MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Universitetet private, strehe per “te refuzuarit” nga publiket

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Universitetet private, strehe per “te refuzuarit” nga publiket   Wed Nov 12, 2008 6:24 pm

Shkaku pse jane hapur kaq shume universitete private, lidhet me deshiren e mire per te mos u hequr mundesine maturanteve qe nuk kane fituar te universitetet publike, per t’u shkolluar. Keshtu eshte shprehur dje ministri i Arsimit Fatos Beja, i pranishem ne Komisionin e Arsimit. Aktualisht mesohet se ne Shqiperi jane hapur 23 universitete publike, nga te cilet vetem 4 jane te akredituar. Kjo do te thote se nuk u eshte bere “miratimi” apo kontrolli nga Agjencia e Akreditimit te Arsimit te Larte, strukture ne varesi te MASH. Gjithashtu, ministri Beja ka deklaruar se do t’i kushtohet shume rendesi arsimit profesional. Sipas Bejes, 40 perqindeshi i synuar per frekuentim ne kete arsim te mesem, nuk eshte arritur pasi, te rinjte shqiptare duan vetem universitetet. Ministri i Arsimit dhe Shkences ka raportuar ne komisionin e edukimit, per buxhetin e 2009-es ne arsim. Mes prioriteteve te tjera, Beja ka deklaruar se ne vitin e ardhshem, qeveria do te permbushe premtimin per dyfishimin e pagave te arsimtareve. Duke iu referuar karakteristikave kryesore te shpenzimeve qe jane parashikuar per vitin 2009, ministri Beja vuri ne dukje se "parashikohet sigurimi i autonomise se institucioneve te arsimit te larte universitar ne zbatim te ligjit te ri te arsimit te larte". Nderkaq, shpenzimet per investime parashikohen te rriten me 36 per qind ne vit, duke pasur parasysh permiresimin dhe zgjerimin e infrastruktures se arsimit ne te gjitha nivelet.

koha jone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Universitetet private, strehe per “te refuzuarit” nga publiket
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Sosblogs.com