MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Burrat tė pabesė? Gjithēka pėr faj tė gjeneve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Burrat tė pabesė? Gjithēka pėr faj tė gjeneve   Sun Sep 07, 2008 2:17 am

Ėshtė justifikimi perfekt pėr burrin e kapur nė flagrancė: “Mė fal shpirt, por nuk ėshtė faji im qė kam lindur kėshtu”. Shkencėtarėt suedezė kanė zbuluar sė fundmi gjenin e tradhtisė: njė lloj motori qė disa meshkuj e kanė nė ADN-nė e tyre dhe disa tė tjerė jo.
Kjo nuk ėshtė njė shaka, shkencėtarėt janė tė parėt qė pranojnė qė lidhjet jashtėmartesore ndodhin pėr shkak tė shumė rrethanave: ajo gjenetike mund tė jetė vetėm njė aspekt, apo njė prej shumė nyjeve qė shkaktojnė tradhtinė. Por gjithsesi ėshtė hera e parė qė njė kėrkim tė gjejė njė lidhje tė tillė, e cila shpjegon se si janė gatuar meshkujt dhe si veprojnė me gratė.
Jo vetėm kaq; zbulimi shpjegon edhe mundėsinė qė mund tė “shėrojė” gjenin qė shkakton kėtė reagim, duke e modifikuar atė nė mėnyrė qė tė bllokojė efektin e tij, teorikisht ka si qėllim final tė shpėtojė, apo mė mirė tė mbrojė bashkimet martesore.
“Ilaēi” qė ndalon veprimin e kėtij gjeni dhe i kthen “Don Zhuanėt” nė miq shumė besnikė deri tani ėshtė provuar tek minjtė e laboratorit dhe tek ata ka dhėnė efekte tė menjėhershme. Gjithsesi ende nuk dihet nėse ky ilaē do tė pėrdoret njė ditė tek qeniet njerėzore dhe se cili do tė jetė momenti kur shkencėtarėt tė jenė tėrėsisht tė bindur qė prodhimi i kėsaj kure ėshtė i domosdoshėm.
Kėrkimi ėshtė punė e bėrė nga shkencėtarėt e Institutit Karolinska tė Stokholmit, tė cilėt e publikuan punėn e tyre nė njė revistė shkencore britanike tė titulluar “ Gjeni qė e bėn mė tė mundshėm divorcin”. Gjeni vepron nė njė hormon me rėndėsi kyēe nė tėrheqjen sentimentale mes njė burri dhe njė gruaje. Duke ekzaminuar njė kampion prej mbi 2 mijė vetash, kėrkuesit zbuluan se burrat qė zotėrojnė njė gjen tė tillė, janė ata qė tradhtojnė mė shpesh, ose kanė mė shumė probabilitet tė kenė marrėdhėnie jashtėmartesore, probleme me martesėn dhe tė divorcohen, krahasuar kjo me burrat qė nuk e kanė kėtė gjen. Ndėrsa gratė e burrave qė kanė kėtė gjen janė mė tė pakėnaqura nga martesat e tyre krahasuar me gratė e burrave qė nuk kanė nė pėrbėrje tė AND- sė tė tyre njė gjen tė tillė. Burrat qė kanė pasur nė AND jo njė gjen, por dy kopje tė kėtij gjeni kanė pasur dy herė krizė martesore nė vitin e fundit, krahasuar me burrat qė nuk kanė gjen tė tillė.
“Natyrisht qė ka shumė arsye qė njė burrė tė ketė njė lidhje jashtėmartesore”, shpjegon njėri prej profesorėve qė kanė kryer kėrkimin, “ por ėshtė hera e parė qė faktin qė njė burrė tradhtinė e lidh me njė trashėgimi gjenetike”.
Disa studime tė tjera tė kryera dy vjet mė parė nė njė spital londinez sugjerojnė se tradhtia femėrore ka nė bazėn e saj njė pėrqindje qė varet nga gjenet.

koha jone!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Burrat tė pabesė? Gjithēka pėr faj tė gjeneve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mentor Thaqi:NĖ PĖRKUJTIM TĖ MASAKRĖS SĖ BELEGUT TĖ DEĒANIT DHE GJITHĖ MASAKRAVE NĖ ATDHEUN TIM,NDERIM!!!
» Arbana Xharra:"Bac u kry", tė gjithė po ikin
» Njė pyetje nga Ilir Dardani: A ėshtė Gjergj Kastrioti Hero i tė gjithė Shqiptarėve? (I)
» Kėze Kozeta Zylo: Dy motra shkodrane, dy lule tė bukura gjithė aromė tė Mėmėdheut tonė
» Rajmonda Maleēka: Poemė pėr Adem Jasharin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a blog