MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kush studion jashtė, punėsim tė sigurt nė administratė dhe universitete

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Kush studion jashtė, punėsim tė sigurt nė administratė dhe universitete   Mon Nov 03, 2008 5:56 pm

Prioritet nė punėsim kudo qė aplikojnė. Kjo ėshtė garancia e Kryeministrit pėr ata qė studiojnė jashtė shtetit. Sali Berisha ishte dje nė konferencėn e Institutit tė Alb-Shkencės, ku deklaroi se "qeveria ka dhe njė program pėr tėrheqjen e tyre, si dhe ka marrė disa masa modeste pėr aktualitetin dhe mbėshtetjen e kthimit tė studentėve nė universitete, apo nė administratėn shtetėrore". Sipas tij, universitetet dhe administrata janė tė autorizuara tė pranojnė menjėherė ēdo tė doktoruar shqiptar kudo qė ndodhet.
Krahas kėsaj, kėtė vit ka nisur dhėnia e fondit tė ekselencės pėr formimin e studiuesve dhe akademikėve tė rinj. "Ky fond u jepet tė gjithė studiuesve tė rinj, bashkėpunėtorėve tuaj qė duan tė mbrojnė doktoratėn apo masterin nė njė nga universitetet mė tė mira tė Evropės dhe tė botės, kundrejt njė kontrate qė ata duhet tė vijnė dhe tė punojnė pėr tė paktėn 5 vjet nė vendin e tyre". Kėshtu iu drejtua Berisha studentėve prezent nė konferencėn shkencore.

Ky fond nuk njeh kufij shtetėror, pėr kėtė mund tė aplikojnė shqiptarėt nė Kosovė, nė Maqedoni, nė Mal tė Zi, nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Gjermani, Itali etj. Por kushti i vetėm ėshtė punėsimi nė Shqipėri pėr tė paktėn 7 vitet e para pas diplomimit. Pėr vitin e ri akademik, Berisha u shpreh se "do tė mbėshtesim me bursė tė gjithė shqiptarėt qė aplikojnė dhe fitojnė tė drejtėn tė studiojnė nė dhjetė universitetet mė tė mira tė botės, kundrejt njė kontrate qė tė kthehen dhe tė punojnė nė vendin e tyre, nė fushėn qė ata studiojnė pėr shtatė vjet".

Pėrparėsi financiare do tė kenė edhe drejtuesit universitarė. Sipas kreut tė saj, qeveria do tė ndėrmarrė reforma, do tė pėrcaktojė fonde dhe financime pėr tė nderuar rektorė dhe dekanė.

Njė vend tė veēantė nė diskutimin e Berishėn para studentėve, qė u shkolluan jashtė, zuri edhe reforma nė Akademinė e Shkencave. Ai iu shpjegoi se "u vendos modeli perėndimor, duke u shkėputur nga ai sovjetik me bindjen se ky vendim do tė kenė njė impakt shumė pozitiv pėr kėrkimin shkencor". Gjatė viteve 2007-2008, njė reforme tė thellė iu nėnshtruan tė gjitha institucionet e Akademisė sė Shkencave, ku mjaft punonjės dolėn pa punė dhe disa godina ndryshuan funksion, siē ishte INIMA, qė u kthye nė seli pėr Ministrinė e Integrimit.Gazeta: Shqip
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Kush studion jashtė, punėsim tė sigurt nė administratė dhe universitete
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kusari- Lila: Ja kush deshi tė mėvrasė, pazari pėr ekzekutimin tim u krye nė Gjakovė
» Kryqi i Kuq Shqiptar: Kush dhuron gjak shpėton njė jetė
» IDRIZ ZEQIRAJ:12 QERSHORI 1999 DATON ĒLIRIMIN E KOSOVĖS-KUSH PO PĖRPIQET TA FALSIFIKOJĖ HISTORINĖ
» Shyhrete Behluli ėshtė sėmur !
» Hilmi Saraēi: Masakra serbe nė Studime tė Poshtme (Martiraj) 1998-1999

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a blog