MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Itali. Xhulia dhe krimi i dashurise

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Itali. Xhulia dhe krimi i dashurise   Mon Nov 03, 2008 5:39 pm

Ne Itali kohet e fundit po behet nje jehone e madhe fakti qe nje vajze 16 vjecare shqiptare ka shkruar ne nen-kalim te nje stacioni fjalet e dashurise me nje bombolete ngjyrash.
Ngjarja ka ndodhur ne Asti kur ajo tek po kthehej nga shkolla pasi ka marre nen-kalimin e stacionit te trenit ka nxjerre nga canta bomboleten me ngjyre te zeze dhe ka nisur te shkruaj "Zemer je gjysma ime ne kete jete, gjithcka qe kam". Kete fraze ajo e ka shkruajtur ne gjuhen shqipe , por ndersa ajo po shkruante kete fraze kane mberritur dy police qe po kaloni ne nen-kalimin e stacionit. Kane marre vajzen dhe e kane shoqeruar ate ne komisariatin e policise bashke me dy shoqe te saj. Policia i ka perseritur disa here qe ajo kishte bere nje krim por xhulia nuk e kuptonte se per cfare behej fjale dhe cili ishte krimi. Mepas dy shoqet e saj kane treguar se kishte qene xhulia ajo qe ka shkruar ne ate fraze ne nen-stacion.
Policia pasi e ka shoqeruar per ne shtepi vajzen shqiptare i kane thene se, duhej te paguante nje gjobe nga 50 euro deri ne 100 euro per cfare ajo kishte bere. Por lind pyetja "Sa shkrime grafite ka neper stacionet e trenave italiane dhe askush nuk u gjobit ose u denua?". A eshte ky nje veprim ksenofobik i policise vetem per faktin se ajo ishte shqiptare?
Te nderuar lexues ky shkrim sjell asgje te re per sjelljet e policeve raciste ne itali sepse kjo dihej, por kjo na tregon se deri ku ka arritur kjo sjellje qe ne fund te fundit policia eshte perfaqesuese direkte e shtetit italian.
Sigurisht, as policia dhe as gjobat e tyre nuk do ta shuajne dashurine e Xhulias per djalin e zemres se saj qe fjalet e dashurise nuk ja tha dot me fjale por me shkrim qe nuk ka cmim.

Marre nga: Veriu Lajme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Itali. Xhulia dhe krimi i dashurise
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Marifetet qė pėrdorin femrat pė tė manipuluar meshkujt dhe shenjat e dashurisė
» Ora e dashurisė
» Ilirjana Koliqi-Ramaj:Mrekullitė e traditave tona tė shenjta arbėrore ruhen edhe Itali
» Vargje tė thurura nga Donika Ēela. Itali. - LARG URREJTJES!
» Itali, procedurat e reja pėr bashkimin familjar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Ndjenje dhe dashuri :: Revista e lushnja.com-
Kėrce tek:  
Forumotion.com | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a blog