MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dashuri dhe urrejtje, e njėjta gjė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Dashuri dhe urrejtje, e njėjta gjė   Wed Nov 19, 2008 1:46 pm

Kur Katuli nė poezinė e tij bashkonte dashurinė dhe urrejtjen, pėr shumė njerėz kjo tingėllonte ēuditshėm, edhe pse ai sqaronte se ndjenjat bashkėjetonin nė shpirtin e poetit tė dashuruar dhe tė lėnduar.[/td][/tr]
<TR><td align="justify">Sot, falė njė studimi tė bėrė nga njė studio angleze dhe tė publikuar nė revistėn “Plos One”, ėshtė faktuar qė dashuria dhe urrejtja bashkėjetojnė nė trurin njerėzor, madje janė tė aktivizuar nga tė njėjtat zona dhe nga tė njėjtėt mekanizma biokimikė. Shkencėtarėt, duke studiuar natyrėn fizike tė urrejtjes kanė parė se disa qeliza tė trurit, pėrgjegjėse pėr ndjenjėn mė negative janė tė njėjtat me ato qė aktivizojnė ndjenjėn romantike tė dashurisė. Njė rezultat befasues, qė u zbulua falė njė skaneri qė hetoi pjesėt qė aktivizoheshin kur njerėzve i prezantoheshin fotografi me persona, pėr tė cilėt ata deklaroheshin hapur se i urrenin.

Duke ballafaqur tė dhėnat, kur tė njėjtėve persona(pjesė e studimit) u tregoheshin fotografi tė njerėzve mė tė dashur, u zbulua se urrejtja ka shumė tė pėrbashkėta me dashurinė. “Rezultatet mund tė shpjegojnė motivin pėr tė cilin si dashuria, ashtu edhe urrejtja pėr kėrkuesit kanė tė njėjtin interes shkencor: janė irracionale dhe shoqėrohet tė dy me akte ‘heroike’, ose me veprime tė dhunshme”-sqaron profesor Semir Zeki, nga Universiteti i Londrės, qė ka udhėhequr studimin. Vullnetarėt qė u bėnė pjesė e studimit, kanė treguar se provojnė urrejte tė thellė pėr njė person. Pjesa mė e madhe e tyre ka zgjedhur njė ish tė dashur, ose njė rival nė vendin e punės. Shkencėtarėt zbuluan edhe pjesėn e trurit qė provokon urrejtjen, tė quajtura ‘putamen dhe insula’. Pjesa e parė lidhet ngushtė me pėrcmimin. “Shkencėrisht putamen dhe insula aktivizohen edhe nga dashuria”- thonė kėrkuesit.

Por ka edhe njė diferencė thelbėsor. Urrejtja, ndryshe nga cfarė mendohet ėhstė shumė herė mė racionale se dashuria. Gjatė dashurisė mėsohet se nuk funksionon mirė njė pjesė e konsiderueshme, e asaj qė shkencėratėt e pėrmbledhim me emrin’racionalitet’. “I dashuruari nuk arsyeton dhe ėshtė shumė mė pak kritik ndaj personit qė do, ndėrkohė qė kush urren ka nevojė pėr qartėsi pėr tė kuptuar se si ta ndėshkojė rivalin, duke e lėnduar, ose duke u hakmarrė”- thotė profesor Zeki.


Gazeta: Shekulli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Dashuri dhe urrejtje, e njėjta gjė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Haradinaj: Me Kosovėn po udhėheqin flliqanat, sllovenėt dashuri pėr Serbinė (Video)
» Ramiz Dėrmaku: Pa dashuri dhe flijim jeta s'ka kuptim
» Kadare: Pesė shekuj tė sundimit osman u flijua vetėm gjuha shqipe! 500 vjet ndėshkim ndaj Skėnderbeut, urrejtja vazhdon...
» Monda Korca: Dy poezi "Shperthimi im - dhe - Dashuri ne shi !- Nga -Raimonda Moisiu
» Lediana Kapaj: E si mund tė jetohet pa dashuri?!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | Computers and Internet | Software | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create your own blog