MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Historia e lushnjes!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 33
Location : Genova

Historia e lushnjes! Empty
MesazhTitulli: Historia e lushnjes!   Historia e lushnjes! Icon_minitimeFri Jun 27, 2008 12:08 am

Historia e lushnjes! S11Lushnja njihet qe prej vitit 1423 dhe eshte e njohur per mbajtjen e Kongresit te Lushnjes me 21 janar 1920, i cili hodhi themelet e shtetit modern Shqiptar.Vendodhja e qytetit te Lushnjes ka qene dhe do te mbetet nje ure qe lidh pjeset veriore te vendit me ate jugore. Ne zonen e qendres jane edhe objekte te vjetra me vlera historike sikurse eshte Shtepia Muze e Kongresit te Lushnjes,si dhe ndertesa te kultit si ajo e Xhamise se qytetit dhe ndertesa e Kishes.Propozohen qe keto zona te mbeten te paprekura dhe te evidentohet trashegimia kulturore qe ato mbartin. Ndikimi i tyre ne mjedisin e qendres eshte pozitiv pasi keto ndertesa percjellin kulturen dhe rendesine e qytetit te Lushnjes te cilat duhet te ruhen ne gjendje sa me te mire qe te jete e mundur![/size]
Historia e lushnjes! Qytet211
Si qendёr e banuar Lushnja u krijua ne shek.XV dhe quhej “Lusme”. I pari regjistrim dokumentar i popullsisё sё Myzeqesё gjendet nё defterin turk te vitit 1431, ku Myzeqeja kishte 33 fshatra dhe 58 familje kurse Lushnja qё nё kёtё periudhё ishte njё katund na paraqitet me 15 shtёpi dhe 100 banorё. Nё vitin 1850 Lushnja na paraqitet pёrsёri si katund dhe nё kёtё periudhё mori emrin Lushnje nga emri i njёrёs prej grave tё Pashait tё Beratit, Salushes tё cilёs kёtё territor ia bёri si dhuratё. Lushnja filloi te dallohet si qendёr dhe tё marrё njё rёndёsi tё veēantё nё vitin 1970 duke u bёrё qendёr kёmbimi midis tregjeve te Beratit, jugut dhe veriut. Lushnja u bё qendra e tё gjithё krahinёs pёrreth.Rregjistrimet zyrtare pёr herё tё parё i gjejmё nё vitin 1923 ku duke pёrfshirё dhe zonёn e Libofshёs, Lushnja ka 28.348 banorё kurse nё vitin 1937 territori i Lushnjes ka nje siperfaqe 834 km² dhe nje popullsi prej 46.420 banorё. Nga viti 1924-1939 Lushnja pati njё shtesё vetёm prej 18.000 banorё.Gjatё kёtij 15 vjecari ne territorin e Lushnjes erdhёn rreth 500 familje kosovare qё u shpёrndanё nё 30 fshatra, por edhe nga rrethi i Skraparit, pak familje ēamёsh e ēobanёsh. Ardhje qё vazhduan edhe nё vitet ne vazhdim. Rrethi i Lushnjes kishte 63 ēifligje me 11.157ha tokё. Banorёt e kёtyre viteve mbajnё emrin “Myzeqar”qё do tё thotё njerёz me prirje pёr muzikё, fakt i cili vёrtetohet edhe sot kur kёngёt myzeqare janё mё tё mirat dhe mё tё kёrkuarat e kёtij kombi. Qyteti i Lushnjes mori pjesё aktive ne Shpalljen e Pavarsisё mё 1912.Nje moment historik tepёr i rёndёsishёm ёshtё “Kongresi i Lushnjes” qё u mbajt nё 21-31 Janar tё vitit 1920 nё tё cilin Tirana shpallet Kryeqyteti i Shqipёrisё. Nё 14 gusht 1920 nё kёtё qytet u mbajt Kongresi i Arsimit. [size=12] Mori pjesё aktive ne Luftёn Antifashiste –Nacionalēlirimtare dhe nё luftёn pёr pёrmbysjen e sistemit Komunist.
Bashkia lushnje!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.lushnja.com
Alipasha
Antar i ri
Antar i ri
Alipasha

Numri i postimeve : 14
Join date : 20/06/2009

Historia e lushnjes! Empty
MesazhTitulli: Historia e Lushnjes.   Historia e lushnjes! Icon_minitimeThu Jun 25, 2009 6:26 pm

Per prejardhjen e emrit Myzeqe nga muzike nuk me duket bindese. Une kam lexuar se nje variant eshte nga emri Muzaka, te cilet kishin zoterim te tyren Myzeqene. Pershendetje dhe me respekt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Historia e lushnjes!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Rreth lushnjes :: Lushnja dhe lushnjaret-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions