MIRSEVINI NE PORTALIN LUSHNJAR
 
ForumPortalliCalendarGalleryPytėsoriKėrkoGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 kuriozitete te ndryshme

Shko poshtė 
AutoriMesazh
NIKO
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 904
Join date : 30/04/2008
Age : 31
Location : Genova

MesazhTitulli: kuriozitete te ndryshme   Mon Jun 16, 2008 4:20 pmNje rrjete merimangash qe shtrihet per 180 metra eshte bere ne Wills Point, ne Texas, terheqje vemendje
dhe vend vizitimi i parkut lokal natyral ne liqenin Tawakoni.
Entomologet kane ngelur te befasuar nga madhesia qe nje komunitet merimangash ka arritur te realizoje!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Mel C
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 27
Location : me zemer ne Lushnje jam

MesazhTitulli: Re: kuriozitete te ndryshme   Fri Jun 27, 2008 1:17 am

Qyyyyyyyyqa o Zot sa e madhe !!!

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Mel C
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 27
Location : me zemer ne Lushnje jam

MesazhTitulli: Re: kuriozitete te ndryshme   Fri Jun 27, 2008 2:07 pm

vajzat qe perdorin takat e kan trunin e vogel ma te lodhun se ata qe perdorin kepuc te sheshta

grate qe bertasin shume,rrezikojne me shume ne mbipeshe dhe semundjet tiroide!


Nje cift ne Vankuver ka nxjerre ne shitje femijen e tyre per nje shume prej 10 mije dollaresh. Njoftimi per shitjen e femijes, nje vajze qe ka vetem 7 dite qe ka ardhur ne jete, eshte bere ne site-n e shitjeve eBay. Lajmi eshte bere publik nga policia kanadeze, vetem pak dite pas sinjalizimit te nje rasti te ngjashem ne Gjermani

Zbulohen gjurmet e gishterinjve te Leonardo da Vincit ne pikturen "Martiri i Shen Katerines". Zbulimi eshte bere nga karabinieret e Investigimit Shkencor te Kietit, ne Milano te Italise. Ekspertet e analizes tekniko-shkencore te Ushtrise (Racis) kane analizuar javet e kaluara dy piktura te mjeshtrit, "Martirin e Shen Katerines" dhe "La Madone de Laroque".

Per te bere nje kile me mjalt, bletat duhet te vizitojne 4 milion lule, dhe te udhetojne nje distance te barabarte me 4 here rreth tokes.

me 5 shishe plastike 1.5 l (si ato coca cola)...nga riciklimi i tyre prodhohet nje veshje mikro fibre polare !


Mushkonja ka 47 dhembe.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Mel C
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 27
Location : me zemer ne Lushnje jam

MesazhTitulli: Re: kuriozitete te ndryshme   Fri Jun 27, 2008 2:20 pm

Nė saje tė kėrkimeve astronomike ėshtė zbuluar se hekuri i gjendur nė rruzullin tokėsor ka ardhur prej yjeve gjigande tė hapėsirės.

Metalet e rėnda nė univers janė krijuar nė bėrthamėn e yjeve tė mėdha. Gjithėsesi, Sistemi ynė Diellor nuk zotėron njė strukturė tė pėrshtatshme qė tė prodhojė vetė hekur. Hekuri mund tė prodhohet nė yje shumė mė tė mėdhenj se Dielli, te tė cilėt temperatura arrin disa qindra miliona gradė. Kur sasia e hekurit nė njė yll tejkalon njė nivel tė caktuar, ylli nuk mund ta mbajė atė mė gjatė dhe si rezultat ai shpėrthen nė njė shpėrthim tė quajtur "nova" ose "supernova". Si rezultat i kėtij shpėrthimi, meteorėt qė pėrmbajnė hekur shpėrndahen nėpėr univers dhe lėvizin nėpėr hapėsirė, derisa tė tėrhiqen prej forcės gravitacionale tė ndonjė trupi qiellor.

E gjithė kjo na bėn tė qartė se hekuri nuk ėshtė formuar nė Tokė, por ėshtė mbartur nėpėrmjet meteorėve pas shpėrthimit tė yjeve nė hapėsirė, pra, ai "ka zbritur nė tokė".

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Mel C
Moderatore
Moderatore
avatar

Numri i postimeve : 847
Join date : 01/06/2008
Age : 27
Location : me zemer ne Lushnje jam

MesazhTitulli: Re: kuriozitete te ndryshme   Sat Jun 28, 2008 12:45 pm

Sikur uji i deteve te kthehej ne kripe
Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.


Lotet e krokodilit
Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet,pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin.Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene.Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta eshte se krokodilit nuk i vjen keq per kafshen e ngrene,por eshte gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur,fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes,e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.


Popullsia e botes deri sot
Mendohet se qe nga krijimi i shoqerise njerezore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerez.


Gjuhet e botes
Ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe "gjuhesh te vogla".Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte.


Elefanti frikacak
Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.


Floket dhe njeriu
Zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave.Mesatarisht,cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.


Njerezit me te gjate e me te shkurter
Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.


Shpikesi i telefonit
Uaston,hajde ketu,me duhesh.---Fjala e pare e transmetuar nepermjet telefonit nga shpikesi i tij,Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij,Uaston.Ai mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.


Kuriozitete demografike
Cdo dite ne bote lindin 250.000 njerez.Ne cdo 100 vajza te sapolindura korrespondojne 105 djem te sapolindur.Brenda 50 viteve te ardhshem popullsia e botes do te dyfishohet.


Mjekra mė e gjatė
Me rastin e vdekjes sė Hans Langseth nė vitin 1927 nė Kensett (USA) mjekra e tij kishte njė gjatėsi rekorde prej 5,33 m

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.lushnja.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: kuriozitete te ndryshme   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
kuriozitete te ndryshme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Komente tė ndryshme
» Foto tė ndryshme dhe lule
» Urime pėr Ditėlindje!
» Tė ndryshme!
» Tė ndryshme!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
LUSHNJA PORTAL :: Argetim dhe zbavitje :: Gjeagjeza dhe kuriozitete-
Kėrce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbėshtetės | Report an abuse | Sosblogs.com