MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Lufta e pergjimit dhe teknologjia e zhvillimit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Lufta e pergjimit dhe teknologjia e zhvillimit   Mon Oct 13, 2008 7:09 pm

Nga viti i ardhshėm nė Gjermani do tė ruhen pėr gjashtė muaj me radhė tė
dhėnat e atyre qė telefonojnė, pėrdorin inte
rnetin, dėrgojnė e-maile apo sms.
Bundestagu pritet ta miratojė ligjin pėrkatės kėtė javė. Frank Ulrih Montgomeri
(Frank Ulrich Montgomery), mjek dhe kryetar i shoqatės sė mjekėve "Marburger
Bund" i referohet mjekut tė Greqisė sė Vjetėr Hipokratit, qė konsiderohet si
themeluesi i mjekėsisė si shkencė, kur ėshtė fjala pėr raportim mes mjekut dhe
pacientit. Qė pėrpara 2500 vjetėsh ai e quante si parim tė vetkuptueshėm tė
punės sė mjekut, atė qė kėrkojnė sot mjekėt dhe pėrfaqėsuesit e disa
profesioneve tė tjera qė kanė tė bėjnė me besimin e njerzve, pra juristėt dhe
gazetarėt: „Ne mjekėt jetojmė prej besimit qė kanė pacientėt pėr tė na treguar
gjithēka qė ka tė bėjė me shėndetin dhe sėmundjet e tyre. Kjo e drejtė u takon
edhe tė burgosurve, edhe atyre qė konsiderohen si tė dyshuar. Kjo bėn pjesė nė
tė drejtat themelore tė njeriut dhe nuk mund tė kufizohet prej askujt.“ Me
kritikėn e Montgomerit bashkohen edhe tė tjerė, qė mendojnė se miratimi i ligjit
pėr regjistrimin dhe arkivimin e tė dhėnave tė telekomunicionit pėrbėn njė
kufzim tė veprimtarisė sė tyre.
[/size]Nė Gjermani ėshtė tashmė realitet pajisja e pasaportave me shenjat e dy
gishtrinjve si dhe tė dhėna biometrike. Njė grup aktivistėsh pėr tė drejtat e
njeriut kanė vendosur qė nė rast se ligji, sikurse edhe pritet, do tė miratohet,
do tė ngrenė padijė nė Gjykatėn Kushtetuese Gjermane. Kryetari i shoqatės sė
avokatėve gjermanė, Hartmut Kilger thekson: „Natyrisht qė ky ligj do tė
pėrfundojė nė Gjykatėn Kushtetuse.“ Nė vitin 2003 kjo gjykatė e kishte
konsideruar mbledhjen e tė dhėnave tė telekomunikacionit si shkelje tė rėndė tė
ligjit pėr ruajtjen e fshehtėsisė sė tyre. Nė lidhje me kėtė ēėshtje pritet tė
marrė njė vendim edhe Gjykata Evropiane. Irlanda ka ngritur padijė nė kėtė
gjykatė kundėr direktivės sė BE-sė pėr depozitimin e tė dhėnave tė
telekomunikacionit[/size][/size]

gazeta start
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Lufta e pergjimit dhe teknologjia e zhvillimit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Lufta pėr ēlirimin dhe ndarjen nga Maqedonia: Ja skenari shqiptar
» Tefik Selimi: Rrėfime pėr masakrėn e Lashticės?!
» Ramiz Dėrmaku: Lufta e Rahovecit dhe Gjenerali Agim Qelaj
» Disa nga shenjat dalluese ose normat e zhvillimit te komunikimit te nje femije normal nga mosha 0-5 vjec.
» Rush Dragu:E KREMTJA PĖR USHTARĖT E KTHYER NGA LUFTA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Free blog