MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Ja projektet nė rrugėt e Shqipėrisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

Ja projektet nė rrugėt e Shqipėrisė Empty
MesazhTitulli: Ja projektet nė rrugėt e Shqipėrisė   Ja projektet nė rrugėt e Shqipėrisė Icon_minitimeSat Jul 19, 2008 12:00 pm

Ministria e Punėve Publike do tė menaxhojė fondin prej 1.6 miliard lekė

Pėr pjesėn e dytė tė vitit janė rreth 120 projekte qė do tė zbatohen

Rreth 1.6 miliard lekė do tė jetė fondi pėr projektet nė rrugėt kombėtare dhe dytėsore nė vend. Ky fond do tė menaxhohet nga ana e Ministrisė sė Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacioneve, e cila njofton se janė rreth 120 projekte nė zbatim. Nė rrugėt kombėtare, por edhe ato dytėsore nė vendin tonė, veē projekteve qė po zbatohen pritet tė nisin edhe tė tjera projekteve me synim pėrmirėsimin e infrastrukturės rrugore. Burime nga Ministria e Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit theksojnė se nė Buxheti i Shtetit janė planifikuar pėr kėtė vit rreth 1.6 miliard lekė pėr kėto projekte.

Projektet

Veprat publike, njė pjesė e mirė e tė cilave do tė pėrfundojnė kėtė vit, janė ato nė Juglindje tė vendit. Bėhet fjalė pėr akset rrugore Korēė–Qafė Plloēė, Bllatė–Bulqizė, rruga e Bregut dhe njė sėrė rrugėsh tė tjera nė zhvillim e sipėr. Ndėr kėto projekte ai pėr sistemimin dhe asfaltimin e Gjirit tė Lalzit, pėr tė cilin ėshtė lidhur kontrata tashmė, kap shifrėn e 183 993 milionė lekėve dhe projekti pėr sistemimin dhe asfaltimin e rrugės Shkozet–Durrės nga zona e Kėnetės nė Durrės, pėr tė cilėn ėshtė lidhur kontrata, do tė financohen plot 142 448 milionė lekė. Sipas tabelės bashkėngjitur janė tė reflektuara emėrtimet e projekteve nė rrugėt kombėtare dhe vlera totale e financimit tė tyre nė milionė lekė.

Projekti gjigant

Nė buxhetin shtesė nuk ėshtė pėrfshirė asgjė nga tė ardhurat e privatizimeve tė disa prej shoqėrive shtetėrore si ARMO dhe OSSH, tė cilat do tė shkojnė tėrėsisht pėr financimin e rrugės Rrėshen–Kalimash. Sipas Ministrisė sė Financave, buxheti shtesė realizohet pėr herė tė tretė kėtė vit, por financimi i rrugės Durrės–Kukės do tė arrijė nė mė shumė se 750 milionė euro, njė shifėr pėr projektin gjigant, qė po merr pjesėn dėrmuese tė Buxhetit tė Shtetit. “Ne po shpenzojmė 8 pėr qind tė GDP-sė pėr njė rrugė, pėr njė vepėr tė vetme”, - ka deklaruar ministri i Financave Ridvan Bode. Prodhimi i brendshėm bruto kėtė vit ėshtė mė shumė se 1 072 miliardė lekė, qė do tė thotė se 750 milionė euro ėshtė konkretisht 8-pėrqindėshi i kėsaj shume. Rruga Durrės–Kukės ėshtė parashikuar tė pėrfundojė nė fund tė vitit 2009 dhe ėshtė njė prej premtimeve mė tė bujshme tė qeverisė Berisha.

Rrugėt kombėtare Vlera nė milionė lekė

1. Sistemim dhe asfaltim rruga Pukė–Fushė-Arrėz 29 974

2. Sistemim dhe asfaltim rruga Pukė–Gomsiqe 9 505

3. Sistemim dhe asfaltim rruga nė Gjirin e Lalzrit

(K. Lidhur) 183 993

4. Sistemim dhe asfaltim i rrugės Traget–Fierzė 85 176

5. Sistemim dhe asfaltim i rrugės Gjegjan–Hadroj 6 974

6. Sistemim dhe asfaltim i rrugės Shkozet–Durrės

(Nga zona e Kėnetės Durrės) (k.lidhur) 142 448

7. Sistemim dhe asfaltim i rrugės Milot–Klos 9 840

8. Sistemim dhe asfaltim i rrugės Tiranė–Ibė 19 938

9. Sistemim dhe asfaltim i rrugės Ibė–Elbasan 19 864

10. Riveshje dhe sistemim, asfaltim

i rrugės Klos–Maqellarė 59 300

11. Sistemim dhe asfaltim i rrugės sė Liqenasit

(vazhdimi) 150 000

12. Sistemim dhe asfaltim i rrugės Shėnavlash–-Rinia 30 000

13. Sistemim dhe asfaltim i rrugės Laē–Kisha e Shėn Ndout 66 277

14. Sistemim dhe asfaltim i rrugės Krutje–Fier-Shegan 100 000

15. Sistemim dhe asfaltim i rrugės Dedaj–Bogė

(Kontratė e lidhur) 123 000

16. Sistemim dhe asfaltim i rrugės Banjė–Drizė

(Kontratė e lidhur) 10 000

17. Sistemim dhe asfaltim i rrugės nė Shkozet 13 414

18. Sistemim dhe asfaltim i rrugės Librazhd–Q. Studė

Loti 1 60 000

19. Sistemim dhe asfaltim i rrugės Laē–Patok

(Superstradė-plazh) 18 620

20. Sistemim dhe asfaltim i rrugės Bajram Curri–Has

segmenti Rragam–Kam Tropojė, Loti 1 50 000

21. Sistemim dhe asfaltim i rrugės Bajram Curri–Has

segmenti Rragam–Kam Tropojė, Loti 2 50 000

22. Sistemim dhe asfaltim i rrugės Dardhė –Ura e Drinit (Fierzė), Loti 1 50 000

23. Sistemim dhe asfaltim i rrugės Dardhė–

Ura e Drinit (Fierzė), Loti 2 50 000

24. Sistemim dhe asfaltim i rrugės nė hyrje tė Lazaratit

(Vazhdimi) 15 400

25. Sistemim dhe asfaltim i rrugės Ura e Drinit,

Ura e Bunės, Shkodėr 73 000

26. Pėrmirėsimi i shtresės sė superstradės Tiranė–Durrės dhe sistemimi i kanaleve anėsore 50 000

27. Sistemim dhe asfaltim i rrugės Lezhė–Tale 40 000

28. Sistemim dhe asfaltim i rrugės sė Gjinarit, Elbasan 50 000

gazeta metropol
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Ja projektet nė rrugėt e Shqipėrisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Lajme te portalit-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions