MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Bujqėsia nė Lushnje dhe problemet e saja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
JURGENI
Antar i ri
Antar i ri
JURGENI

Numri i postimeve : 17
Join date : 28/06/2008
Age : 36

Bujqėsia nė Lushnje dhe problemet e saja Empty
MesazhTitulli: Bujqėsia nė Lushnje dhe problemet e saja   Bujqėsia nė Lushnje dhe problemet e saja Icon_minitimeFri Nov 21, 2008 11:46 am

Duke u mbėshtetur fakteve tė sotme dhe kushteve tė jetesės nė shqipėri dhe kryesisht ne qytetin dhe nė rrethin e Lushnjes gjėndja aktuale dhe ekonomike ėshtė tepėr e dobėt.

Duke u nisur nga faktet e pėrditshme niveli i jetesės pėr sa i pėrket rrethit tė Lushnjes dhe mė tepėr fshatarsisė ėshtė mė shumė i dobėt.

Pjesa dėrrmuese e rrethit tė Lushnjes e kryesisht fshatarsia meret vetėm me bujqėsi. Qeverit qė ne votojmė bėjn gabimin mė tė madh qė nuk hedhin tė paktėn njė sy ke bujqit se bujqesia ushqen shum kategori tė tjera.

Po nuk u ndihmua bujku ekonomikisht, nuk do shkoj ne nje ofiēin qė tė riparoj nje mjet bujqėsor, nuk do shkoj nė nje dyqan rrobash, nuk do hyj nė nje dyqan me paisje elektroshtėpiake, nuk do hyj nė njė lokal tė pij kafe, nuk do bėj rregullime dhe riparime nė shtepinė e tij qė tė ushqehet hidrauliku, pllakaxhiu, bojaxhiu etj. Kėshtu qė po nuk u ndihmua kjo kategori qė ėshtė pjesa mė e madhe e popullsisė nė shqiperi e jo vetem nė Lushnje qė meret me bujqėsi nuk ushqehen as tė tjeret.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 33
Location : Genova

Bujqėsia nė Lushnje dhe problemet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Bujqėsia nė Lushnje dhe problemet e saja   Bujqėsia nė Lushnje dhe problemet e saja Icon_minitimeFri Nov 21, 2008 1:03 pm

ke plotesishte te drejt Jorgen , Tani e dime te gjith qe nje prodhim bujqesor nje konsumator kerkon ta blej me cmim sa me te ulet por apa edhe nje prodhimtar kerkon qe ta shes sa me shtrenjet .Sepse ketu bazohet ekonomia, por e mira eshte qe mes dy paleve te arrihet nje ekuiliber . Dhe ne kete menyre te dyja palet jane te kenaqura! por kjo gje ne vendin tone akoma nuk arrihet per shkak te nje administrimi ne nivel shume te ulet nga Ministria e bujqesis ushqimit dhe mbrojtjes se konsumatorit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
JURGENI
Antar i ri
Antar i ri
JURGENI

Numri i postimeve : 17
Join date : 28/06/2008
Age : 36

Bujqėsia nė Lushnje dhe problemet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Bujqėsia nė Lushnje dhe problemet e saja   Bujqėsia nė Lushnje dhe problemet e saja Icon_minitimeFri Nov 21, 2008 1:23 pm

Dihet qė peshku nga koka qelbet. Problemet janė shumė.
Asnjė nga pushtetet e sotėm nuk tregojn tė vertetėn se sa eshtė borxhi pėr frym nė bankėn botėrore dhe bankat evropiane.
Tregu i prodhimit bėhet me te gjitha mundėsit qė ka secili pa ndihmė nga qeveria e sotme.
Nuk ka asnjė percaktim dhe shifėr se sa hektar mbillen dhe se sa korren nė rrethin e Lushnjes dhe nuk ka asnjė drejtim pėr shitjen e prodhimit.
Po tju referohemi fakteve tė sotėm nė cdo komun nuk ka agronom me shkoll tė lartė pėr tė ndihmuar fshatarin pėr mbjelljen e prodhimit.
Po te bėjm dhe nje krahasim tjetėr duke u mbeshtetur nga fakti 100% i pėrket tvsh pėr helmet, plerat, farnat bujqėsore dhe mjete bujqėsore sot nė greqi ėshtė 9% dhe 11% nė itali kurse nė shqipėri dihet qė ėshtė 20%. Cila ėshtė ndihma e qeverisė?
Ashtu siē jan nėpėr komuna regjistrat pėr mbledhjen e taksave pėrse nuk krijohen regjistra edhe pėr hektaret qė mbillėn duke krijuar kėshtu edhe shifra te sakta per mbjelljen e tokave nė fushat e Lushnjes gjithashtu dhe ēdo fermer i regjistruar veē kėsaj tė dihet vlera e ēdo prodhimi nė Lushnje, dhe sa ėshtė rroga e njė bujku.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Bujqėsia nė Lushnje dhe problemet e saja Empty
MesazhTitulli: Re: Bujqėsia nė Lushnje dhe problemet e saja   Bujqėsia nė Lushnje dhe problemet e saja Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Bujqėsia nė Lushnje dhe problemet e saja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Rreth lushnjes :: Lushnja dhe lushnjaret-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions