MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Bėhu baba, shpėton ushtrinė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Bėhu baba, shpėton ushtrinė   Tue Sep 09, 2008 7:29 pm

Mjafton njė “pakujdesi” e vogėl, pėr t’i shpėtuar shėrbimit ushtarak apo pagesės sė shumės sė caktuar me ligj. Tė gjithė meshkujt e martuar, qė janė nėn presionin e pėrmbushjes sė detyrimit ushtarak, mund tė shmangin fare lehtė, 12ßmujorin e detyrueshėm, mjafton tė bėhen baballarė. Pėr t’iu shmangur shkrepjes sė pushkės, turneve tė rojes nėpėr kazerma, etj, apo edhe pagesės, do tė duhet tė heqin dorė vetėm nga planifikimi familjar. Pra, nėse e kishin menduar tė ishin kryefamiljarė, pak mė vonė, duhet tė afrojnė datat. Hapėsira e re ligjore, u jep favorin, qė pritet tė fillojė tė diskutohet e mė pas tė miratohet nė kuvend, bėn qė baballarėt, qė duhet tė kryejnė shėrbimin ushtarak, tė kenė mundėsi tė kryejnė detyrimet e tyre familjare. Ligji i ri nė fakt, do tė jetė mjaft pozitiv, pėr ata prindėr, tė cilėt nuk kanė mundėsi tė paguajnė shumėn e kėrkuar e pėr mė tepėr, do t’ju duhet tė lėnė punėn, pėr tė pėrmbushur detyrimin ligjor tė kryerjes sė shėrbimit ushtarak. Kjo do tė thoshte jo pak, vėshtirėsi financiare pėr nė familje tė re, qė veē prindėrve ka edhe tė paktėn njė fėmijė. Nė ligjin qė ėshtė nė fuqi, i miratuar nė vitin 2003, ndryshohet njė nga pikat e nenit 12-tė, qė pėrcakton kriteret e mos thirrjes nė shėrbimin e detyrueshėm ushtarak aktiv dhe alternativ. Nė kėto kategori, hyn edhe shtetasi kryefamiljar i martuar dhe me njė a mė shumė fėmijė tė mitur. Pika “c” e kėtij neni, ul numrin e detyrueshėm tė fėmijėve tė mitur nga dy qė ishte mė pėrpara nė njė. Por, falė ligjit tė ri mund tė krijohet edhe njė tjetėr situatė entuziazmante tek ata qė kanė filluar tė kryejnė shėrbimin ushtarak. Tė gjithė ata persona, nga mosha 19 deri nė 27 vjeē, qė janė duke kryer shėrbimin ushtarak dhe janė tė martuar mund tė kenė dy gėzime nė njė ditė. Teksa je duke pritur nė repart, tė kalojė edhe njė ditė nga 12-muajt, e detyrueshėm, mbėrrin lajmi se je bėrė me djalė apo vajzė. Qė, nga ky moment, mund ta lėsh repartin, jo mė pėr tu rikthyer sėrish, por pėr tė mos u dukur mė aty, duke iu pėrkushtuar fėmijės. Pra, nė bazė tė ligjit tė ri, nė ndryshimin e bėrė nė nenin 14-tė, ku pėrcaktohen kategoritė qė pėrfitojnė lirim para kohe, rasti kur shtetasi kryefamiljar, i martuar bėhet me njė ose mė shumė fėmijė. Ndryshe nga rasti i thirrjes pėr tė kryer shėrbimin ushtarak, nė ligjin e mėparshėm nuk ėshtė reduktuar vetėm numri i fėmijėve nga dy nė njė. Nė kategoritė qė liroheshin para kohe ishin vetėm rastet, kur personi paraqitej si i paaftė pėr vazhdimin e shėrbimit me vendim tė Komisionit Mjekėsor tė Spitalit Ushtarak, fatkeqėsi familjare tė rėnda ose kur bashkėshortja bėhet invalid ose vdes dhe fėmijėt mbeten pa pėrkujdesje. Rasti tretė ishte dhe ai kur personi pranohej student nė shkollat e larta ushtarake ose nė Akademinė e Policisė. Ligji qė pritet tė diskutohet ditėt e ardhshme nė kuvendit, e mė pas tė miratohet mė datė 22 shtator do tė jetė nė fuqi deri mė 31 dhjetor tė vitit 2009. Nė 2010-ėn shėrbimi ushtarak nuk do tė jetė mė i detyrueshėm, por pėrkundrazi do tė ketė vetėm ushtarė profesionistė me pagesė

ilir saqellari
gazeta korrieri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Bėhu baba, shpėton ushtrinė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sanxhakun e qelė "sabahi" me ushtrin e vetė, nė krye me shqiptarin Muhamer Zukorliē

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a blog