MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dy shqiptare nė Miss Universe

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: Dy shqiptare nė Miss Universe   Sun Jun 22, 2008 3:47 pm

Matilda Meēini nga Shkodra, 19 vjeē, 175 cm pėrfaqėson Shqipėrinė nė Miss Universe 2008 qė po mbahet nė Vietnam. Vajza qė nė kėto foto tė konkursit ndėrkombėtar e shohim jo mė me lookun angel por “sauvage”, ėshtė shprehur se ėndrra e saj ėshtė qė tė administrojė njė biznes nė fushėn e modės. Meēini ka marrė pjesė nė Miss International Tourism Queen 2006 por aty nuk ka fituar ndonjė titull. Zana Krasniqi ėshtė shqiptarja e dytė, por nga Prishtina, qė do tė pėrfaqėsojė Kosovėn nė “Miss Universe”. Zana ėshtė 19 vjeē, 170 cm, ėshtė bėrė e njohur me pėrfaqėsimin e Shqipėrisė mė 2006 nė Top Model of the World. Dėshira e Zanės ėshtė qė nė tė ardhmen t’i kushtohet modės si stiliste.

Nata finale e Miss Universe 2008 do tė mbahet mė 14 korrik nė qytetin e Nha Trangut. Njė klip nėntė minuta pėr Vietnamin qė do tė transmetohet live atė natė nė kanalin NBC dhe qė do tė ndiqet nga 13 milionė teleshikues tė SHBA-sė dhe nga 1 bilion shikues tė tjerė nė gati 170 vende tė botės, pėrfshi Vietnamin me popullsinė e tij mbi 80 milionė banorė. Mbi 80 kandidate kanė ardhur prej 3 ditėsh nė Vietnam pėr tė marrė pjesė paraprakisht nė njė sėrė aktivitetesh kulturore dhe bamirėsie nė kryeqytetin e vendit Hanoi dhe nė disa qytete tė tjera.

Finalja organizohet nė qendrėn Crown Convention me 7500 vende qė shumė shpejt ėshtė ndėrtuar me njė investim 7 milionė dollarė. Njė kompani bizhush ėshtė angazhuar pėr tė realizuar kurorėn e Miss Universe 2008, nė vlerėn 200.000-250.000 dollarė. Pėr kėtė aktivitet Vietnami ka pėr tė shpenzuar nė total 15 milionė dollarė. Organizimi i Miss Universe ka pėr qėllim tė shfrytėzojė shanset pėr zhvillimin e turizmit tė kėtij vendi me kulturė tė pasur dhe mijėra vjet histori. Miss Universe ka 50 vjet qė mbahet dhe ėshtė sot njė nga konkurset mė prestigjoze nė botė tė bukurisė femėrore dhe qė organizohet nga Miss Universe Organization me pjesėmarrjen e 80 vendeve. (GAZETA SHEKULLI)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
 
Dy shqiptare nė Miss Universe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Letėrsia shqiptare
» Rritet popullsia shqiptare nė Maqedoni
» ARMATA KOMBĖTARE SHQIPTARE-D E K L A R A T Ė
» Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike
» Nuk kemi besuar se ekziston njė organizim kaq i mirė i FFSHGJ-sė dhe i klubeve shqiptare nė Gjermani

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Ndjenje dhe dashuri :: Revista e lushnja.com-
Kėrce tek:  
Forumotion.com | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | www.sosblogs.com