MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 "Nuk do heqim Ismail Qemalin"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: "Nuk do heqim Ismail Qemalin"   Sun Sep 07, 2008 2:10 am

Universiteti i Vlores do te mbaje emrin "Ismail Qemali". Diskutimet per ndryshimin e tij jane mbyllur nga vete rektori Tanush Shaska, i cili sapo eshte kthyer nga Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe ka shpjeguar ne nje interviste te gjate per gazeten "Koha Jone" jo vetem te rejat e sezonit akademik 2008-2009, por edhe faktin se institucioni nuk do te pagezohet me nje emer te ri. Pas kater muajve debatesh dhe reagimesh, eshte vete kreu i universitetit qe i ka dhene fund nje nga diskutimeve qe shkaktoi jo pak buje ne opinionin shqiptar.

Pas pak ditesh fillon viti akademik 2008-2009. Sa eshte numri i studenteve te cilet priten t'i afrohen auditoreve dhe sa parashikohet te shkoje ne total ky numer ?

Jane ne total 2750 kuota ne vitet e para, ne 15 dege te ketij universiteti. Keto kuota e cojne ne 15 mije numrin e studenteve te cilet ne tetor do te ulen ne auditoret e Universitetit te Vlores.

Krahasuar me vitin e kaluar, si eshte kjo shifer ?

Me shifrat e vitit te kaluar, kuotat e vitit te pare jane dyfishuar. Ndersa numri total i studenteve do te kete nje rritje prej 4 mije vetash, duke perfshire ketu edhe masterat dhe studentet e diplomave te dyta.

Eshte folur per programet e reja qe do te aplikohen, konkretisht cfare risie do te kete?

Sipas Kartes se Bolonjes dhe udhezimeve te Ministrise se Arsimit, te gjitha programet duhen te konvertohen apo te ndryshojne ne pershtatje te Konventes se Bolonjes. Konkretisht numri i provimeve per ciklin e pare te studimeve duhet te jete jo me shume se 22. Duke u nisur nga kjo, ne beme nje rikonstruktim te te gjitha programeve ekzistuese. Programet e reja jane programe bashkekohore te marre nga modele te universiteteve perendimore, kryesisht amerikane. Me perjashtim te disa diplomave te mesuesise si psh.; mesues per ciklin e ulet dhe mesues per ciklin e ulet parashkollor, te gjitha programet e tjera jane te standardeve perendimore.

A jeni gati per aplikimin e programeve te reja?

Se sa jemi gati kjo do te duket ne tetor. Ne po bejme seminare te perditshme me pedagoget gjate gjithe muajit shtator, per te diskutuar pikerisht implementimin e ketyre programeve te reja. Kemi disa marreveshje me universitete amerikane, ku do te shkoje shumica e pedagogeve tane, per periudha disa javore apo edhe disa mujore per trajnime ne pershtatjen me keto programe te reja.

Le t'i kthehemi debatit per ndryshimin e emrit te institucionit, nga "Ismail Qemali" ne Universiteti i Vlores, qe ka sjelle shume polemika. Cfare do te behet me emrin e universitetit, a do te ndryshohet?

Jo, emri i universitetit nuk do te ndryshohet, pavaresisht diskutimeve qe jane bere.

Po diskutimet e bera gjate kesaj periudhe, kohe qe ju ishit edhe ne Amerike, si i komentoni ?

Per mua ato diskutime jane te mbyllura. Emri i universitetit do te jete "Ismail Qemali".

A ka pedagoge te mjaftueshem, per te perballuar rritjen e numrit te studenteve?

Ne jemi universiteti ne raportin me te disfavorshem pedagog-student. Kemi vetem 115 pedagoge efektive dhe kjo e ben pothuajse te pamundur nje funksionim normal te procesit mesimor, duke pasur parasysh numrin e madh te studenteve. Kemi bere kerkese tek Ministria e Arsimit per rritje te numrit te pedagogeve, megjithate ende nuk kemi marre ndonje pergjigje.

Keni pezulluar kontratat me pedagoget e jashtem, mbi 500 pedagoge, si do t'i plotesoni nevojat, do te merren 500 te tjere ?

Kontratat e pedagogeve te jashtem ligjerisht pushuan se funksionuari ne 3 qershor te 2008. Per te gjithe ata pedagog te jashtem qe do te merren ne pune nga Universiteti i Vlores do te kete nje konkurrim te hapur, ku edhe ata qe kane qene pedagog te jashtem me pare jane te mirepritur te konkurrojne.

Kriteret e pasqyruara ne faqen on-line per punesimet jane per pedagog me titull doktorature. Do te keni tolerance ne perzgjedhje ?

Ne do te perpiqemi qe ato 15 vende shtese qe kemi per pedagog efektive t'i plotesojme me njerez me doktorature. Per pedagoget e jashtem, ose me kontrate, ne do te marrim njerezit me te kualifikuar, duke perfshire ketu edhe me mastera.

Lidhur me masterat qe priten te frekuentohen per here te pare ne Universitetin "Ismail Qemali" te Vlores, cfare degesh, apo profilesh dhe sa studente pritet te jene pjese e tyre?

Ne kemi aplikuar per mastera pothuajse ne te gjitha deget dhe per doktoratura ne shkenca kompjuterike dhe matematike, ende nuk kemi ndonje pergjigje zyrtare nga ministria nese keto programe shkollore jane aprovuar apo jo.

Shume kerkesa te bera nga rektorati i UV-se dhe asnje pergjigje nga ministria. Mendoni se eshte lene jashte vemendjes ?

Natyrisht qe ne shpresojme qe Ministria e Arsimit te mos na kete harruar. Ne jemi koshiente per limitet financiare apo administrative qe mund te kete ministria, megjithate une dua t'i bej edhe nje here apel ministrise per kerkesat tona, te cilat mendoj se jane te arsyeshme.

koha jone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
"Nuk do heqim Ismail Qemalin"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Adelina Dardha: Poezi " E ėmbla ime nėnė" Gezuar nėnė diten e lindjes sot me 14 Shkurt. Me mall tė puth.
» Shaban Cakolli:Aksion humanitar i "Im- Zeichen- der-Liebe" dhe "Dibranit-transport" pėr invalidėt e luftės sė Kosovės
» Nė Filadelfia u promovua libri "Pėrjetė me ty" i autorit Ivzi Ēipuri (1)
» Iren Papas: NĖ KUVENDIM ME MITET (Prof. Dr.ADRIATIK KALLULLI mbi librin e Irena Gjonit "Marredhenie te miteve dhe kuiteve te Bregdetit ...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | www.sosblogs.com