se eshte me mire jashte. E shumta e rinise kur shkon jashte pastaj do te kthehet cdo vere ne shqiperi se i mungon. Keshtu eshte natyra e njeriu. Gjithmone do ate qe nuk e ke, dhe kur e ke pastaj e ve re qe nuk ishte kushedi se cfare dhe do te kthehesh pas atje ku ishe. Kjo eshte ne nje ane nga mungesa e njohurise per boten e jashte, por tashme nuk eshte me preteks se te tere kane njeri jashte dhe mund te pyesin se si eshte jashte, por kush te beson. Mendojne se i genjen se nuk do ti qe ata te jetojne mire si ti jashte shtetit. Vend si vendi jot nuk do gjesh kurre, dhe nuk do ndihesh kurr si atje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Mel C
Moderatore
Moderatore
Mel C

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 29
Location : me zemer ne Lushnje jam

Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Empty
MesazhTitulli: Re: Si e mendoni ju, jeten ne mergim?   Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Icon_minitimeSun Jun 01, 2008 4:48 am

plotesisht dakort jam me ty niko
ne fakt kshu eshte
une vazhdoj akoma them se si vendi yt nuk ka


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
TAPA-aka-EPPK
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
TAPA-aka-EPPK

Numri i postimeve : 198
Join date : 10/05/2008
Location : Kuala-Peqin (Malaysia)

Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Empty
MesazhTitulli: Re: Si e mendoni ju, jeten ne mergim?   Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Icon_minitimeSun Jun 01, 2008 11:20 am

Dhe une si ju mendoj si vendi jone ska... sidomos ne peqin ku rrij une knoqesh gjith diten kafe cinarre e muhabet per shtat pal qefe...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://peqini.com
Mel C
Moderatore
Moderatore
Mel C

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 29
Location : me zemer ne Lushnje jam

Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Empty
MesazhTitulli: Re: Si e mendoni ju, jeten ne mergim?   Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Icon_minitimeSun Jun 01, 2008 12:48 pm

hahaha sa e forte kjo siper e tu henger fara luledielli thuj, e naj loje bilardo nga mbrapa Laughing
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
TAPA-aka-EPPK
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
TAPA-aka-EPPK

Numri i postimeve : 198
Join date : 10/05/2008
Location : Kuala-Peqin (Malaysia)

Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Empty
MesazhTitulli: Re: Si e mendoni ju, jeten ne mergim?   Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Icon_minitimeMon Jun 02, 2008 12:41 pm

Faviola shkruajti:
hahaha sa e forte kjo siper e tu henger fara luledielli thuj, e naj loje bilardo nga mbrapa Laughing

sinqerisht Faviola ska si vendi jone...sado qe ketu ne malajzi i respektojn shum shqiptaret prap mbi te gjitha je ne vend te huj....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://peqini.com
pocerina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 47
Join date : 29/08/2008

Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Empty
MesazhTitulli: Re: Si e mendoni ju, jeten ne mergim?   Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Icon_minitimeSat Aug 30, 2008 12:07 am

Niko je nje djale i zoti e me horizont dhe me vjen keq qe diskutimi jot per emigrimin nuk te buron nga zemra.Pyetja eshte:Si e mendoni ju,jeten ne mergim?Ne te kaluaren po, mergimi ishte nje plage e rende e shoqerise sone,por ama sot emigracioni jo. Kete e pohoni edhe ju vete:"Rinia mezi pret te largohet se eshte me mire jashte." Rinia e soteshme Niku,jo qe e mendon,por ajo e din se jashte jeta eshte e mire.Sido qe te jete me mire se ne Shqiperi eshte.Epo nuk jane budalleqen ata qe duan te ikin. E keqja eshte se mund te them vetem : Zoti i ndihmofte.
Fjaline e dyte nuk po e komentoj sepse asaj i mungon dicka.Nuk ka as pike e as presje.Asaj i mungon kryefjala.
Ke dhene edhe nje mendim per natyren e njeriut,por ta them qe ne fillim:eshte i gabuar.Mua me duket se ti i korigjon mendimet e te tjereve ndersa te tuat i len te dalin dhe i boton ashtu sic jane pjek e pa pjek.Une nuk kam pa deri me sot qe nje emigrant te jete merzit prej lekeve qe ka fituar.sepse ato leke ai i ka fituar me djerse e me gjak dhe nuk behet pishman kurre.
Me vjen keq,por diskutimi jot nuk ka nje bosht llogjik.Edhe arsyetimet qe jep nuk kane lidhje me njeri tjetrin.Te gjithe e dine se sa veshtire eshte jeta jashte.Dhe na besojne per ato qe themi."Mendojne se i genjen se nuk do ti qe ata te jetojne mire si ti jashte shtetit." Nuk eshte e vertete. Kete e mendon vetem ti:
Ndersa dashuria per vendin e lindjes kerkon vend per nje diskutim me te gjere,sepse nuk eshte kapak per te mbuluar ato qe the me siper.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mel C
Moderatore
Moderatore
Mel C

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 29
Location : me zemer ne Lushnje jam

Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Empty
MesazhTitulli: Re: Si e mendoni ju, jeten ne mergim?   Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Icon_minitimeSat Aug 30, 2008 8:59 am

Me mire i pari ne fshat sesa i fundit ne qytet (thote fjala e urte popullore)
Kurse une po e them me mire i pari ne vendin tend sesa i fundit ne dhe te huaj se fundja fundit nuk quhesh gje tjeter vecse "emigrant" Dhe me mire do ishte te jetoje ne Shqiperi dhe kur te shkoje ndonjehere jashte te shkoje si "turist " Smile

_________________
Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Welcome028
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
pocerina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 47
Join date : 29/08/2008

Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Empty
MesazhTitulli: Re: Si e mendoni ju, jeten ne mergim?   Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Icon_minitimeMon Sep 01, 2008 12:37 pm

Miredita goca_babit!Jo per gjo por kjo fjala e urte popullore tashti duhet vene ne arshive dhe te lejojme ta kendojne vetem vellezerit Zena.Pse do thuash ti.Ne kohen e komunizmit me mire sekretar apo kryetar ne fshat sesa punetor zyre ne qytet,me mire brigadjer ne fshat sesa punetor ne qytet.Kurse sot eshte ndryshe.Kush ka pare eshte i pare edhe ne fshat edhe ne qytet.Se fjala i pare vjen nga fjala pare.Kush ka pare eshte i pare.Po cfare te beje emigranti qe te vije ne Shqiperi.Kush ka bo leke ka ardhe dhe ka hap nji veprimtari,por jo se te gjithe emigrantet do te kthehen ne Shqiperi dhe do te hapin aktivitete.Nje numer i vogel do te kthehet dhe keto do te behen me pare,se do punojne,nuk do hajne fara lule dielli,te pijne kafe e cenarre(peqinso t'falemneres per nihmen).mire u ngjofshim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Empty
MesazhTitulli: Re: Si e mendoni ju, jeten ne mergim?   Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Icon_minitimeMon Sep 01, 2008 2:43 pm

tulla e llac, kjo eshte pershtypja ime per mergimin...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
pocerina
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 47
Join date : 29/08/2008

Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Empty
MesazhTitulli: Re: Si e mendoni ju, jeten ne mergim?   Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Icon_minitimeTue Sep 02, 2008 9:55 am

Kjo eshte e vertete.Tulla e llac gjithe diten.Kush murator,kush karpentier,hidraulik,elktricist,saldator,fabrike,ngarkim shkarkim,me fjale shqiptaret i kane zone te gjtha zanotet,por ama tulla e llac gjithe diten do te thote tete ore pune.dhe jo me kot vitet e para cunat e rinj,emigrantet e pare, prune gjithe ato leke, qe ne Shqiperi nuk do i fitonin kurre.Ne fillim kjo tulla e llac u erdhi per te mire familjareve qe ishin ne Shqiperi sepse rregulluan gjendjen e tyre familjare.Bene shtepi te reja ose i rregulluan ato,blene mobilje orendi,divane e tapete,ventilatora banjo te reja te kushteshmedhe kjo sepse cuni i tyre ishte tulla e llac.Nuk du t'vazhdoj me tej sepse pastaj dalim ne tema te tjera.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
TAPA-aka-EPPK
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
TAPA-aka-EPPK

Numri i postimeve : 198
Join date : 10/05/2008
Location : Kuala-Peqin (Malaysia)

Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Empty
MesazhTitulli: Re: Si e mendoni ju, jeten ne mergim?   Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Icon_minitimeWed Sep 03, 2008 6:23 am

goca_babit shkruajti:
Me mire i pari ne fshat sesa i fundit ne qytet (thote fjala e urte popullore)
Kurse une po e them me mire i pari ne vendin tend sesa i fundit ne dhe te huaj se fundja fundit nuk quhesh gje tjeter vecse "emigrant" Dhe me mire do ishte te jetoje ne Shqiperi dhe kur te shkoje ndonjehere jashte te shkoje si "turist " Smile

Jam totalish me ju Favi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://peqini.com
Sara
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Sara

Numri i postimeve : 124
Join date : 13/05/2008
Age : 64

Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Empty
MesazhTitulli: Re: Si e mendoni ju, jeten ne mergim?   Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Icon_minitimeWed Sep 03, 2008 11:18 am

jam dakort me mendimin e te gjitheve........Guri i rend ne vend te vet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
polskaALB
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
polskaALB

Numri i postimeve : 146
Join date : 09/05/2008
Age : 33

Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Empty
MesazhTitulli: Re: Si e mendoni ju, jeten ne mergim?   Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Icon_minitimeThu Sep 04, 2008 6:56 pm

edhe une si kto me siper mendoj....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.com
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Empty
MesazhTitulli: Re: Si e mendoni ju, jeten ne mergim?   Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Icon_minitimeSun Sep 07, 2008 1:56 am

pocerina shkruajti:
Niko je nje djale i zoti e me horizont dhe me vjen keq qe diskutimi jot per emigrimin nuk te buron nga zemra.Pyetja eshte:Si e mendoni ju,jeten ne mergim?Ne te kaluaren po, mergimi ishte nje plage e rende e shoqerise sone,por ama sot emigracioni jo. Kete e pohoni edhe ju vete:"Rinia mezi pret te largohet se eshte me mire jashte." Rinia e soteshme Niku,jo qe e mendon,por ajo e din se jashte jeta eshte e mire.Sido qe te jete me mire se ne Shqiperi eshte.Epo nuk jane budalleqen ata qe duan te ikin. E keqja eshte se mund te them vetem : Zoti i ndihmofte.
Fjaline e dyte nuk po e komentoj sepse asaj i mungon dicka.Nuk ka as pike e as presje.Asaj i mungon kryefjala.
Ke dhene edhe nje mendim per natyren e njeriut,por ta them qe ne fillim:eshte i gabuar.Mua me duket se ti i korigjon mendimet e te tjereve ndersa te tuat i len te dalin dhe i boton ashtu sic jane pjek e pa pjek.Une nuk kam pa deri me sot qe nje emigrant te jete merzit prej lekeve qe ka fituar.sepse ato leke ai i ka fituar me djerse e me gjak dhe nuk behet pishman kurre.
Me vjen keq,por diskutimi jot nuk ka nje bosht llogjik.Edhe arsyetimet qe jep nuk kane lidhje me njeri tjetrin.Te gjithe e dine se sa veshtire eshte jeta jashte.Dhe na besojne per ato qe themi."Mendojne se i genjen se nuk do ti qe ata te jetojne mire si ti jashte shtetit." Nuk eshte e vertete. Kete e mendon vetem ti:
Ndersa dashuria per vendin e lindjes kerkon vend per nje diskutim me te gjere,sepse nuk eshte kapak per te mbuluar ato qe the me siper.me vjen keq o pocerina qe mendoke keshtu, per disa gjera te jap te drejt dhe per disa jo sepse ti thua qe emigrantet nuk do behen pishmen per leket qe kane fituar sepse ei kane me djers , por ama skane per ta harruar kurre dhembsurin e familjes , vendit ku jane rritur , shoqeris , skane per te harruar kurr edhe fjalet " Shqipetari i m......." qe i degjonte nga vendasit , ne e dime te gjith qe jemi popull i varfer dhe pa asnje vlere per boten e jashtme , por duhet te pranojm kete realitet , sepse gjithkush thot nena ime qoft e mire apo e keqe .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Sponsored content
Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Empty
MesazhTitulli: Re: Si e mendoni ju, jeten ne mergim?   Si e mendoni ju, jeten ne mergim? Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Si e mendoni ju, jeten ne mergim?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Rreth lushnjes :: Lushnja dhe lushnjaret-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions