MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Kartat e identetit dhe pasaportat biometrike, shpėrndarja nis nė fillim tė 2009-s

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

Kartat e identetit dhe pasaportat biometrike, shpėrndarja nis nė fillim tė 2009-s Empty
MesazhTitulli: Kartat e identetit dhe pasaportat biometrike, shpėrndarja nis nė fillim tė 2009-s   Kartat e identetit dhe pasaportat biometrike, shpėrndarja nis nė fillim tė 2009-s Icon_minitimeMon Jul 21, 2008 2:44 pm

Kartat e identetit dhe pasaportat biometrike, shpėrndarja nis nė fillim tė 2009-s Dvojaz10Bazuar nė skemėn e kėtij procesi, 356 zyra do t’i atashohen zyrave tė Gjendjes Civile nė tė gjithė vendin, tė cilave do t’u vijnė nė ndihmė qytetarėve pėr tė plotėsuar formularėt pėr pajisjen me dokumentet e identifikimit, duke marrė pėr bazė tė dhėnat nga regjistri elektronik themeltar i shtetasve shqiptarė, qė ėshtė nė pėrfundim e sipėr. Ēdo qytetar do tė plotėsojė njė formular pėr pajisjen me letėrnjoftim dhe pasaportė, do tė depozitojė nė sistem shenjat e gishtave dhe njėkohėsisht fotografinė biometrike.

Nė zgjedhjet parlamentare tė vitit 2009, tė gjithė shqiptarėt do tė jenė tė pajisur me karta identiteti dhe pasaporta biometrike, dokumente me njė cilėsi tė lartė sigurie qė kėrkohen edhe nga Bashkimi Evropian pėr lėvizjen e lirė tė qytetarėve shqiptarė nė vende tė ndryshme tė botės. Nė mbledhjen e para disa ditėve nė Komisionin e Integrimit nė Kuvend, Ministri i Brendshėm, Bujar Nishani deklaroi se “parashikohet qė nė fillim tė vitit tė ardhshėm, tė jemi gati pėr tė filluar prodhimin dhe shpėrndarjen e kėtyre dokumenteve, mjaft tė rėndėsishme pėr njė proēes normal zgjedhor”. Qendra e personalizimit tė tė dhėnave me qėllim prodhimin e kėtyre dokumenteve, qendėr e cila do tė ngrihet nė Tiranė dhe do tė funksionojė nėpėrmjet njė netėork-u, do tė jetė dhe pika qė do tė mbledhė tė dhėnat personale tė qytetarėve shqiptarė qė do tė pajisen me karta identiteti dhe pasaporta biometrike. Bazuar nė skemėn e kėtij procesi, 356 zyra do t’i atashohen zyrave tė Gjendjes Civile nė tė gjithė vendin, tė cilave do t’u vijnė nė ndihmė qytetarėve pėr tė plotėsuar formularėt pėr pajisjen me dokumentet e identifikimit, duke marrė pėr bazė tė dhėnat nga regjistri elektronik themeltar i shtetasve shqiptarė, qė ėshtė nė pėrfundim e sipėr. Ēdo qytetar do tė plotėsojė njė formular pėr pajisjen me letėrnjoftim dhe pasaportė, do tė depozitojė nė sistem shenjat e gishtave dhe njėkohėsisht fotografinė biometrike. “Tė gjitha kėto tė dhėna do tė transferohen on-line, nga zyrat pėrkatėse pranė qendrės sė personalizimit tė tė dhėnave qė ėshtė nė Tiranė”, shpjegoi ministri Nishani. Sistemi ėshtė i aftė qė brenda 8- 10 sekonda tė bėjė pėrpunimin e tė dhėnave tė ēdo qytetari, tė verifikojė dhe konfirmojė kėto tė dhėna. Nė rast se tė dhėnat janė tė rregullta, ato i kalojnė automatikisht sektorit tė prodhimit tė letėrnjoftimit dhe tė pasaportės biometrike, prodhim i cili nuk zgjat mė shumė se dy ose tre ditė sipas sistemit. Mė pas kjo pasaportė i shkon qytetarėve. “Pasaportat biometrike do tė jenė tė pajisura me tė gjithė elementėt e sigurisė. Ato do tė jenė tė integruara me tė gjitha sistemet e verifikimit tė dokumenteve tė identitetit tė tė gjitha vendeve tė Bashkimit Europian”- konfirmoi ministri Nishani. Narta e identitetit do t’i kushtojė njė qytetari 1100 lekė tė reja, ndėrsa pasaporta biometrike, e pajisur edhe me njė ēip elektronik, do tė kushtoj 5 mijė lekė, aq sa kushton dhe pasaporta aktuale. Procesi i pajisjes sė qytetarėve shqiptarė me karta identiteti dhe pasaporta biometrike parashikohet tė shoqėrohet me njė sėrė aktesh nėnligjore, brenda tė cilave pritet tė pėrfshihen dhe masa shtrėnguese dhe proceduriale pėr ata qytetarė qė nuk pajisen me kėto dokumente. Pėrsa i pėrket pasaportave ekzistuese, burime zyrtare nga Ministria e Brendshme, thanė se ende nuk ėshtė vendosur se ēdo tė bėhet me to. Vendimi pėrfundimtar do tė merret menjėherė pasi tė fillojė aplikimi pėr pasaportat e reja biometrike.
gazeta 55
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Kartat e identetit dhe pasaportat biometrike, shpėrndarja nis nė fillim tė 2009-s
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions