MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Empty
MesazhTitulli: Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe"   Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Icon_minitimeWed Aug 27, 2008 3:32 pm

Te nderuar Forumist,

mund te me thoni si pergjigjeni kur ju pyesin se ne cilen Familje ben pjese gjuha shqipe?

Do deshiroja qe ndonje specilist i gjuhes shqipe te me pergjigjej ose te bente ndonje minikerkim se nuk ndihem e sigurt me pergjigjen qe ju jap te tjereve.

Une them: "Gjuha shqipe ben pjese ne familjen indo-europiane te gjuheve" (?) Pastaj kur me pyesin nga i ka rrenjet ; them: "nga ilirishtja gjuhe e vjeter e ballkanit".
Me jepni ngonje pergjigje me bindese, sepse kjo qe jap une as veten time nuk bind.

Kush ka mbaruar per Gjuhe Shqipe?

Forca!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
era
Antar i respektuar
era

Numri i postimeve : 311
Join date : 08/05/2008

Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Empty
MesazhTitulli: Re: Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe"   Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Icon_minitimeWed Aug 27, 2008 7:11 pm

o buqe kush ka filluar thuaj se kush ka mbaruar si dihet emri me, eshte harruar. Very Happy

meqe ra muabeti sjam eksperte e gjuhes shqipe kshuqe po rri ne heshtje edhe pse shumicen e rasteve pergjigjem si ti.

hajt pra ta gjejme kte qe ka mbaruar per gjuhe shqipe.
radha.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
TAPA-aka-EPPK
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
TAPA-aka-EPPK

Numri i postimeve : 198
Join date : 10/05/2008
Location : Kuala-Peqin (Malaysia)

Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Empty
MesazhTitulli: Re: Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe"   Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Icon_minitimeThu Aug 28, 2008 5:24 am

Nji dite rastesisht duke pare ne internet me del nji pem me te gjitha gjuhet e europes...ku gjuha shqipe ishte me e vjeter e di qe e kam rujt diku por sa ta gjej po e postoj... pastaj se per ca familje se kam iden se skam qen i mire ne gjuh megjithse une skam qen i mire as me i lend..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://peqini.com
polskaALB
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
polskaALB

Numri i postimeve : 146
Join date : 09/05/2008
Age : 34

Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Empty
MesazhTitulli: Re: Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe"   Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Icon_minitimeFri Aug 29, 2008 12:11 pm

GJUHA SHQIPE NUK BEN PJESE NE NDONJE GRUP ,SIC JAN GRUPET LATINE,SLLAVE ETJ ETJ ...GJUHA SHQIPE ESHTE ME VETE SIC ESHTE GJUHA GREKE,DMTH NUK KA GJUHE TE NGJASHME...SHUME MIRE MUND TI THONI QE GJUHA SHQIPE BEN PJES NE FAMILJEN E GJUHEVE INDO-EUROPIANE ,POR NUK KA ASNJE GJUHE TE PERAFERT....KESHTU I THEM UNE...

JA DHE PEMA E TAPE...

Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" GjuhetIndoEuropiane
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.peqini.com
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Empty
MesazhTitulli: Re: Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe"   Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Icon_minitimeFri Aug 29, 2008 4:24 pm

Flm per pemen. Sh. xhentil!!!

E dija qe bente pjese ne familjen indo-europiane, porse mund te me thoj dikush nese edhe pellazget e kane folur kete gjuhe.

Te mirepritura jane edhe burimet e sakta.
Te me falin specialistet per injorancen!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
polskaALB
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
polskaALB

Numri i postimeve : 146
Join date : 09/05/2008
Age : 34

Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Empty
MesazhTitulli: Re: Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe"   Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Icon_minitimeSat Aug 30, 2008 12:49 pm

Burbuqe shkruajti:
Flm per pemen. Sh. xhentil!!!

E dija qe bente pjese ne familjen indo-europiane, porse mund te me thoj dikush nese edhe pellazget e kane folur kete gjuhe.

Te mirepritura jane edhe burimet e sakta.
Te me falin specialistet per injorancen!!!

Ju lutem..

Gjuha shqipe rrjedh nga ilirishtja dhe jan shume hipoteza qe vertetojn se iliret rrjedhin nga pellazget ..cka do te thote qe shqipja rrjedh nga pellagjishtja...por duhet te dish qe akoma nuk eshte vertetuar 100 % ne lidhje me pellazget..por te gjithe studiuesit mednoj qe shqipja eshte e tille....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.peqini.com
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Empty
MesazhTitulli: Re: Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe"   Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Icon_minitimeSat Aug 30, 2008 5:53 pm

Po thua qe nuk eshte vertetuar qe iliret jane pasardhesite pellazgeve, apo gaboj???

Nese di ndonje burim, psh kush ka folur kete gjuhe etj, ma thuaj. Kam degjuar, porse per fat te keq nuk e kam vertetuar, qe Herodoti ka folur per nje popull ne ballkan qe flet, nje gjuhe tipike, dhe qe jane pagan. Di ndonje gje?''
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
polskaALB
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
polskaALB

Numri i postimeve : 146
Join date : 09/05/2008
Age : 34

Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Empty
MesazhTitulli: Re: Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe"   Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Icon_minitimeSun Aug 31, 2008 11:39 am

Burbuqe shkruajti:
Po thua qe nuk eshte vertetuar qe iliret jane pasardhesite pellazgeve, apo gaboj???

Nese di ndonje burim, psh kush ka folur kete gjuhe etj, ma thuaj. Kam degjuar, porse per fat te keq nuk e kam vertetuar, qe Herodoti ka folur per nje popull ne ballkan qe flet, nje gjuhe tipike, dhe qe jane pagan. Di ndonje gje?''

Shiko problem ime i madh tani ketu qendrron sepse jan shume hipoteza...ku disa thone qe greket jan pasardhes te pellazgeve disa te tjer thone qe si iliret dhe greket jan pasardhes te pellazgeve ndersa disa te tje te cilat jan ne shumice thone qe VETEM ILIRET JAN PASARDHESIT E PELLAZGEVE...

P.S.po flas vetem per popujt e mbijetuar..nuk po permend thrraket etj etj..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.peqini.com
polskaALB
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
polskaALB

Numri i postimeve : 146
Join date : 09/05/2008
Age : 34

Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Empty
MesazhTitulli: Re: Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe"   Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Icon_minitimeSun Aug 31, 2008 11:45 am

Burbuqe besoj qe ky material te sqaron shume gjera..

Gjuha shqipe eshte nje nga gjuhet me te vjetra te Ballkanit por eshte dokumentuar mjerisht shume vone (shek. XVI e ketej ).
Sic eshte vertetuar tashme perfundimisht , ajo perben nje dege te vecante te familjes gjuhesore indoevropiane , por nuk ka lidhje birėrie me asnje nga gjuhet e kesaj familje , me gjithe aferinė ne sistemin gramatikor e sidomos ne leksik me to. Albanologet e shquar siq jane Gustav Meiher , Norbert Jokli dhe Eqrem Ēabej me studimet e tyre te shumta dhe te gjera hodhen ne drite shkenctarisht prejardhjen e vertet te gj. sh. dhe vendin e saj qe i takon ne familjen indoevropiane . Keta linguiste duke ndjere mungesen e madhe te mbishkrimeve te Ilirishtes me anen e metodes se krahasimeve etimologjike dhe ortografike arriten ne perfundim se e vetmja gjuhe qe arrijme te japin kuptimet e vendeve , lumenjeve , qyteteve te Ilirve te lashte eshte Gjuha Shqipe , prandaj sote pranohet plotesishte qe shqipja e sotme qe flasim ne rrjedhe nga nje nene dialekt i Ilirishtes se vjeter . Ketu kujtoni : Dardani-dardhe ,
Berat - bardhe , Lisus - lezhe , Butrint - burim etj , etj
Gjithashtu vlen te theksohet se Gjuha e sotme shqipe ka nje strukture gramatikore sintetike-analitike qe perveq tipareve te perbashketa me gjuhet tjera indoeu.... ka edhe tipare te veqanta qe jane pasoj e evolucionit historik te saj si p. sh.
- lakimi ne dy trajta tek emri (shoku - i, e shokut )
-prania e dy klasave te mbiemrave , te nyjshem dhe te panyjshem , dukuri kjo qe nuk e ka asnje gj. tjeter indoeu...(jemi mire - vajza te mira etj etj )
- krijimi i kundervenies trajta te plota - trajta te shkurta te peremrave vetore (keta djem - per ta jap jeten etj etj
-prania e pasur kunderveniesh te karakterit modal (menyrat deftore , habitor , lidhore urdherore , deshirore dhe kushtore ).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.peqini.com
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Empty
MesazhTitulli: Re: Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe"   Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Icon_minitimeSun Aug 31, 2008 12:58 pm

Ky qenka artikull interesant.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Empty
MesazhTitulli: Re: Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe"   Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe" Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ciles Familje i perket "Gjuha Shqipe"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: ē'eshtja kombetare :: Gjuha shqipe-
Kėrce tek:  
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions