MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Ditėt e poezisė fillojnė me “Lushnja Poezi”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

Ditėt e poezisė fillojnė me “Lushnja Poezi” Empty
MesazhTitulli: Ditėt e poezisė fillojnė me “Lushnja Poezi”   Ditėt e poezisė fillojnė me “Lushnja Poezi” Icon_minitimeThu Jun 26, 2008 5:50 pm

Festivali Ballkanik i Librit ka hapur siparin nė skenėn e teatrit “Vaēe Zela” nė qytetin e Lushnjės. Nė kėtė edicion tė parė tė kėtij
evenimenti tė titulluar “Lushnja Poezi” janė pjesėmarrės shkrimtarė dhe poetė nga tė gjitha qytetet e vendit tonė, ndėrkohė qė
krijimtarinė e tyre do ta paraqesin edhe poet nga Kosova, Mali i Zi dhe Maqedonia. Hapjen e kėsaj veprimtarie me
pėrmasa tė mėdha e bėri kryetari i bashkisė sė qytetit tė Lushnjės Albert Sanxhaku, i cili vlerėsoi punėn e mirė qė ėshtė bėrė nė
organizimin e kėtij festivali. “Lushnja ėshtė njė ndėr qytetet me vlera tė mėdha historike dhe kulturore.
Pėrshėndes fillimin kėtij festivali dhe shpresoj qė “ Lushnja Poezi” tė kthehet nė njė traditė pėr qytetin tonė artdashės”. Mė pas
pėrfaqėsuesi i Strugės ka pėrshėndetur gjithė tė pranishmit qė kishin mbushur sallėn e teatrit “Vaēe Zela”. Ndėrkohė edhe
drejtori i drejtorisė sė kulturės nė bashkinė e Lushnjės Alfred Dhamo e ka vlerėsuar bashkėpunimin e shkėlqyer tė poetėve tė
cilėt kanė sjellė nė qytetin e Lushnjės kulturėn dhe poezinė Ballkanike nėpėrmjet krijimeve tė tyre. “ Kjo ėshtė njė iniciativė pėr
tu vlerėsuar. Falė bashkėpunimit tė mrekullueshėm tė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve dhe punės sė kryebashkiakut
Sanxhaku kemi arritur tė sjellin nė Lushnjė elitėn e krijimtarisė ballkanike. Nėpėrmjet kėtij evenimenti qytetit tė Lushnjės
vazhdojnė ti shtohen vlera tė panumėrta, duke u ngjitur nė skenė artistė elitarė dhe tė pakrahasueshėm nė fushėn e poezisė”,
u shpreh ai. Festivali Ballkanik i librit “Lushnja Poezi” do tė zgjasė pėr tre ditė rresht, ndėrkohė qė kėsaj veprimtarie nuk do ti
mungojnė as surprizat e shumta tė cilat tashmė janė programuar pėr artdashėsit e shumtė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Ditėt e poezisė fillojnė me “Lushnja Poezi”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Kultura :: Letersia-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Latest discussions