MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kujdesuni pėr zemrėn tuaj

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Kujdesuni pėr zemrėn tuaj   Fri Oct 17, 2008 11:08 am

Pėr tė pasur njė zemėr tė shėndoshė duhet tė aplikoni disa shprehi pozitive jetėsore, ndėrsa duhet t’i shmangni disa tė tjera.

Aktiviteti fizik –Ushtrimet e rregullta fizike kanė ndikime tė shumta pozitive, ato mbajnė indeksin e peshės trupore (BMI) nė vlera normale, ulin nivelin e kolesterolit nė gjak, ulin tensionin arterial dhe nė kėtė mėnyrė, zvogėlojnė mundėsinė e paraqitjes sė sėmundjeve kardiovaskulare dhe diabetit.

Shmangni duhanin – Duhani pavarėsisht nivelit tė nikotinės qė pėrmban ėshtė shumė i rrezikshėm pėr zhvillimin e aterosklerozės qė pėr rrjedhojė mund tė pasojė infarkti i zemrės apo goditja nė tru.

Dieta – Ushqimi juaj duhet tė pėrmbajė pemė, perime, peshk, drithėra etj. Kufizimi i pėrdorimit tė yndyrave duhet tė jetė hapi i parė. Mishi, qumėshti, gjalpi etj, duhet tė konsumohen nė sasi tė vogėl.

Kontrollimet e vazhdueshme – Matja e shtypjes sė gjakut dhe analiza e nivelit tė kolesterolit nė gjak janė faktorė tė cilėt mund t’u ndihmojnė tė parandaloni sėmundjet e zemrės, pasi qė kėto janė dy faktorė paraprirės tė ērregullimeve kardiovaskulare
marr nga cdodite.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Kujdesuni pėr zemrėn tuaj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» PĖRSHĖNDETJE, URIME dhe SUKSESE nė JETĖN TUAJ tė LAVDISHME

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Sosblogs.com