LUSHNJA PORTAL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?

Shko poshtė 
+9
Ledi
bledar
Burbuqe
polskaALB
era
NIKO
TAPA-aka-EPPK
Erxhi
Mel C
13 posters

ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?
po
Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Vote_lcap0%Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Vote_rcap
 0% [ 0 ]
jo
Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Vote_lcap94%Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Vote_rcap
 94% [ 16 ]
sme ka ndodh ndonjehere
Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Vote_lcap6%Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Vote_rcap
 6% [ 1 ]
Totali i votave : 17
 

AutoriMesazh
Mel C
Moderatore
Moderatore
Mel C


Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 33
Location : me zemer ne Lushnje jam

Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Empty
MesazhTitulli: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Icon_minitimeWed Jul 16, 2008 6:45 pm

Ju ka ndodh ndonjehere qe te ndiheni ne siklet kur flisni shqip ne shtet te huaj ose te tregoni qe jeni shqiptar?
pse nqs po dhe pse nqs jo?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
Erxhi
Antar i ri
Antar i ri
Erxhi


Numri i postimeve : 10
Join date : 22/06/2008
Location : usa

Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Empty
MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Icon_minitimeWed Jul 16, 2008 7:33 pm

fareeeee, un shqip ia kepus, dhe ne pun flas shqip po pata shqiptar , amerikanet ankohen tek manaxheri, cfare ke ia bej un nuk di anglisht Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
TAPA-aka-EPPK
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
TAPA-aka-EPPK


Numri i postimeve : 198
Join date : 10/05/2008
Location : Kuala-Peqin (Malaysia)

Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Empty
MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Icon_minitimeThu Jul 17, 2008 8:05 am

jam Krenar per gjuhen tone dhe krenohem sepse kemi gjuhen me te vjeter ne ballkan....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://peqini.com
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO


Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 37
Location : Genova

Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Empty
MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Icon_minitimeThu Jul 17, 2008 12:37 pm

KEtu ku jame une jemi shume student shqiptar ne nje vend , pothuaj rreth fakulteteve .
Saqe kur shkojme ne bibliotek per te studiuar ,italianve u duket vetja te huaj , TAni biles kane filluar edhe ata te mesojn fjale shqip .

Ketu jo vetem une por asnje shqiptar nuk flet italisht , siē thash edhe me siper edhe italianet i pershendesim ne shqip sepse i kuptojn!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
era
Antar i respektuar
era


Numri i postimeve : 311
Join date : 08/05/2008

Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Empty
MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Icon_minitimeThu Jul 17, 2008 2:25 pm

sme vjen turp fare....kur jam me bashkatdhetaret e mi as qe e ve re se ku ndodhem e se cfar gjuhet flitet aty,pasi flas ghuhen time dhe kaq... kur jam pastaj me te huajt detyrohem te flas gjuhen e tyre dhe u mesoj ndonje fjale shqip...do u duhet jo per gje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mel C
Moderatore
Moderatore
Mel C


Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 33
Location : me zemer ne Lushnje jam

Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Empty
MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Icon_minitimeFri Jul 18, 2008 7:26 pm

Vdekja ime ishte kur flisja greqisht ne Greqi me shqiptar booo pale kur shifja shqiptaret qe flisnin greqisht me njera tjetren per mos tu dukur si shqiptare

Une ne shkolle me ndalohej te flisja shqip me shqiptaret megjithate une flisja dhe kur me degjonte ndonje mesues i thoja qe flas shqip per mos te harruar gjuhen amtare Laughing
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
polskaALB
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
polskaALB


Numri i postimeve : 146
Join date : 09/05/2008
Age : 38

Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Empty
MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Icon_minitimeSat Jul 19, 2008 11:44 am

me te ardh turp qe flet gjuhen tende eshte gjeja me mizore...une ndjehem krenar kur flas shqip...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.peqini.com
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres



Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Empty
MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Icon_minitimeThu Aug 28, 2008 6:25 pm

Mua pyetja me duket pak absurde te jem e sinqerte!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bledar
Antar i ri
Antar i ri



Numri i postimeve : 11
Join date : 09/11/2008
Age : 38
Location : firenze

Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Empty
MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Icon_minitimeSun Nov 09, 2008 5:56 am

jam nga lu dhe jetoj ne firenze,ketu jo vetem mua po asnjerit nuk i vjen turp te flasi shqip.ndonjeher me duket sikur jam ne shqiperi se edhe italianet i degjon te thon mirmengjes...hahahah gallat fare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Ledi


Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 41
Location : Athens

Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Empty
MesazhTitulli: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Icon_minitimeSun Nov 09, 2008 2:20 pm

Unė studioj ne universitetin e Patrės, ne Greqi. Kėtu jemi njė shoqėri e madhe, te cilėt flasim shqip me njėri tjetrin.Por ėshte njė pjes e vogėl tė cilėt jo vetėm qė nuk flasin, por nuk tregojn qė jan shqiptar. Mendoj qė ky ėshtė njė problem i cili vazhdon tė eksistoj akoma kėtu nė Greqi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO


Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 37
Location : Genova

Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Empty
MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Icon_minitimeWed Nov 12, 2008 5:39 pm

ledi shkruajti:
Unė studioj ne universitetin e Patrės, ne Greqi. Kėtu jemi njė shoqėri e madhe, te cilėt flasim shqip me njėri tjetrin.Por ėshte njė pjes e vogėl tė cilėt jo vetėm qė nuk flasin, por nuk tregojn qė jan shqiptar. Mendoj qė ky ėshtė njė problem i cili vazhdon tė eksistoj akoma kėtu nė Greqi.

Kjo qe thot bledi qendron se me ka ndodhur edhe mua qe ndonje shqiptare te me flasi italisht .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
grace
Antar i ri
Antar i ri
grace


Numri i postimeve : 11
Join date : 09/11/2008

Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Empty
MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Icon_minitimeWed Nov 12, 2008 7:49 pm

Po talleni, jam krenare me qene shqiptare, vetem shqip mor kudo qe jam,
kuptohet ata qe sme kuptojne shqip u flas english,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO


Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 37
Location : Genova

Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Empty
MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Icon_minitimeThu Nov 13, 2008 2:01 pm

Ke te drejt e grace, po hajde e flit me disa ketej te cilet sa kaluan kufirin u duket sikur kane kapur qellin me dore .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
grace
Antar i ri
Antar i ri
grace


Numri i postimeve : 11
Join date : 09/11/2008

Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Empty
MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Icon_minitimeThu Nov 13, 2008 4:38 pm

Hey Niko, po pse se di ti qe ata qe mezi presin te kalojne kufirin e te harrojne se kush jane, jane vetem njerez pa identitet dmth sjane te mire as per reclicle.

Kiss.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO


Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 37
Location : Genova

Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Empty
MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Icon_minitimeFri Nov 14, 2008 12:45 am

Persa i perket fenomenit shqiptare - shqiptare qe nuk flasin shqip...piksepari eshte mungeseeee e theksuar kulture, por ka plot prinder shqiptare qe i flasin femijve te tyre gjuhe te huaja ne menyre qe mos e perdorin shqipen(duke menduar qe nuk do kthehen ndonje here ne shqiperi e s'ka perse i duhet te mesojne shqip..Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? CheesyVery Happy:D).Kategori tjeter jane ato "inteligjente" te cilet duke mos folur shqip e quajne veten te emancipuar ne shoqeri.


Per te qene ne teme: Ju kur shikoni te tilla gjera u keni mare ndonjehere guximin ti qortoni keta persona?
Nese po ?far u keni thene?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
grace
Antar i ri
Antar i ri
grace


Numri i postimeve : 11
Join date : 09/11/2008

Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Empty
MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Icon_minitimeFri Nov 14, 2008 4:56 pm

Pershendetje,

Une kam nje vajze qe sapo mbushi nje vjec, dhe gjithmone duke patur parasysh arbereshet qe e ruajten gjuhen shqipe per kaq e kaq vite, nuk eshte e thene te kthehesh ne Shqiperi a jo, e para gjuha e nenes eshte identeti prej nga vjen dhe e dyta njohurite skane fund, sa me shume te dish aq me i pregatitur je per jeten.

Pyet per te qortuar keta njerez qe nuk flasin shqip, nuk ia vlen te marresh guxim e te ulesh ne nivelin e tyre, ne fund te fundit eshte nje bote e lire dhe secili ben zgjedhjen e tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skorpios
Antar i ri
Antar i ri



Numri i postimeve : 2
Join date : 15/02/2009

Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Empty
MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Icon_minitimeTue Feb 17, 2009 10:33 pm

jo une nuk kam turp te flase gjuhen time perkundrazi me pelqen dhe ndonje here i beje dhe lemsh (i ngaterroj)..... hop bam
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Alipasha
Antar i ri
Antar i ri
Alipasha


Numri i postimeve : 14
Join date : 20/06/2009

Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Empty
MesazhTitulli: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Icon_minitimeMon Jul 06, 2009 4:28 pm

Aspak! Perndryshe do te isha bukeshkale, i pander. Une ua kam kerkuar edhe femijeve te mi qe ne mes te te huajve mos ta fshehin qe jane shqiptare, ta mbrojne dinjitetin e shqiptarit dhe mos ta ulin koken.
Me vjen shume keq (gje qe e kam kundershtuar me force) kur kam degjuar nga shqiptare thenie te tilla: "Nje shqiptar me pak nje hall me pak", ... "Shqiptaret jane rrace m...". Ndersa ne traget degjon mamaēka te reja qe u flasin femijeve te tyre ne gjuhe te huaj...
Si duket erdhi koha e RILINDESVE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond


Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 46
Location : Athine.

Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Empty
MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Icon_minitimeTue Jul 07, 2009 7:04 pm

Eshte teper e rende karshi nje kombi ti behej kjo pyetie dhe aqe me keq per ne shqiptaret, pasi kjo automatikishte nenkupton indiferentizmin dhe mohimin e vetevetes dhe kerkon te mbush ate boshllek te cilin ne e kami ndihmuar te jete i tille, pra BOSH.
Te pakten persa i perket emigranteve shqiptare qe jetojne ne Greqi, u mbetet shume per te bere, kjo eshte kryesoria, pasi edhe kushtet ketu ishin te atilla qe nuk ishin aqe volitshme per te pare anen e identitet, por teper te ashpra, saqe ne te shumten e rasteve behej fjale per vete egzistenc dhe mbijetim.
Do pajtohem me komentin e Alipashes kur thote se: Si duket erdhi koha e RILINDESVE...
Kjo gje vihet re ndjeshem ne Greqi kohet e fundit, pasi kushtet dhe perballimi karshi nesh nga populli vendas, jane besoj me "njerzore" dhe te ndryshme me te dikurshmet.
Megjithate kurr nuk do ta leshoja veten time dhe te isha dakorte qe une te mohoja veteveten dhe gjuhen e nenes...
Do doja te vecoja vetem frymen PATRIOTIKE...!?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://Lushnja.com
Sponsored content





Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Empty
MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit? Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ndihme shqiptareve qe duan te studiojne jashte shtetit
» Normat kanunore dhe ligjet e shtetit
» happy birthday per njerez jashte forumit
» Berisha takon Obamen: Se shpejti vjen ne Shqiperi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: ē'eshtja kombetare :: Emigrimi-
Kėrce tek:  
Free forum | ©phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions