MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?

Shko poshtė 

ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?
po
0%
 0% [ 0 ]
jo
94%
 94% [ 16 ]
sme ka ndodh ndonjehere
6%
 6% [ 1 ]
Totali i votave : 17
 

AutoriMesazh
Mel C
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 27
Location : me zemer ne Lushnje jam

MesazhTitulli: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Wed Jul 16, 2008 6:45 pm

Ju ka ndodh ndonjehere qe te ndiheni ne siklet kur flisni shqip ne shtet te huaj ose te tregoni qe jeni shqiptar?
pse nqs po dhe pse nqs jo?

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Erxhi
Antar i ri
Antar i ri
avatar

Numri i postimeve : 10
Join date : 22/06/2008
Location : usa

MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Wed Jul 16, 2008 7:33 pm

fareeeee, un shqip ia kepus, dhe ne pun flas shqip po pata shqiptar , amerikanet ankohen tek manaxheri, cfare ke ia bej un nuk di anglisht Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
TAPA-aka-EPPK
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 198
Join date : 10/05/2008
Location : Kuala-Peqin (Malaysia)

MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Thu Jul 17, 2008 8:05 am

jam Krenar per gjuhen tone dhe krenohem sepse kemi gjuhen me te vjeter ne ballkan....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://peqini.com
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Thu Jul 17, 2008 12:37 pm

KEtu ku jame une jemi shume student shqiptar ne nje vend , pothuaj rreth fakulteteve .
Saqe kur shkojme ne bibliotek per te studiuar ,italianve u duket vetja te huaj , TAni biles kane filluar edhe ata te mesojn fjale shqip .

Ketu jo vetem une por asnje shqiptar nuk flet italisht , siē thash edhe me siper edhe italianet i pershendesim ne shqip sepse i kuptojn!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
era
Antar i respektuar
avatar

Numri i postimeve : 311
Join date : 08/05/2008

MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Thu Jul 17, 2008 2:25 pm

sme vjen turp fare....kur jam me bashkatdhetaret e mi as qe e ve re se ku ndodhem e se cfar gjuhet flitet aty,pasi flas ghuhen time dhe kaq... kur jam pastaj me te huajt detyrohem te flas gjuhen e tyre dhe u mesoj ndonje fjale shqip...do u duhet jo per gje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mel C
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 27
Location : me zemer ne Lushnje jam

MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Fri Jul 18, 2008 7:26 pm

Vdekja ime ishte kur flisja greqisht ne Greqi me shqiptar booo pale kur shifja shqiptaret qe flisnin greqisht me njera tjetren per mos tu dukur si shqiptare

Une ne shkolle me ndalohej te flisja shqip me shqiptaret megjithate une flisja dhe kur me degjonte ndonje mesues i thoja qe flas shqip per mos te harruar gjuhen amtare Laughing

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
polskaALB
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 146
Join date : 09/05/2008
Age : 32

MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Sat Jul 19, 2008 11:44 am

me te ardh turp qe flet gjuhen tende eshte gjeja me mizore...une ndjehem krenar kur flas shqip...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.com
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Thu Aug 28, 2008 6:25 pm

Mua pyetja me duket pak absurde te jem e sinqerte!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
bledar
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 11
Join date : 09/11/2008
Age : 32
Location : firenze

MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Sun Nov 09, 2008 5:56 am

jam nga lu dhe jetoj ne firenze,ketu jo vetem mua po asnjerit nuk i vjen turp te flasi shqip.ndonjeher me duket sikur jam ne shqiperi se edhe italianet i degjon te thon mirmengjes...hahahah gallat fare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
avatar

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 36
Location : Athens

MesazhTitulli: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Sun Nov 09, 2008 2:20 pm

Unė studioj ne universitetin e Patrės, ne Greqi. Kėtu jemi njė shoqėri e madhe, te cilėt flasim shqip me njėri tjetrin.Por ėshte njė pjes e vogėl tė cilėt jo vetėm qė nuk flasin, por nuk tregojn qė jan shqiptar. Mendoj qė ky ėshtė njė problem i cili vazhdon tė eksistoj akoma kėtu nė Greqi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Wed Nov 12, 2008 5:39 pm

ledi shkruajti:
Unė studioj ne universitetin e Patrės, ne Greqi. Kėtu jemi njė shoqėri e madhe, te cilėt flasim shqip me njėri tjetrin.Por ėshte njė pjes e vogėl tė cilėt jo vetėm qė nuk flasin, por nuk tregojn qė jan shqiptar. Mendoj qė ky ėshtė njė problem i cili vazhdon tė eksistoj akoma kėtu nė Greqi.

Kjo qe thot bledi qendron se me ka ndodhur edhe mua qe ndonje shqiptare te me flasi italisht .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
grace
Antar i ri
Antar i ri
avatar

Numri i postimeve : 11
Join date : 09/11/2008

MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Wed Nov 12, 2008 7:49 pm

Po talleni, jam krenare me qene shqiptare, vetem shqip mor kudo qe jam,
kuptohet ata qe sme kuptojne shqip u flas english,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Thu Nov 13, 2008 2:01 pm

Ke te drejt e grace, po hajde e flit me disa ketej te cilet sa kaluan kufirin u duket sikur kane kapur qellin me dore .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
grace
Antar i ri
Antar i ri
avatar

Numri i postimeve : 11
Join date : 09/11/2008

MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Thu Nov 13, 2008 4:38 pm

Hey Niko, po pse se di ti qe ata qe mezi presin te kalojne kufirin e te harrojne se kush jane, jane vetem njerez pa identitet dmth sjane te mire as per reclicle.

Kiss.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Fri Nov 14, 2008 12:45 am

Persa i perket fenomenit shqiptare - shqiptare qe nuk flasin shqip...piksepari eshte mungeseeee e theksuar kulture, por ka plot prinder shqiptare qe i flasin femijve te tyre gjuhe te huaja ne menyre qe mos e perdorin shqipen(duke menduar qe nuk do kthehen ndonje here ne shqiperi e s'ka perse i duhet te mesojne shqip..Very Happy:D).Kategori tjeter jane ato "inteligjente" te cilet duke mos folur shqip e quajne veten te emancipuar ne shoqeri.


Per te qene ne teme: Ju kur shikoni te tilla gjera u keni mare ndonjehere guximin ti qortoni keta persona?
Nese po ?far u keni thene?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
grace
Antar i ri
Antar i ri
avatar

Numri i postimeve : 11
Join date : 09/11/2008

MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Fri Nov 14, 2008 4:56 pm

Pershendetje,

Une kam nje vajze qe sapo mbushi nje vjec, dhe gjithmone duke patur parasysh arbereshet qe e ruajten gjuhen shqipe per kaq e kaq vite, nuk eshte e thene te kthehesh ne Shqiperi a jo, e para gjuha e nenes eshte identeti prej nga vjen dhe e dyta njohurite skane fund, sa me shume te dish aq me i pregatitur je per jeten.

Pyet per te qortuar keta njerez qe nuk flasin shqip, nuk ia vlen te marresh guxim e te ulesh ne nivelin e tyre, ne fund te fundit eshte nje bote e lire dhe secili ben zgjedhjen e tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
skorpios
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 2
Join date : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Tue Feb 17, 2009 10:33 pm

jo une nuk kam turp te flase gjuhen time perkundrazi me pelqen dhe ndonje here i beje dhe lemsh (i ngaterroj)..... hop bam
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Alipasha
Antar i ri
Antar i ri
avatar

Numri i postimeve : 14
Join date : 20/06/2009

MesazhTitulli: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Mon Jul 06, 2009 4:28 pm

Aspak! Perndryshe do te isha bukeshkale, i pander. Une ua kam kerkuar edhe femijeve te mi qe ne mes te te huajve mos ta fshehin qe jane shqiptare, ta mbrojne dinjitetin e shqiptarit dhe mos ta ulin koken.
Me vjen shume keq (gje qe e kam kundershtuar me force) kur kam degjuar nga shqiptare thenie te tilla: "Nje shqiptar me pak nje hall me pak", ... "Shqiptaret jane rrace m...". Ndersa ne traget degjon mamaēka te reja qe u flasin femijeve te tyre ne gjuhe te huaj...
Si duket erdhi koha e RILINDESVE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
etmond
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   Tue Jul 07, 2009 7:04 pm

Eshte teper e rende karshi nje kombi ti behej kjo pyetie dhe aqe me keq per ne shqiptaret, pasi kjo automatikishte nenkupton indiferentizmin dhe mohimin e vetevetes dhe kerkon te mbush ate boshllek te cilin ne e kami ndihmuar te jete i tille, pra BOSH.
Te pakten persa i perket emigranteve shqiptare qe jetojne ne Greqi, u mbetet shume per te bere, kjo eshte kryesoria, pasi edhe kushtet ketu ishin te atilla qe nuk ishin aqe volitshme per te pare anen e identitet, por teper te ashpra, saqe ne te shumten e rasteve behej fjale per vete egzistenc dhe mbijetim.
Do pajtohem me komentin e Alipashes kur thote se: Si duket erdhi koha e RILINDESVE...
Kjo gje vihet re ndjeshem ne Greqi kohet e fundit, pasi kushtet dhe perballimi karshi nesh nga populli vendas, jane besoj me "njerzore" dhe te ndryshme me te dikurshmet.
Megjithate kurr nuk do ta leshoja veten time dhe te isha dakorte qe une te mohoja veteveten dhe gjuhen e nenes...
Do doja te vecoja vetem frymen PATRIOTIKE...!?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ju vjen turp kur flisni shqip jashte shtetit?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» "Skėnderbeu, Mbreti luftėtar i Shqipėrisė", vjen nė atdhe
» Ismet Ramadani:"Harta e shqipėrisė etnike" si shkas...
» Rozi Theohari: Rihapet Shkolla Shqipe e Lynn-it, Mass
» Gold Ag reagon me njė kėngė patriotike pas ndeshjes Serbi - Shqipėri (VIDEO)
» Kastriot Dervishi: Sinjali i parė i qėndresės antikomuniste nė Shqipėri

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: ē'eshtja kombetare :: Emigrimi-
Kėrce tek:  
Forumotion.com | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Create a blog