MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Studimi: Seksi nė televizione, shkaktar i shtatzanive tė adoleshentėve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Studimi: Seksi nė televizione, shkaktar i shtatzanive tė adoleshentėve   Mon Nov 03, 2008 5:47 pm


Eksplorimi nė disa forma tė argėtimit tė adoleshtenvėe ka treguar se ēfarė e udhėheq sjelljen e tyre. Ka rezultuar se fėmijėt qė shohin shumė programe televizive seksuale janė tė riskuar nga shtatzanitė e hershme.[/td][/tr]
[tr][td]Ndėrsa fėmijėt qė luajnė video-play adaptojnė dhunė dhe agresivitet. Ky ėshtė studimi mė i fundit i bėrė posaēėrisht pėr tė zbuluar se kush janė shkaktarėt e rritjes sė rasteve tė adoleshtenteve shtatzėnė. Kėrkuesit e organizatės kėrkimore RAND prezantuan sot studimin e tyre mbi sjelljet e adoleshentėve.

Njė studim qė i finalizua pas kėrkimeve 3-4 vjeēare nė kėtė fushė. Kėrkuesit e organizatės RAND u shprehėn se nė bazė tė studimit tė tyre bėrė nė 3-4 vite programet televizive janė ato qė ndikojnė nė sjelljen seksuale tė adoleshentėve. “Kėrkimet tona tregojnė qė televizioni mund tė luaj njė rol sinjfikativ nė shumicėn e rasteve tė shtatzanive tė adoleshentėve nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės”, tha Anita Chandra, studiuese e Sjelljes, qė drejton kėrkimet nė RAND. “Ne nuk jemi duke thėnė qė duhet tė konfuzohemi dhe tė mos lėnė fėmijėt tė shohin TV, por ne jemi duke thėnė se ky ėshtė njė faktor qė po zgjeron terren gjithnjė e mė shumė dhe lidhet direkt me shtatzanitė e adoleshentėve’, tha Sandra nė njė intervistė pėr agjencinė e njohur ndėrkombėtare tė lajmeve Reuters.

Kėrkuesit rekrutuan adoleshtentė tė moshės 12-17 vjeē dhe i survejuan ata pėr tre vjet me radhė nga 2001 deri nė 2004. Pėrpos mbikqyrjes qė iu bėnin, ata edhe i pyesnin rreth gjėrave qė i terhiqnin mė shumė nė TV, sjelljeve seksuale dhe shtatzanive. Nga kėrkimet rezultuan se nga 718 adoleshentė, 91 prej tyre mbetėn shtatzėnė nė kėtė moshė. 10 kryesorėt e listės sė adoleshentėve shikonin televizor dhe sė shumti programe seksuale me njė risk tė dyfishtė pėr tė pėrjetuar shtatzani tjetėr nė moshė tė re.

Po kėshtu studimi u fokusua edhe nė 23 televizone kabllore pa pagesė ndėr mė tė shikuarat nė SHBA dhe me ndikim tek adoleshtentėt. Studiuesit monitoruan filmat komik, dramat, programet Reality si dhe filma tė animuar. Rezultoi qė komeditė kishin mė sė shumti kontekst seksual dhe mė pas vitin Reality Show. “Televizonet qė ne vėzhguam transmetonin shumė dritė negative, pasi aspektet tė seksit vinin bruto” tha Chandra. Sipas saj adoleshentėt nuk merrnin asnjė informacion pėr shtatzanitė ose sėmundjet seksualisht tė transpetueshme, por vetėm shikon skena seksi”. Shtatzanitė e adoshentėve kanė nisur tė kthehen nė problem nė SHBA qė nga 1991. Afėr njė milion vajza tė moshės 15-19 vjeē kanė mbetur shtazėnė shpejt, ose 20 pėr qind e femrave qė kryejnė mėrrėdhėnie seksuale nė kėtė grupmoshė. Pas televizionit me ndikim nė sjelljen e tyre janė edhe revistat, interneti, muzika, etj. Gazeta: Shekulli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Studimi: Seksi nė televizione, shkaktar i shtatzanive tė adoleshentėve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Ndjenje dhe dashuri :: Revista e lushnja.com-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Free blog