MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 sa fetar ndihemi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
era
Antar i respektuar
era

Numri i postimeve : 311
Join date : 08/05/2008

sa fetar ndihemi Empty
MesazhTitulli: sa fetar ndihemi   sa fetar ndihemi Icon_minitimeWed May 21, 2008 6:47 pm

shpeshhere ndodh qe njerezit pyesin( kush ne te vertete, kush per rastesi) ca feje ke? dhe ne pergjigjemi per ate qe ndiejme apo per ate qe ka ngelur ne memorie brez pas brezi? pra: cfare eshte feja per ju? cdo te thote te jesh fetar?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
era
Antar i respektuar
era

Numri i postimeve : 311
Join date : 08/05/2008

sa fetar ndihemi Empty
MesazhTitulli: Re: sa fetar ndihemi   sa fetar ndihemi Icon_minitimeWed May 21, 2008 6:50 pm

mund te shkruaj shume rreth kesaj teme por e thene shkurt, per mua eshte :
-identiteti im
-pergjigja e llogjikes
-qetesia e shpirtit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Esmerja
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Esmerja

Numri i postimeve : 58
Join date : 08/05/2008
Age : 34

sa fetar ndihemi Empty
MesazhTitulli: Re: sa fetar ndihemi   sa fetar ndihemi Icon_minitimeThu May 22, 2008 2:08 am

UNE DREJT ME THEN BESOJ NE ZOT POR SJAME SHUME FETARE BESOJ ME SHUME NE SHKENC
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
viisii
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 1
Join date : 23/07/2009

sa fetar ndihemi Empty
MesazhTitulli: Re: sa fetar ndihemi   sa fetar ndihemi Icon_minitimeTue Dec 22, 2009 2:18 am

dj dj dj dj dj dj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 42
Location : Athine.

sa fetar ndihemi Empty
MesazhTitulli: sa fetar ndihemi   sa fetar ndihemi Icon_minitimeThu Dec 24, 2009 1:29 am

P.r.sh.
Kaq shume fetar saqe nga pasjoni ka dale mbi kok!?
Injoramca e gjoja fetarise shqiptare.

Feja e shqiptarit eshte shqipatria...........

Angli, vellezerit shqiptare martojne bashke femijet
22/12/2009 18:20

sa fetar ndihemi Angli-martesa
Dy vellezer shqiptare emigrante ne Londer jane denuar me 6 vite burg ne total pasi ilegalisht martuan femijet e tyre me njeri-tjetrin.

Kujtim Llleshi i njohur ne Angli me emrin Resmi Lleshi i tha policise, se per te shpetuar vajzen 12 vjecare nga gjetja e nje dashuri te papershtatshem dhe jo mysliman, ra dakort me villain, Rexhep Lleshin, ta martonte ate me djalin e tij.

Martesa mes dy kusherinjve te pare ndodhi me 25 mars 2008 ne shtepine e Rexhep Llleshit, pasi sipas tyre ata kishin pyetur nje imam i cili i kishte thene se kjo martese sipas fese islame eshte e lejueshme. Pasi kane kryer lutjen e marteses, te dy vellerzerit sebashku me nenen e djalit 16 vjec, i kane inkurajuar ata te kryejne marredhenie seksuale. Te nesermen ne mengjes nena e djalit ka kontrolluar carcafet per gjetjen e shenjave te gjakut.

Mosgjetjen e shenjave te gjakut, ia ka treguar bashkeshortit Rexhep Lleshi, i cili e ka rikthyer mbesen e tij tek i vellai duke i thene se ajo nuk ishte e virgjer dhe e ndershme. E tronditur nga ajo qe kishte ndodhur nje nate me pare, 12 vjecarja ia ka treguar ngjarjen nenes se saj e cila ishte divorcuar prej Kujtim Lleshit, i cili ishte martuar perseri dhe kishte 7 femije.

Menjehere nena e vajzes e ka denocuar ngjarjen ne polici dhe me pas kjo martese ilegale eshte hetuar nga skuadra e krimeve seksuale. Gjate procesit gjyqesor ne te cilin viktima mes loteve gjeti kurajon te deshmonte, dy vellezerit nuk i kane pranuar akuzat, pasi sipas tyre, ata nuk kishin kryer ndonje krim.

Gjykatesi Robert Fraiser Morrison duke lexuar masen e denimit me nga tre vjet burg per dy vellezerit, tha se kjo ngjarje ishte nje incident i papelqyeshem dhe se ne Britanine e Madhe e madhe, inicimi i marredhenies seksuale te nje vajze 12 vjecare perben krim te denueshem me burg.

Kujtim Lleshi i ka bertitur gjykatesit pse ai e denoi duke iu drejtuar me fjalet: “Une s’jam kriminel, doja te mbroja vajzen time”. Ai ka rezistuar per disa minuta qe te mos shoqerohej nga gardianet drejt qelive te gjykates. Eshte dashur perdorimi forces nga pese gardiane duke e terhequr ate zvarre per ne qeli.

Top Chanel.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

sa fetar ndihemi Empty
MesazhTitulli: Re: sa fetar ndihemi   sa fetar ndihemi Icon_minitimeWed Aug 04, 2010 8:18 pm

Te jesh fetar eshte e ndryshme me te jesh besimtare,te kesh besim do te thote qe te kesh besim se ekziston nje Zot,nje krijues dhe ne planin e Tij te krijimit te njeriut ka nje qellim,sepse po te mos ekzistonte ky qellim athere pse Zoti e krijoi njeriun?

Pyetje e bukur dhe per mos te thene pyetja me e veshtire qe mund t'i vihet perpara nje njeriu!
A ka Zot ? Sigurishte qe ka ,sepse po te mos kishte kush e krijoi kete bote dhe gjene me te bukur te kesaj bote Njeriun,te ngjashem me Zotin : Krijues,qe mendon ,imagjinon,dashuron,........................
A ka Zot eshte nje pyetje qe s'ka nevoje per pergjigje! Njeriu,ne greqisht :Antrhopos-Ai qe shikon lart;ne latinisht :Suspiens-Ovidio ,poeti latin ,thote "Iddio all'uomo altera la fronte e comando di fissare il cielo"(Zoti njeriut ja ndryshoi ballin dhe e urdheroi te shikoj qiellin) eshte i vetmi qe e mbane shikimin lart dhe kerkon Zotin,sepse Zoti ne te ka vendosur nje koshience,ndergjegje qe te kuptoj ekzistencen e vete dhe po te shkeputet nga Zoti ,nga maredhenia me te ,te mos gjeje paqe edhe kur i ka qe te gjitha ne kete bote me shumice.Shikoni shume te pasur qe s'kane paqe dhe lumturi.Brenda zemres sone,shpirtit tone mund te fusim ēdo gje por ai nuk ngopet kurre,po nuk futem Zotin ne te,sepse Zoti e ka bere shpirtin e njeriut per veten e tije.Kot lodhen njerezit per ta mbushur me gjera te ndryshme, edhe pse te bukura,pa Zotin ai do te jete gjithmon bosh.
Pyetja qe une shtoje eshte kjo: Kush eshte Zoti i vertete?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leona
Antar i ri
Antar i ri
Leona

Numri i postimeve : 13
Join date : 22/04/2010

sa fetar ndihemi Empty
MesazhTitulli: Re: sa fetar ndihemi   sa fetar ndihemi Icon_minitimeFri Aug 13, 2010 7:19 pm

Deri diku.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

sa fetar ndihemi Empty
MesazhTitulli: Re: sa fetar ndihemi   sa fetar ndihemi Icon_minitimeFri Aug 20, 2010 12:39 pm

Deri diku ,deri diku -nje pergjigje evasive,nje pergjigje qe nuk thote asgje.
Deri diku-deri ne kete pike,deri ne kete vend,deri ne kete kohe,deri ne............;eshte nje kufizim qe njeriu i ve vetes se tij;eshte njelloj me pergjigjen e Esmeres qe thote :Besoj ne Zot ,por besoj me shume ne shkence,pa ditur ekzaktesisht ēfare do te thote besoj.
Blaise Pascal,fizikanti i famshem ,ka thene :
"Ne zemren e ēdo njeriu ka nje boshllek qe ka formen e Zotit dhe qe vetem Zoti mund ta mbush nepermjet birit te tij Jezus Krisht "
Te uroj me gjithe zemer,qe ate boshllek qe eshte dhe ne zemren tende, Zoti nepermjet Jezus Krishtit ta mbush,qe edhe ti ashtu si shume besimtare te tjere te thuash:
Sepse edhe ne dikur ishim te pamend,rebel,endacake,rober te lakmive te ndryshme dhe qejfeve,duke jetuar ne ligesi dhe ne smire,te urryer dhe duke urryer njeri tjetrin.
Por kur u shfaq miresia e Perendise,Shpetimtarit tone,dhe dashuria e tij per njerezit, Ai na shpetoi jo me ane te veprave te drejta qe ne beme,por sipas meshires se tij,me ane te larjes se rilindjes dhe te riperteritjes se Frymes se Shenjte,te cilen e derdhi me mbushelli mbi ne,me ane te Jezus Krishtit,shpetimtarit tone,qe ne te shfajesuar me ane te hirit te tij,te behemi trashegimtare te jetes se perjetshme,sipas shpreses qe kemi.
Kjo fjale eshte e sigurte,dhe dua qe ti te pohosh me force keto gjera,qe ata qe kane besuar ne Perendine te kujdesen per te kryer vepra te mira.Keto gjera jane te mira dhe te dobishme per njerezit.
Te pershendes me gjithe zemer dhe Zoti t'i hapte syte per te kuptuar keto te verteta

Pershendetje Agim Shkodra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leona
Antar i ri
Antar i ri
Leona

Numri i postimeve : 13
Join date : 22/04/2010

sa fetar ndihemi Empty
MesazhTitulli: Re: sa fetar ndihemi   sa fetar ndihemi Icon_minitimeSat Aug 21, 2010 12:01 am

Po e them prap deri dikund sepse nuk munde te them qe jam shum e as pak! Meq ju e vlersoni si asgje ateher me jepni nje keshish si duhet te thuhet kur nje person eshte ne mes te shumes dhe te pakes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

sa fetar ndihemi Empty
MesazhTitulli: Re: sa fetar ndihemi   sa fetar ndihemi Icon_minitimeSat Aug 21, 2010 12:42 pm

Po te pergjigjem me fjalet e Bibles:Apokalipsi,kapitulli 3 ,rrjeshti 15,16.
"une njoh veprat e tua,qe ti nuk je as i ftohte as i ngrohte!
Por,mbasi je keshtu i vaket,dhe as i ftohte ose i ngrohte,une do te vjell nga goja ime."
Edhe Perendia nuk i do ata qe jane te vaket,qe nuk jane as te ftohte e as te ngrohte;sepse njeriu qe eshte ne medyshje ka pasiguri ne vleresim dhe ne veprim.
Personi ne medyshje eshte shpesh i irrituar prej dyshimit dhe eshte jo aktiv ne veprim.Sepse dyshimi i ve nje kufi,e ben te pasigurt dhe ne gjithe jeten e tij ai kurre s'ka per te qene ne gjendje te zgjedhi,te jete i lire.

Njeriu i pavendosur eshte ai qe ka problemin e lirise se zgjedhjes.

Cdo hap ne jete qe rrit besimin ne veten time,integritetin tim,kurajon time,bindjen time,shton ne te njejten kohe dhe aftesine time per te zgjedhur alternativen e deshirueshme,deri sa s’ka per te qene me e veshtire per mua te zgjedh ate qe eshte e pelqyeshme per mua.

Nga ana tjeter ,ēdo akt dorezimi,kokefortesie me dobeson,hap rrugen e humbjeve te tjera,dhe ne fund liria eshte humbur.

Ne jeten praktike grada e lirise se zgjedhjes eshte e ndryshme ne ēdo moment.nese grada e lirise se zgjedhjes eshte e larte,kerkohet pak sforcim per te zgjedhur te miren.Nese eshte ulet kerkohet nje sforcim me i madh,ndihme nga te tjeret,rrethana te favorshme etjr.
Ashtu si femija i vogel qe, para se te ngrihet ne kembe,ka nevoje per ndihmen e dikujt,ashtu dhe ne te gjithe kemi nevoje per ndihmen e nje miku,ashtu siē thoni edhe ju, te sinqert e besnik.
Une e kam gjetur nje mik te tille,ti po me kerkon keshille dhe une te falenderoj.
Do te te shkruaj per dy gjera para se te prezantoj ate qe do te jete miku yt qe s'ka per te tradhtuar kurre,s'ka per te te braktisur kurre dhe qe ka per te qene gjithmon para teje kur rreziku vjen nga para,ka per te qene gjithmon prapa teje kur rreziku vjen nga pas,ka per te qene gjithmmon krahe teje kur rreziku vjen nga krahet dhe ka per te te marre ne krahe kur toka djeg nga poshte.

Por kjo gje ka te beje me ju,nese e deshironi nje gje te tille,sepse nuk mund ta besh te qesh ate qe nuk do.
Kush jane gjerat me te vertete te rendesishme per njeriun?Ato qe kane vlere me te vertete.Nga pergjigja e ketyre pyetjeve varet i gjithe percaktimi i ekzistences se nje njeriu.
Shume individa e konsiderojne absolutisht prioritare te kene nje pozicion ekonomik te mire.Per te tjere eshte e rendesishme te realizojne aspiratat e tyre,te kene sukses,te arrijne kulmin e karrieres.disa mendojne dhe jane te bindur se eshte e nevojshme te arrijne nje nivel te larte te respektit nga te tjeret.
Por ēfare thote fjala e Zotit per kete gje?
"Kerkoni me pare mbreterine dhe drejtesine e Zotit,pastaj te tjerat do t'ju jepen me shumice,me teper se sa kerkoni." Mateu 6:33.
Keshtu qe zgjedhja eshte e jotja.
Pershendetje Agim Shkodra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Princo
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Princo

Numri i postimeve : 82
Join date : 26/09/2010

sa fetar ndihemi Empty
MesazhTitulli: Re: sa fetar ndihemi   sa fetar ndihemi Icon_minitimeSun Sep 26, 2010 4:30 pm

Mundohem ti praktikoj urdherat e Krijuesit tim aq sa kam mundesi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Agim Shkodra
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 85
Join date : 28/07/2010

sa fetar ndihemi Empty
MesazhTitulli: Re: sa fetar ndihemi   sa fetar ndihemi Icon_minitimeMon Sep 27, 2010 9:17 pm

Ne ē'kuptim : Aq sa kam mundesi?
Urdherat e Krijuesit tend,qe eshte :i Gjithedijtshem,i Gjithepushtetshem,te jane dhene jashte mundesive te tua? Cfare Zoti eshte Ai qe te jep ty urdhera te papraktikueshme apo te praktikueshme aq sa ti ke mundesi?
Ne ato qe ju shprehni Z.Princo ,me falni, por me dukeni si nje njeri qe nuk ka vetedije:kombtare,fetare,njerezore.
Nga sa shohe ju keni njohuri per :Alhijra,teori qe se shpejti keni per ta futur ne radhet e shkrimeve tuaja ne kete forum.
"Cdo kolektiv,grup,njerezish qe ka nje referim te perbashket te kultures dhe te tradites se vete historike te zhvilluar ne nje territor gjegrafikisht te percaktuar formon nje popull.Cdo popull ka te drejten te identifikohet si i till.Cdo popull ka te drejten te afirmohet si komb."
Deklarata universale e te drejtave kolektive te popujve.-CONSEU- Barcelona 27/05/1990
Nje komb,(nga latinishtja-natio-me lind),eshte nje grup personash qe ,duke pasur karakteristika te perbashketa si : historia,gjuha,territori,kultura,etnia,politika,qe identifikohet ne nje identitet te perbashket,ne te cilin ata e ndjejne se bejne pjese te lidhur nga ndjenje solidariteti.Eshte kjo vetedije e nje identiteti te perbashket,(qe e ndajne se bashku),kjo ndjenje perfshirjes ne kete identitet dhe e solidaritetit qe i lidh se bashku,e shperndare ne nivelin e masave dhe jo vetem brenda nje rrethi te ngushte personash,qe e ben nje bashkesi etnike,kulturale,politike nje komb.
KOMBI eshte fryma dhe principi shpirteror i nje populli qe gezon nje trashegimi te pasur te kujtimeve dhe bashkveprimeve.
KOMBI ekziston deri sa gjen vend ne mendjen dhe ne zemren e personave qe e perbejne.
Zoti Princo! Pikpamje te tilla si ato te tuat,sapo ke vene kembe ne kete Forum,jane pikpamje te atyre qe nuk ka lene deri tani ,qe nga nje popull trim dhe liri dashes ,te mos kthehemi dot ne nje komb.
Jemi mbi 6 milion shqiptare te shperndare ne shume vende te botes :gati 1 milion jane ne Maqedoni:600.000 + 400.000 qe kane emigruar ne Itali ne 1999.
Zoti Princo ! jemi Shqiptare te te gjitha feve ; Nuk jemi musliman Shqiptare ,por jemi,disa,Shqiptare musliman.
Besoj se me kuptove
"Cmimi i lirise eshte vigjilenca e perjetshme"-Thomas Jeferson.
Cdo gje qe na perket duhet ta ruajme me te gjitha forcat tona:
- Identitetin tone
- Kulturen tone
- Kushtetuten tone
- Lirine
- Civilizimin.
Jua kemi per borxh femijve tane.
Me respekt Agim Shkodra. fluturoo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
sa fetar ndihemi Empty
MesazhTitulli: Re: sa fetar ndihemi   sa fetar ndihemi Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
sa fetar ndihemi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Besimet fetare :: Pyetje mbi fete-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions