MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 KANUNI- respekt apo injorance??

Shko poshtė 
AutoriMesazh
era
Antar i respektuar
era

Numri i postimeve : 311
Join date : 08/05/2008

MesazhTitulli: KANUNI- respekt apo injorance??   Thu Jun 19, 2008 4:34 pm

nje nga problemet qe mua me duket tamam per te ardhur keq eshte zbatimi i kanunit te lek dukagjinit: sa e sa njerez jane ngujuar dhe ne gjithe jeten e vet se kane pare diellin jashte, sa te analfabetizuar jan rritur per kte shkak dhe sa re numeruara i kane oret vetem nga dikush tjeter...nuk e di.. ca gjera me duken absurde. kush nga ju mund te me thote dicka ne lidhje me temen??? a ju duket i drejte zbatimi i ktij kanuni??
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sara
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Sara

Numri i postimeve : 124
Join date : 13/05/2008
Age : 63

MesazhTitulli: Re: KANUNI- respekt apo injorance??   Thu Jun 19, 2008 7:15 pm

me then te drejten nuk e di me saktesi se si eshte i shkruar kanunu po me sa kam degjuar e pare me duket injoranc.per gjakmarrjem ēeshtja e ngujimit me duket e pa konceptushme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
NIKO
Administrator
Administrator
NIKO

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 32
Location : Genova

MesazhTitulli: Re: KANUNI- respekt apo injorance??   Thu Jun 19, 2008 7:33 pm

Iniciativa per faljen ose pajtimin e gjakut eshte ndermarre me kohe por eshte teper e veshtire eliminimi i atij kanuni...( qe me eshte dukur idiot gjithmone,me aq sa kam degjuar se nuk e di cfare shkruan ) madje para disa vitesh,nje pajtues gjakrash qe ishte ne bashkepunim me qeverine dhe ojq u vra ne Shkoder vetem per shkak te punes qe bente.E si mund te vritet nje misionar qe mundohet qe ne ato fjamilje mos kete me gjak te derdhur e ngujime ?Nqs duan vertete nje jete me te mire duhet te kuptojne qe jetojne ne nje shtet me ligje dhe nuk eshte nevoja per vetgjygjesi,por eshte korrupsioni ne drejtesi dhe kriminelet qe dalin te pafajshem qe i shtyjne njerezit te ndjekin gjakmarrjen,pasi besimi ne drejtesi ka humbur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
TAPA-aka-EPPK
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
TAPA-aka-EPPK

Numri i postimeve : 198
Join date : 10/05/2008
Location : Kuala-Peqin (Malaysia)

MesazhTitulli: Re: KANUNI- respekt apo injorance??   Fri Jun 20, 2008 7:04 am

Kanunin se kam lexu me thone te drejten por me sa kam degju na ca shok te mij verior...me ngjan si nje injorance e modhe...nuk me pelqen as pak nese nuk do me e fal gjakun mundesh me vraa ate qe te ka vra cfaj ka i gjith katuni me u mbyll diten e vrasjes e astaj familja e me rradh...jam totalisht kundra kanunit te lekes...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://peqini.com
era
Antar i respektuar
era

Numri i postimeve : 311
Join date : 08/05/2008

MesazhTitulli: Re: KANUNI- respekt apo injorance??   Fri Jun 20, 2008 2:49 pm

mbreme ,si per coincidence ,pashe nje emision nga nje tv italian dhe fliste per kanunin,per njerezit e ngujuar. nuk e keni idene sa inat dhe keq qe me vinte pasi jemi ne vitin 2008 dhe shqiptaret zbatojne ca gjera qe jo vetem jane injorance por do thosha me keq. nuk e kuptoj pse i bejne : per zbatim ligji apo krenari(gjithsesi mbetet injorance). por e kam dhe me shtetin tone qe sleviz asnje gisht per te ndryshuar situaten. perderisa ka nje shtet dhe nje kushtetute duhet te marri MASA.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mel C
Moderatore
Moderatore
Mel C

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 28
Location : me zemer ne Lushnje jam

MesazhTitulli: Re: KANUNI- respekt apo injorance??   Sat Jun 21, 2008 2:58 am

shyqyr zoti paskemi qelluar me fat Smile na ka bere zoti lushnjare njerez te bute e te dashur Very Happy e si pranojme hic kto kanunet e me the e te thashe Laughing

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
polskaALB
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
polskaALB

Numri i postimeve : 146
Join date : 09/05/2008
Age : 33

MesazhTitulli: Re: KANUNI- respekt apo injorance??   Wed Jul 09, 2008 2:35 pm

as une nuk eshte se e kam lexuar kanunin por me sa kam degjuar dhe par ndonje emision mund te them se kanuni per kohen ishte shume i mire...ndersa tani eshte komplet pa llogjik..plus qe sduhet te harrojm sot ne shqiperi ai lloj kanuni as qe zbatohet..kanuni e ka te shkruar me sa di une qe nese i ngujuari del me nusen per krahu nuk duhet ta vrases,feijet nuk mund te vriten deri ne nje moshe te caktuar..etj etj...po te zbatoheshin keto rregulla nuk do ishim sot ketu ku jemi tani...mgjth larg qofte po une gjekun e vllait tim s`do e falja kurre...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.peqini.com
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

MesazhTitulli: Re: KANUNI- respekt apo injorance??   Thu Aug 28, 2008 5:31 pm

Nuk besoj se ka patur ndonje periudhe, ne te cilen te vrisje ate qe ka vrare ka qen e ligjshme ose e llogjikshme (ose shume i mire sic do ta quanin disa te tjere), gjithsesi...

Kush mund me fal thuaj sepse edhe ai qe eshte eksekutuar dicka e ka bere... Kot nuk e kane hequr qafe...
keto jane ceshtje qe te gjithe na perkasin, sbesoj se eshte mire me then shyqyr qe nuk jemi prej asaj zone...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
etmond
Moderatore
Moderatore
etmond

Numri i postimeve : 294
Join date : 30/08/2008
Age : 41
Location : Athine.

MesazhTitulli: Re: KANUNI- respekt apo injorance??   Sat Mar 07, 2009 2:15 pm

nje nga problemet qe mua me duket tamam per te ardhur keq eshte zbatimi i kanunit te lek dukagjinit: Question


Nuk e di se sa mund te qendroje kjo si dilem pasi nuk besoje se kanuni i Lek dukagjinit ZBATOHET dhe respektohet sipas pretenduesve?????
Thjeshte eshte nje pretenndenc per te kryer dikush nje akte kriminal dhe te arsyetohet nen hijen e KANUNIT se gjoja une zbatova kete ligje??
Ne me shume se 90% te krimeve ne shqiperi qofte per hakmarje qofte per motive te dobeta nuk eshte zbatuar dhe respektuar KANUNI pra ai thjeshte perdoret si alibi........ bam bam bam lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Lushnja.com
Ledi
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres
Ledi

Numri i postimeve : 120
Join date : 31/08/2008
Age : 36
Location : Athens

MesazhTitulli: KANUNI- respekt apo injorance??   Sat Mar 07, 2009 3:59 pm

Pak fjale per Kanunin e Leke Dukagjinit.

Lekė Dukagjini e mori atė inisiative nė atė moment delikat pėr fatet e Kombit dhe tė popullit shqipėtarė, nė njė kohė kur shumė vėnde tė
ballkanit dhe mė gjėrė, nuk kishin, jo vetem njė Kanun ligjor tė ngjashėm, por as norma zakonore tė njohura gjėrsisht nė tė gjithė kombin e tyre, e aq mė pak nė arenėn Ballkanike, apo deri nė dyert e perandorisė Osmane e me gjere...

Pra nė atė periullė, kur ballkanit po i kėrcnohej jo vetėm njė barbari 500 vjeēare e sapo filluar, por po i kėrcnohej edhe njė asimilim dhe zhdukje totale e zakoneve, kulturave, traditave dhe e ēdo gjėje tė trashiguar gjatė shekujve nga ato vėnde... Nė atė pikė kulmore pėr
historinė e Kombit Shqipėtare e shohim Prijėsin e Dukagjinasve Lekė Dukagjinin, jo thjeshtė si njė prijės i njė krahine me tradita e zakone
tė hershme Pellazgjike-Ilire-Shqipėtare.

Por, si njė njeri qė vihet nė krye tė atijė misioni historik, humanitar, njerzor shqipėtarė, pėr tė shpėtuar jo vetem kulturėn,traditat, zakonet e popullit shqipėtarė, por pėr ti vėnė gjoksin dhe ligjin zakonor tradicional kombėtarė shqipėtarė, pėrballė, armikut pushtues e shkatrrimtarė. Dhe per ti thėnė se ne jemi shtet, komb mė vehte, me zakonet dhe traditat tona qė nuk guxon askush tė na ishklasė. Nė tė njėjtėn kohe duke mos pranuar dhe mos njohur asnjė llojė ligji as pushtimi prej perandorisė Osmane. Ligje tė njė pushtuesi qė tentonte tė zhdukte zakonet, traditat, kulturėn e Kombit Shqipėtarė, pėr tė vendosur ato tė vetat...

Nė atė periudhe delikate dhe mjaft tė rrezikshme pėr popullin dhe kombin shqipėtare, Lekė Dukagjini me inisiativen e tije, bashkoj burrat
mė tė menēur tė trevave veriore shqipėtare. Bashkim nė njė kuvėnd, nė tė cilin u shtruan nė njė diskutim tė gjėrė, traditat, zakonet,
shekullore tė popullit tė thjeshtė, dhe nga ato mendime e vlersime u zgjodhėn mė tė mirat dhe mė tė drejtat pėr ti bashkuar nė njė tė vetėm e mbarė kombėtare, qė do tė quhej ?Kanuni?.

Emri Kanun, sic e ka spjeguar dhe At Gjergj Fishta, do tė thote: ?Prerje e drejte?
, pra vėndosje drejte pėr ēdo njeri, si pėr atė qė
ėshtė i pasur apo i varfer, si pėr atė qė ėshtė i njohur dhe i rrespektuar, ashtu edhe pėr atė qė ėshtė njeri i thjeshtė dhe pa ndonjė
prezencė nė shoqėri. Pra Kanuni do ti gjykonte njėsoj fajtorėt dhe do tu jepte njėsoj pafajsinė tė drejtėve, tė pafajshėmve... Pas atyre
kuvendeve tė gjata, tė kryepleqve tė malsinave, Dukagjinit, e krahinave tė tjera, Lekė Dukagjini pas mbledhjes se mėndimeve tė tė gjithe
kryepleqėsisė Shqipėtare anė e mbanė.


Kanuni i Leke Dukagjinit ne te vertete ishte mburoj e cila ka sherbyer ne kohrat e kaluara, per ruajtjen e dinjitetit, tradites dhe vlerave tona si popull..."Por gjithsesi askush nuk ka te drejt te ja marre jeten tjetrit pervec zotit qe ja ka dhen jeten atij njeriu!"....
Kohet ndryshojn , bashke me te dhe nerezit?
Sa te lumtur do te kishim jeten si popull sikure te respektonim tjetrin ashtu si deshirojm vet te jemi te respektuare nga te tjeret....!
Le te jet edhe nga ketu nga kjo faqe shum e bukure dhe e pasure nje ; THIRRJE per ndergjegjesim dhe respektim, nje thirrje per jete te dinjitetshme te qdo njerit pa cenuare asnje dhe askend ngase vetem ne harmoni dhe paqe e te bashkuar mund te bejm te pa munduren te mundeshme ne cdo aspekt si ekonomik, politik... etj,
...dhe po vjen nji brez i ri ,ne qe do ta duam me shum dhe me me dinjitet popullin tone dhe ate do te cojm drejt Piedestalit me te lart te vlerave ,ku do te na ken per lakmi te gjithe te tjeret.Uroj qe te behet keshtu cdo sek, cdo min, cdo ore cdo dite qe te jemi realitet i lakmuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Burbuqe
Antar pjesmarres
Antar pjesmarres


Numri i postimeve : 175
Join date : 12/05/2008

MesazhTitulli: Re: KANUNI- respekt apo injorance??   Sun May 17, 2009 10:50 pm

ka disa dite qe po studjoj kanunin (them studjoj, sepse nuk eshte nje lexim i thjesht)...
eshte injorant nga permbajtja, porse sh here me i perkryer sesa disa "ligje moderne" nga struktura.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: KANUNI- respekt apo injorance??   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KANUNI- respekt apo injorance??
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Shtypi dhe politika :: Problematika shqiptare-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Free blog